Ze względu na epidemię koronawirusa szlaki turystyczne w Tatrach zostały zamknięte dla turystów 13 marca, a dla mieszkańców podtatrzańskich gmin – 3 kwietnia.
Od 20 kwietnia lasy i parki zostały ponownie otwarte w całym kraju, ale Tatrzański Park Narodowy trzymał turystów w napięciu. Najpierw zwlekał z informacją o tym, kiedy tatrzańskie szlaki zostaną udostępnione, następnie otwarto tylko ich część. W końcu zdecydowano jednak, że od 4 maja otwarty zostanie cały teren TPN.
W sieci pojawiają się dziś zdjęcia z tatrzańskich szlaków, na których jest… pusto. Na parkingach stoi zaledwie kilka, a nie jak zazwyczaj o tej porze roku, kilkadziesiąt samochodów. Miejmy nadzieję, że turyści będą korzystać z otwartych szlaków z rozwagą – zachowają dystans i nie pozostawią po sobie śmieci.
Władze parku rekomendują, by w celu zminimalizowania bezpośredniego kontaktu między ludźmi, bilety kupować drogą elektroniczną, poprzez stronę internetową tpn.pl oraz aplikacje SkyCash, mPay.
Jak informuje PAP, na szlakach, na których dochodzi do największej koncentracji turystów, będą obowiązywały limity wejść. Jednego dnia punkt wejściowy przy Palenicy Białczańskiej (trasa do Morskiego Oka) będzie mogło przekroczyć 2500 osób.
Nie podano jeszcze limitu dla innych szlaków.
Co ważne, na szlakach nie trzeba poruszać się w maseczkach, ale warto zasłonić usta i nos, kiedy zobaczymy, że wokół jest dużo ludzi – apeluje TPN. Maseczek bądź chust należy natomiast używać przed wejściem na szlaki – na parkingach i w punktach poboru opłat.
Podczas wypraw turyści powinni także pamiętać o zachowywaniu dystansu między sobą i unikaniu miejsc duże koncentracji ludzi. Większość punktów gastronomicznych będzie zamknięta, dlatego władze parku zachęcają, by na wycieczki zabierać własny prowiant i napoje.
Na stronie internetowej parku można wyczytać, że infrastruktura turystyczna w górach nie będzie dezynfekowana, dlatego lepiej unikać dotykania barierek, ławek czy stołów bez rękawiczek.
Źródło: PAP
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS