To już się robi tradycja tej kadencji, chociaż wydawałoby się, że akurat takich tradycji nie warto kultywować. W opinii o projekcie uchwały budżetowej na rok 2024 Regionalna Izba Obrachunkowa po raz kolejny zakwestionowała rozstrzygnięcie tarnobrzeskiego Budżetu Obywatelskiego uznając, że zwycięski projekt „Nasze Nowoczesne Przedszkola” nie może być realizowany.
RIO kwestionowało już rozstrzygnięcia Budżetu Obywatelskiego na rok 2020 i 2022, czyli problem występuje regularnie co 2 lata
W BO na rok 2020 prezydent błędnie ustalił wysokość wydatków, przez co projekt „Widno i bezpiecznie – doświetlamy nasze miasto” nie powinien być dopuszczony, bo przekraczał maksymalną kwotę dla dużych projektów. W dodatku część inwestycji zaplanowano na terenie działki należącej do jednej z parafii, co jest niedozwolone.
W BO na rok 2022 pierwotnie zgłoszono projekt „Miejskie chodniki – przyjazne i bezpieczne” i taką też nazwę projektu głosowano. Tymczasem pozytywną opinię Wydziału Techniczno-Inwestycyjnego i Drogownictwa uzyskał zupełnie inny projekt: „Miejskie ciągi piesze – przyjazne i bezpieczne”. Koszt głosowanego projektu przekraczał zaplanowaną przez prezydenta kwotę i jako taki nie powinien być dopuszczony do głosowania.
Spór z RIO próbowaliśmy rozstrzygnąć na korzyść miasta kolejno przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym i Naczelnym Sądem Administracyjnym, regularnie zresztą przegrywając. Mimo przegranych, urząd miasta nie realizował wskazanych przez RIO projektów (odwiertów do wód siarczkowych), ale konsekwentnie trwał przy projektach zakwestionowanych, realizując je jednak z innej puli, bo Budżetów Obywatelskich po przegranej „grze na czas” nie realizowano.
O co poszło tym razem?
Tym razem, według Regionalnej Izby Obrachunkowej, zwycięski projekt nie spełnia kryterium ogólnodostępności, które wyraźnie zapisano w uchwałach Rady Miasta. Dopuszczony pod głosowanie projekt pod nazwą „Nasze Nowoczesne Przedszkola” miał na celu unowocześnienie tarnobrzeskich przedszkoli poprzez:
- przeprowadzenie remontu wymagających tego sal we wszystkich 14 jednostkach,
- zakup klimatyzatorów do każdej sali w każdej jednostce,
- zakup i montaż instalacji fotowoltaicznych,
- zakup sprzętu multimedialnego,
- zakup urządzeń zabawowych,
- zakup sprzętu do utrzymania porządku i czystości
Projekt miał podwyższyć standard pracy wychowawców, personelu oraz komfort uczęszczających do przedszkoli 1316 dzieci.
Wartość projektu oszacowano na 1,372 mln zł.
Tymczasem według zapisów uchwały Nr XI/110/2019 Rady Miasta Tarnobrzega z dnia 24 kwietnia 2019 roku, do budżetu obywatelskiego nie mogą być zgłaszane projekty nie spełniające kryterium ogólnodostępności, w szczególności zadanie dotyczące szkół lub placówek w rozumieniu ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe, chyba że przewiduje się jego realizację na terenie ogólnodostępnym dla mieszkańców. Trudno sobie jednak wyobrazić korzystanie z klimatyzacji, remontów, fotowoltaiki, sprzętu zabawowego, multimedialnego i porządkowego przez ogół mieszkańców na terenie przedszkoli.
Według RIO wybrany do realizacji projekt nie spełnia wymogu ogólnodostępności określonego przez Radę Miasta Tarnobrzega w powyższej uchwale, nie może być zatem realizowany w ramach Budżetu Obywatelskiego. Trudno się z tym brakiem ogólnodostępności nie zgodzić, problem był zresztą podnoszony na forum w październiku przez użytkownika „realista”.
Sąd sądem, ale…
Przypuszczam jednak, że nikogo nie zdziwiłoby, gdyby władze miasta wybrały tradycyjną i przetartą już dwukrotnie ścieżkę z trwaniem przy swoim zdaniu, przeniesieniem konfliktu z RIO przed WSA i NSA, byle dociągnąć sprawę do końca roku. Bo sąd sądem, ale sprawiedliwość – wiadomo.
W grudniu 2021 rok prezydent Dariusz Bożek tłumaczył, że byłoby co najmniej nieelegancko lekceważyć głosy mieszkańców za zwycięskim projektem i że chce uszanować ich wolę. Tym razem tłumaczenie pewnie będzie podobne, jeśli temat w ogóle będzie poruszany (tajemnice bolesne).
No chyba, że wybory samorządowe, które odbędą się za pół roku zmienią perspektywę, a może się to dokonać na różne sposoby.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS