Według Regionalnej Izby Obrachunkowej w Rzeszowie, projekt pn. „Miejskie chodniki — przyjazne i bezpieczne” nie może zostać ujęty w uchwale budżetowej miasta Tarnobrzega na rok 2022r. Decyzja RIO wynika z tego, iż cyt: dokonano całkowitej zmiany projektu w stosunku do jego pierwotnej wersji, na którą głosowali mieszkańcy w ramach BO 2022 – koniec cytatu.
Jak podkreśla RIO zmiany wprowadzone w projekcie, począwszy od nazwy, przez zmianę wartości projektu, po brak określenia zakresu wykonywanych prac powoduje, że o przeznaczeniu środków na remont lub budowę/przebudowę chodnika decydować będzie prezydent miasta, nie zaś mieszkańcy, którzy głosując na projekt powinni decydować o jego zakresie i rodzaju wykonanych robót.
Fragment opinii Regionalnej Izby Obrachunkowej w Rzeszowie:
„W ramach modyfikacji zakresu dokonano zmiany -nazwy projektu. Ponadto po modyfikacji, projekt w znaczny sposób odbiega od projektu pierwotnie złożonego w dniu 31 sierpnia 2021 r. Dokonano całkowitej zmiany projektu, nie określono zakresu wykonywanych prac w poszczególnych osiedlach Tarnobrzega przy poszczególnych ulicach (jak to miało miejsce w pierwotnym projekcie) a jedynie określono wysokość środków na poszczególne osiedla na niesprezcyzowane zadania o nazwach „remont (budowa, przebudowa) osiedlowych ciągów pieszych”. Takie zadanie nie określa wprost na czym ma polegać realizacja tych zadań, czy będą to remonty istniejących odcinków chodników czy budowa nowych ciągów pieszych i w jakim zakresie. Wynika z powyższego, że o przeznaczeniu środków na remont (wydatek bieżący) lub budowę/przebudowę (wydatek majątkowy) będzie decydować Prezydent Miasta Tarnobrzega a nie mieszkańcy w drodze głosowania na projekt, którzy powinni decydować o zakresie i rodzaju robót w ramach budżetu obywatelskiego.
Na karcie głosowania w ramach budżetu obywatelskiego zamieszczono jednak pierwotnie złożony projekt o nazwie „Miejskie chodniki — przyjazne i bezpieczne”, którego koszty wykonania (po analizie komórki Urzędu Miasta) przekraczały założony budżet dla projektów dużych. Z tych względów projekt powinien być odrzucony i nie poddany głosowaniu w ramach budżetu obywatelskiego, ponieważ szacunkowy koszt realizacji przekracza maksymalną kwotę przeznaczoną na dany typ projektów (S 7 pkt. 8 uchwały Nr XIII 10/2019 Rady Miasta Tarnobrzega z dnia 24 kwietnia 2019 r. w sprawie budżetu obywatelskiego miasta Tarnobrzega (Dz. Urz. Woj. Podk z 2019 r. poz. 3162, z późn. zm.).
Pismem z dnia 9 listopada 2021 r., znak: OP-1.3020.6.2021 zatytułowanym „Informacja Prezydenta Miasta Tarnobrzega w sprawie wyniku głosowania na projekty złożone w ramach Budżetu Obywatelskiego Miasta Tarnobrzega na 2022 rok”, Prezydenta Miasta Tarnobrzega poinformował, że w kategorii projektów dużych do realizacji został wybrany „Miejskie chodniki — przyjazne i bezpieczne”. Szacunkowy koszt realizacji ww. projektu wynosi 1.560.000,00 zł.
W związku z powyższymi uwagami Składu Orzekającego, dotyczącymi budżetu obywatelskiego na rok 2022 brak jest podstaw do ujęcia w projekcie uchwały budżetowej na rok 2022 projektu pn. „Miejskie chodniki — przyjazne i bezpieczne”.”
To kolejny raz, kiedy RIO zakwestionowało wyniki głosowania na tarnobrzeski Budżet Obywatelski. Zwycięski projekt „Widno i bezpiecznie – doświetlamy nasze miasto” z 2020 r, RIO uznało za niezgodny z prawem. Regionalna Izba Obrachunkowa wskazała na błędy, które projekt ten zawierał (chodziło o wyższą kwotę o tej, która może zostać przeznaczona na realizację projektu z BO oraz inwestycje na terenie nie należącym do miasta, w tym przypadku na cmentarzu parafialnym). Batalia sądowa w tej sprawie zakończyła się w czerwcu br., a NSA, które podtrzymało rozstrzygnięcia RIO, nakazało miastu wykonać pozostałe „duże” projekty z BO 2020. Miasto jednak tego nie zrobiło, twierdząc, że środki na tę edycję BO, były ujęte w poprzednim budżecie, nie zaś w bieżącym. Ostatecznie z BO 2020 zrealizowano jedynie tzw. projekty małe.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS