Spółki działające w sektorze górnictwa zacieśniają współpracę i integrują zasoby IT w celu zwiększenia ochrony danych w ich infrastrukturach teleinformatycznych. Porozumienie pomiędzy Głównym Instytutem Górnictwa a TAURON Wydobycie jako partnera zaangażowanego w projekt ISAC – GIG zostało zawarte 22 czerwca na Wydziale Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej Politechniki Śląskiej w Gliwicach.
W czerwcu ubiegłego roku powołano do życia ISCA – GIG, czyli sojusz czołowych państwowych spółek z branży wydobycia surowców naturalnych, skupiony na tworzeniu jednolitej strategii w dziedzinie cyberobronności, szczególnie w kontekście edukacji specjalistów o wysokich kwalifikacjach. Misją Centrów Wymiany i Analizy Informacji, zwanych ISAC (ang. Information Sharing and Analysis Center), jest dzielenie się wiedzą i doświadczeniem na temat incydentów cyberbezpieczeństwa w konkretnych sektorach gospodarki. Główny Instytut Górnictwa, tworząc ISAC, współtworzy narodowy system cyberbezpieczeństwa w swoim sektorze, czyli górnictwie.
Porozumienie o współpracy w ramach Centrum Wymiany i Analizy Informacji ISAC dla sektora wydobycia i energetyki ISAC-GIG podpisały: GIG, Jastrzębska Spółka Węglowa SA, KGHM Polska Miedź SA, Tauron Polska Energia SA, Polska Grupa Górnicza SA, Lubelski Węgiel „Bogdanka” SA oraz Węglokoks Kraj SA. 26 sierpnia 2022 roku dołączyły do porozumienia Wydział Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej Politechniki Śląskiej oraz Instytut Techniki Górniczej KOMAG. Od 22 czerwca 2023 r., po podpisaniu porozumienia o przystąpieniu, pełnoprawnym członkiem Projektu jest również spółka TAURON Wydobycie.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS