A A+ A++

Grudzień 21, 2019 10:12 AM

O odstąpieniu od umowy z wykonawcą obwodnicy i nałożeniu kar umownych poinformował wczoraj tarnobrzeski magistrat. Kilkanaście dni temu od budowy odstąpiła firma Energopol – główny wykonawca zadania. Sprawa swój finał najprawdopodobniej znajdzie w sądzie.

Jak czytamy w piśmie wystosowanym przez tarnobrzeski magistrat:

Odstąpienie od umowy spowodowane jest upływem terminu na realizację części projektowej ww. zadania inwestycyjnego i nieprzekazaniem Zamawiającemu przedmiotu Umowy, tj. kompletu dokumentacji projektowej, a także brakiem działań Wykonawcy zmierzających do wykonania zadania inwestycyjnego, co w ocenie Zamawiającego uznane zostaje za brak dobrej woli zakończenia realizacji Umowy ze strony Wykonawcy.

W związku z powyższym, zgodnie z postanowieniami 25 ust. I lit. a) Umowy, w przypadku opóźnienia w wykonaniu przedmiotu Umowy, Wykonawca zapłaci Zamawiającemu karę umowną w wysokości 0,1% wynagrodzenia brutto, przysługującego Wykonawcy. Z uwagi na opóźnienie wynoszące 342 dni, Zamawiającemu należy się kara umowna w wysokości 394682,40 zł brutto.

W piśmie o odstąpieniu od umowy magistrat odpowiada na zarzuty Energopolu, na podstawie których spółka odstąpiła od realizacji zadania.

W zakresie rzekomego niezłożenia gwarancji bankowej, Zamawiający wskazuje, iż w dniu 25 czerwca 2019 r. przekazał Wykonawcy gwarancję bankową w zakresie zgodnym z żądaniem Wykonawcy. Gwarancja została złożona w terminie, liczonym od dnia otrzymania wezwania do jej złożenia przez Zamawiającego tj. od dnia 13 maja 2019r – czytamy w piśmie.

Kolejny zarzut Energopolu w stosunku do gminy Tarnobrzeg to „brak współdziałania Zamawiającego niezbędnego do realizacji Umowy”.

W piśmie wykonawca przedstawił następujące „przesłanki” stanowiące o rzekomym braku współdziałania Zamawiającego, obejmujące w szczególności:

a/ brak akceptacji dodatkowych prac projektowych i będących ich następstwem robót dodatkowych związanych z koniecznością wykonania zbiorników retencyjnych, b/ brak wydania polecenia zmiany w sprawie parametrów przejść dla zwierząt; c/ brak pisemnego wyboru wariantu przebiegu trasy drogi obwodowej w rejonach terenów kolejowych.

Żaden z powyższych zarzutów nie jest zgodny ze stanem faktycznym. Zamawiający dochował wszelkiej staranności w trakcie realizacji Umowy – czytamy w piśmie  wydanym przez magistrat.

PISMO: TID_III.7013.1.93.2018 z dnia 05.12.2019-1

CO DALEJ Z BUDOWĄ OBWODNICY?

Zgodnie z zawartą umową budowa obwodnicy miała zakończyć się w 2020 r. W bieżącym roku główny wykonawca złożył jednak do sądu wniosek o upadłość, ktory następnie wycofał.

– W lipcu wykonawca poinformował nas, że złożył wniosek o postępowanie restrukturyzacyjne, wycofał wniosek o upadłość, złożył wniosek o restrukturyzację – mówił podczas konferencji z 17 września prezydent Bożek, odpowiadając na pytanie zadane przez dziennikarza naszego portalu. – Czekamy na to co będzie się dalej działo z firmą Energopol z którą jesteśmy związani umową. W zależności od tego jaki będzie ciąg dalszy Energopolu, takie będziemy podejmowali kroki – dodał.

Z kolei Barbara Trzeciak, naczelnik wydziału Techniczno – Inwestycyjnego i Drogownictwa w tarnobrzeskim magistracie, zapytana wówczas przez nas o przyszłość inwestycji odpowiedziała:  Jestem dobrej myśli, że do końca roku dokumentacja będzie już kompletna i zgodna z ustaleniami

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNiewygodne toalety publiczne mają zniechęcać do przesiadywania ze smartfonami
Następny artykułXVII sesja Rady Miejskiej w Mońkach