Urząd Miasta Tarnobrzega zachęca do udziału w w badaniu dotyczącym mobilności miejskiej. Informacje uzyskane w tym badaniu, maja zostać wykorzystane przy tworzeniu dokumentu pn. „Plan Zrównoważonej Mobilności Miejskiej dla Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Czwórmiasta 2034+”. Dokument ten ma służyć poprawie mobilności mieszkańców.
Jak informuje tarnobrzeski magistrat:
Opracowanie planu pozwoli lepiej:
- wykorzystać istniejącą infrastrukturę w miastach, gminach i powiatach,
- planować transport (w tym transport zbiorowy, rowerowy),
- koordynować inwestycje.
Każdy z nas może aktywnie uczestniczyć w tworzeniu Planu Zrównoważonej Mobilności Miejskiej dla Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Czwórmiasta, dlatego zapraszamy do wzięcia udziału w badaniu dotyczącym mobilności miejskiej.
Informacje uzyskane w ww. badaniu zostaną wykorzystane przy tworzeniu Planu.
TWÓJ GŁOS MA ZNACZENIE
Link do ankiety:
https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSeCEy5iW9RB1qQzoE3XwmfVEIB_nfP73UwPufqtvjQu6cWt-Q/viewform?usp=sf_link
Porozumienie zawiązujące tzw. Czwórmiasto pomiędzy Miastem Tarnobrzeg, Gminą Stalowa Wola, Miastem i Gminą Nisko oraz Gminą Sandomierz zawarto 5 kwietnia 2019 roku. Samorządy dostrzegły strategiczną konieczność zacieśnienia współpracy i wspólnej troski o rozwój. Motywacją do współpracy były m.in. zapisy Strategii rozwoju województwa – Podkarpackie 2030 oraz Krajowej Strategii Rozwoju Regionalnego 2030 dot. tzw. Obszarów Strategicznej Interwencji – problem średnich miast tracących funkcje społeczno-gospodarcze.
Przesłanką do zawiązania partnerstwa było nawiązanie współpracy i realizacja wspólnych przedsięwzięć służących rozwojowi miast, w tym również wspólne poszukiwanie możliwości finansowania tych przedsięwzięć ze środków krajowych oraz funduszy europejskich.
Dziedziny współpracy określone w porozumieniu to:
– infrastruktura drogowa i kolejowa,
– kultura i oświata,
– ochrona środowiska i gospodarka wodna,
– turystyka, sport i rekreacja,
– ochrona zabytków,
– przedsięwzięcia gospodarcze.
Szczególnym zainteresowaniem Samorządy obejmą następujące dziedziny:
- działania zmierzające do lokalizacji korytarza trasy ekspresowej S74, w szczególności na odcinku Nisko-Tarnobrzeg-Opatów,
- działania zmierzające do budowy drugiego mostu na rzece Wiśle w Sandomierzu i ulicy Lwowskiej „Bis”,
- działania zmierzające do wpisania Miast w strategiczną sieć komunikacyjną (kolejową i drogową) związaną z powstawaniem Centralnego Portu Komunikacyjnego,
- działania zmierzające do poprawy komunikacji wewnętrznej pomiędzy Sygnatariuszami, zarówno w zakresie infrastruktury transportowej, jak również transportu zbiorowego, w tym z wykorzystaniem koncepcji „smart city” oraz ekologicznych środków transportu.
Urzeczywistnienie koncepcji „Czwórmiasta” ma polegać na stworzeniu spójnej aglomeracji obejmującej co najmniej cztery miasta, z możliwością rozszerzenia o sąsiednie gminy. Obecnie czwórmiejskie porozumienie wkracza w kolejny etap. Powołanie stowarzyszenia otwiera nowe możliwości, by wspólne pomysły przełożyć na konkretne działania.
W ramach wspólnych ustaleń określono cztery kluczowe projekty do realizacji w ramach perspektywy UE 2021-2027 tj.:
1.Projekt komunikacyjny zakłada stworzenie spójnej sieci transportowej łączącej wszystkie cztery miasta i pobliskie mniejsze ośrodki.
Zakres projektu :
- zakup ok. 36 ekologicznych autobusów ,
- modernizacja 108 szt. wiat przystankowych,
- montaż 71 szt. tablic elektronicznych,
- mobilność na żądanie,
- system wspólnego biletu.
2.Rozwój stref gospodarczych na terenie Czwórmiasta.
Celem projektu jest budowa i rozbudowa niezbędnej infrastruktury służącej rozwojowi stref gospodarczych na obszarze czterech miast.
3.Wzmacnianie roli kultury i zrównoważonej turystyki Czwórmiasta.
Celem projektu będzie stworzenie odpowiednich warunków infrastrukturalnych w obszarze kultury i turystyki, która będzie stymulować mieszkańców „Czwórmiasta” do aktywnego uczestnictwa w kulturze i w życiu społecznym oraz eliminację barier w dostępie do kultury
i oferty rekreacyjnej. Zaplanowane w ramach projektu działania będą przyczyniać się do zwiększenia atrakcyjności świadczonej oferty kulturalnej oraz budowania przewag konkurencyjnych aglomeracji „Czwórmiasta”. Intencją miast jest aby powstała nowoczesna, innowacyjna infrastruktura kulturalna i turystyczno-rekreacyjna, odpowiadająca na aktualne potrzeby mieszkańców i przedsiębiorców, zapewniająca użytkownikom bezpieczne warunki korzystania z oferty, a jednocześnie tworząca atrakcyjne i konkurencyjne regionalne produkty turystyczne, w postaci m.in.: atrakcji nad Jeziorem Tarnobrzeskim, kulturalne – budowa multimedialnej Biblioteki i obserwatorium astronomicznego w Nisku, budowa nowoczesnej przestrzeni, dającej możliwość uprawiania nowatorskich form sportu i rekreacji w Stalowej Woli, budowa Centrum Kultury i Aktywności Społecznej
w Sandomierzu.
4.Utworzenie Eko aglomeracji Czwórmiasta
Planowany zakres projektu:
- budowa farm fotowoltaicznych na obszarze czterech miast, w tym wymiana opraw oświetleniowych w miastach partnerskich,
- zastosowanie rozwiązań sprzyjających adaptacji do zmian klimatu
i łagodzenia jej skutków ( zielona i niebieska infrastruktura), - wdrożenie inteligentnego systemu zbierania odpadów.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS