A A+ A++

– Stare jabłonki obumarły i Piękna z Rept została zapomniana. Kiedy prowadziliśmy starania o wpis tarnogórskich obiektów na listę UNESCO, w archiwach znaleźliśmy informację o tym, że mieliśmy własną odmianę jabłoni. Postanowiliśmy ją przywrócić – mówi Stanisław Karcz ze Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej. Działaczom stowarzyszenia udało się znaleźć ogrodnictwo na Opolszczyźnie, które wciąż posiada Piękną z Rept. To stamtąd pozyskano szczepy młodziutki drzewek. – Otrzymaliśmy ich 200. Wszystkie zostały wczesną wiosną rozdane mieszkańcom, szkołom, działkowcom. Niektóre z jabłonek mają już nawet po 2 metry – dodaje Karcz.

W czasie rozdawania drzewek narodził się pomysł konkursu na lokalny smakołyk z jabłkiem. – Od słowa do słowa zawęziliśmy rywalizację do dwóch specjałów: kaczki z jabłkami i szarlotki. Zgłosiło się kilkunastu restauratorów – wspomina Karcz, który przez kilkanaście lat prowadził własną restaurację i był jednym z jurorów.

W pierwszej edycji konkursu jurorzy uznali, że najlepszą kaczkę z jabłkami podaje restauracja Cztery Pory Roku. – Smak jabłka w tym daniu był niezwykle subtelny. Nie zdominował go, ale był wyraźnie wyczuwalny – dodaje Karcz.

Miasto chce smakować jabłkami

W kategorii szarlotek wygrało Bistro Miarki 8. – Jabłka zostały przyrządzone tak, jak robiono to kiedyś: z masłem, dodatkiem cynamonu i orzechów. Spodem jest kruche ciasto z paloną białą czekoladą, a całość jest podlana sosem waniliowym. Chciałem zmienić tradycyjną formę podawania ciasta, które ułożyłem w kształcie róży – mówi Bartłomiej Strączek, właściciel bistra.

Zwycięzcy otrzymali statuetki i przez rok, do następnego konkursu, są miejscowymi liderami w serwowaniu lokalnych specjałów.

Tarnogórscy społecznicy, restauratorzy i kucharze mają teraz aspiracje, aby lokalna kuchnia kojarzyła się gościom ze smakiem jabłek. – Śląskie dania, jak kluski z roladą i modrą kapustą czy żur, są dostępne w każdym mieście na Śląsku. U nas też ich nie brakuje, więc chcemy mieć coś, co nas odróżni i sprawi, że odwiedzający będą kojarzyć Tarnowskie Góry ze smakiem jabłek – mówi Karcz.

Warto dodać, że miasto ma bogatą ofertę gastronomiczną. Wokół rynku znajduje się wiele lokali oferujących pizzę, specjały kuchni tradycyjnej, włoskiej, słodkości itp.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułBGK daje czas do 26 lipca. W grę wchodzi ogromne dofinansowanie
Następny artykułFall Guys: Prawie nikomu się nie udawało tego dokonać. Czas na zmianę