A A+ A++

Podczas XII Wielkich Tarnowskich Dionizji miała miejsce premiera Piernika Tarnowskiego. Ma to być nowa atrakcja kulinarna promująca miasto, region oraz Szlak Kulinarny EnoTarnowskie.

Dlaczego zdecydowano się akurat na piernik? Powodów było kilka, a jednym z głównych są niepodważalne atuty tego ciasta – długi termin ważności, co ma znaczenie, jeżeli ma trafić do sprzedaży jako pamiątka z Tarnowa, ale też szerokie możliwości organizacji różnych warsztatów. Ponadto piernik doskonale komponuje się z winem o bogatych i wyrazistych aromatach, a to z kolei jest ważne z uwagi na poszerzanie oferty kulinarnej enoturystyki.

Przede wszystkim zdecydowały jednak historyczne odniesienia. Na przełomie XIX i XX w. przy ul. Wałowej w Tarnowie działała fabryka cukierków, pierników, bombonów deserowych i skład czekolady Żyda Hermana Izraelowicza. To właśnie tam przygotowywany był piernik tarnowski, którego przepis postanowiono odtworzyć. Opracowanie receptury zajęło blisko rok. Z zadaniem tym zmierzył się Marcin Kostrzewa, szef kuchni Polskiej Marki Turystycznej enoTARNOWSKIE. Piernik wykonano na bazie starej odmiany pszenicy od rolników z Lipnicy Murowanej, miodu, tarninówki i śliwki węgierki. Całość ozdobiono piękną i smaczną dekoracją.

Więcej: http://www.tarnow.net.pl/articles/s/i/494444#Tarn%C3%B3w-zyska%C5%82-nowy-lokalny-przysmak.-Piernik-rozs%C5%82awi-miasto

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNowy Battlefield sprosta oczekiwaniom? Wielka mobilizacja producentów gry
Następny artykułBudowa tężni solankowej w Piotrkowie oficjalnie zakończona