Tauron i PGG – czas na trudne negocjacje
28.12.2020r. 05:36
Koniunktura nie trwa wiecznie, swoje dołożyła też ciepła zima w sezonie 2019-20. W efekcie, nadwyżki węgla na rynku są dziś historycznie wysokie (23,5 mln ton na koniec trzeciego kwartału), a po trzech kwartałach 2020 r. PGG ma blisko 2 mld zł straty netto.
Menedżerowie z energetyki narzekają, że postawa negocjacyjna PGG nic się przy tym nie zmieniła.
“Przedkładaliśmy PGG kilka propozycji zmian umowy oraz oferty rozmów z udziałem zewnętrznego mediatora. PGG do tej pory kwestionowała istnienie podstaw do jakichkolwiek zmian” – napisał w komunikacie Łukasz Zimnoch, rzecznik Tauronu.
Jak czytamy w “Pulsie Biznesu”, na stole jest propozycja tzw. depozytu, czyli zapłacenia awansem za węgiel leżący w PGG. Byłby to de facto zastrzyk gotówki dla PGG, potrzebującej pieniędzy na wypłatę pensji. Nie powinno to zaskakiwać, bo pomysł kupowania przez energetykę węgla leżącego wciąż u producenta jest stary – forsowała go skutecznie Kompania Węglowa, czyli poprzedniczka PGG.
Tuż przed świętami Tauron i PGG ogłosiły, że będą rozmawiać, a termin spotkania kierownictwa obu organizacji zostanie ustalony po Bożym Narodzeniu.
Tauron to jedyna z państwowych grup energetycznych, która nie ma udziałów w PGG.
PGE, Enea, Energa i PGNiG je mają, co nie oznacza, że nie ma napięć w ich stosunkach z PGG. Na wypowiedzenie umowy żadna jednak się jeszcze nie zdecydowała.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS