Tauron Wydobycie: odpady z kopalń generują zyski z korzyścią dla środowiska naturalnego
12.01.2021r. 11:36
– Chcemy generować jak najwięcej korzyści środowiskowych i ekonomicznych poprzez efektywne przetwarzanie odpadów powydobywczych i realizację zasad gospodarki obiegu zamkniętego – mówi Tomasz Cudny, prezes zarządu Tauron Wydobycie. – Nasza kopalnia w Brzeszczach, jako pierwsza w kraju, uzyskała status kopalni bezodpadowej. Dążymy do sytuacji, w której wszystkie nasze trzy zakłady górnicze będą generowały jedynie takie produkty uboczne, które mogą być powtórnie wykorzystywane na rynku budowlanym, z korzyścią dla środowiska naturalnego – dodaje prezes.
Spółka zwraca uwagę, że zagospodarowanie kamienia, który pozostawał po przeróbce surowego węgla, stanowiło duży problemem dla kopalń węgla kamiennego przez wiele lat. Najczęściej składowano go na przykopalnianych hałdach, bądź wywożono na zewnętrzne składowiska, co generowało niebagatelne koszty. Natomiast, obecnie kruszywa powydobywcze stanowią cenny materiał dla budownictwa drogowego, jako jeden z elementów warstw drogi i są substytutem dla kruszyw naturalnych. Ich stosowanie ma również wymiar ekologiczny w kontekście ochrony zasobów naturalnych.
Tauron Wydobycie podkreśla, że zmierza do osiągnięcia całkowitej eliminacji wytwarzanych odpadów poprodukcyjnych we wszystkich swoich trzech zakładach górniczych. Spółka stopniowo eliminuje źródła powstawania odpadów w kopalniach poprzez przetwarzanie ich na użyteczne produkty – w postaci granulatów mułowych, kruszyw oraz mieszanek kruszywowo-spoiwowych. Spółka zaznacza, że ustawa o odpadach daje możliwość uzyskania decyzji o uznaniu odpadu za produkt uboczny pod warunkiem, że jego zastosowanie jest pewne i spełnia wszystkie istotne wymagania, w tym prawne, w zakresie produktu, ochrony środowiska oraz życia i zdrowia ludzi.
Status kopalni bezodpadowej dla Zakładu Górniczy w Brzeszczach oznacza zatem, że oprócz węgla będzie produkował wyłącznie użyteczne rynkowo produkty – podkreśla spółka.
Tauron wydobycie wyjaśnia, że kruszywa i mieszanki spełniające wymagania obowiązujące dla materiałów stosowanych w budowie dróg, autostrad i budowli hydrotechnicznych uzyskuje się poprzez właściwy dobór proporcji składników oraz stosując odpowiednią technologię. Warunkiem wprowadzenia do obrotu otrzymanych produktów są konieczne atesty, certyfikaty lub Krajowe Oceny Techniczne, potwierdzające deklarowane własności użytkowe, wydawane przez uprawnione ośrodki naukowo badawcze, posiadające specjalne akredytacje.
W Grupie Tauron operatorem zewnętrznym w zakresie sprzedaży wytwarzanych kruszyw oraz zagospodarowania wszystkich odpadów powydobywczych wytwarzanych w zakładach górniczych jest spółka Bioeko Grupa Tauron.
Obecnie kruszywa powydobywcze z zakładów górniczych Taurona Wydobycie wykorzystywane są przykładowo przy rozbudowie drogi krajowej numer 81 oraz przy inwestycjach związanych z przebudową wałów przeciwpowodziowych w okolicach Oświęcimia. W planach jest również wykorzystywanie tych kruszyw przy budowie nowej trasy S-1.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS