A A+ A++

W tym roku minęło dwa i pół wieku od wkroczenia do Tarnowa wojsk austriackich pod wodzą generała Richarda D’Altona – Irlandczyka w służbie cesarzowej Marii Teresy. Nikt wtedy nie przypuszczał, że podupadłe miasto pod rządami zaborców pozostanie przez kolejne 146 lat i jak bardzo się zmieni.

Wojsko austriackie w Tarnowie. Do miasta wprowadził je… Irlandczyk

Tarnów w XVIII wieku tracił na znaczeniu. Najazdy obcych wojsk, a do tego epidemie i pożary powodowały, że miasto coraz bardziej chyliło się ku upadkowi. Zamieszkiwało je wówczas jedynie ok. 1500 mieszkańców, a pod względem administracyjnym Tarnów podlegał… Pilznu, gdzie znajdowała się stolica cyrkułu (powiatu).

– Wejście Austriaków do Tarnowa nie napotkało jakiegoś szczególnego oporu. Spowodowane było to tym, że mieszkańcy grodu przyzwyczaili się już do tego, że co chwilę ktoś ich najeżdża, łupi, po czym jedzie dalej i zostawia w spokoju. Wtedy nikt jeszcze nie przypuszczał, że sytuacja przybierze tym razem zupełnie inny obrót i Austriacy zechcą zostać tutaj na tak długo – zauważa Krzysztof Moskal, tarnowski historyk.

31 lipca 1772 roku wojska austriackie miały wkroczyć do miasta przez Bramę Pilzneńską. Dowodził nim 40-letni generał dywizji Richard D’Alton. Irlandczyk na swoją kwaterę zajął kamienicę przy Rynku 21, łącząc ją z sąsiednią przy Rynku 20. Dzisiaj obie stanowią siedzibę Muzeum Historii Miasta i Regionu – oddziału Muzeum Okręgowego.

– Pozostałością po generale D’Altonie jest obecny, nietypowy układ pomieszczeń z zaokrąglonymi ścianami i dużą ilością drzwi, ale również liczne polichromie na ścianach, które swoją formą i kolorystyką, zdecydowanie różnią się od wcześniejszego wystroju kamienic – przyznaje Dorota Lewicka z tarnowskiego Muzeum Okręgowego.

Uniwersał rozbiorowy Marii Teresy, zawiadamiający tarnowian, że stali się poddanymi monarchii austriackimi, ogłoszono przy odgłosie trąb – na tarnowskim Rynku – ponad miesiąc po zajęciu miasta – w dniu 11 września 1772 roku. W następnym roku przedstawiciele magistratu, kolegiaty tarnowskiej i hrabstwa złożyli w ratuszu przysięgę na wierność monarchii habsburskiej.

Więcej: https://tarnow.naszemiasto.pl/tarnow-250-lat-temu-znalazl-sie-w-rekach-austriakow/ar/c1-9029711

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułTrzecia charytatywna wystawa prac malarskich w Żaganiu
Następny artykułWeź udział w ekstremalnej przeprawie!