Co roku na wiosnę przyrodnicy z TPN przeprowadzają akcję zakładania obroży telemetrycznych niedźwiedziom. W tym roku było to utrudnione, bo ze względu na obostrzenia nie mogli wspólnie pracować.
– Przyrodnikom udało się założyć obroże telemetryczne trzem samicom, ale akcję utrudniła pandemia – powiedział PAP wicedyrektor Tatrzańskiego Parku Narodowego Filip Zięba. Wyjaśnił, że aby powstrzymać niedźwiedzie przed wchodzeniem w przestrzeń zamieszkałą przez ludzi, przyrodnicy zakładają tzw. problematycznym osobnikom takie właśnie obroże i śledzą ich ruchy.
– W razie podchodzenia niedźwiedzi pod domy odstrasza się je gumowymi pociskami. Czasami wystarczy zajechanie ich ścieżki samochodem i utrudnienie im wędrówki w tym kierunku. Wówczas zawracają – wyjaśnił Zięba.
Niedźwiedzie, którym udało się założyć obroże są pod kontrolą pracowników TPN. – Śledzimy ich wędrówki i skutecznie je odstraszamy, kiedy próbują wchodzić w tereny zamieszkałe. Obserwujemy, że od ponad tygodnia te niedźwiedzie trzymają się z daleka od domów. Nadal jednak przynajmniej dwa inne osobniki schodzą na dół. Próbujemy także im założyć obroże telemetryczne, to jednak wymaga czasu i cierpliwości – wyjaśnił PAP Zięba.
Niedźwiedzie co roku jesienią schodzą w pobliże domostw w poszukiwaniu pożywienia. Lubią odżywiać się owocami rosnącymi na drzewach – jabłkami lub śliwkami. Niedźwiedzie muszą się nasycić przed okresem zimowym, który spędzą w gawrach. Jak zauważa Zięba, większość tatrzańskich niedźwiedzi potrafi się odpowiednio przygotować żywieniowo do zimy w przestrzeni górskiej i nie musi schodzić na dół.
Zdaniem przyrodników niedźwiedzie przed schodzeniem z gór może powstrzymać być rok nasienny buka. Jak wyjaśnia PAP, w tym roku przypada czteroletni cykl zrzucania nasion przez te drzewa, a niedźwiedzie się nimi chętnie odżywiają.
W Polsce niedźwiedzie objęte są ścisłą ochroną, a ich główną ostoją są Bieszczady. Dorosłe osobniki ważą ok. 300 kg i żyją do 50 lat. Niedźwiedzie są wszystkożerne.
Leśnictwo Polanki pęka z dumy. Nagranie z fotopułapki
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS