A A+ A++

Pomimo trwającej pandemii i zamkniętych galerii handlowych, targowiska działają, choć w reżimie sanitarnym. Należy włożyć maseczkę, zachowywać dystans i dezynfekować ręce lub zakładać jednorazowe rękawiczki. Tak zabezpieczeni, możemy spokojnie zajrzeć na bazarek i sprawdzić ofertę przed zbliżającymi się światami wielkanocnymi.

Na targowiskach obowiązuje limit osób:

  • 1 osoba na 15 mkw. – w sklepach do 100 mkw.,
  • 1 osoba na 20 mkw. – w sklepach powyżej 100 mkw.

Tuzin targowisk

We Wrocławiu działa 7 targowisk na terenach gminnych i 5 na terenach pozagminnych. Gminne są place przy ulicach: Komandorskiej (Radosna), Ptasiej, Legnickiej (Niedźwiedzia), Lotniczej (koło Astry), Żmigrodzkiej (Broniewskiego), Skoczylasa (w Leśnicy) i Grochowej (Ryneczek Jemiołowa). Pozagminne są: Targpiast przy ul. Obornickiej, Dolnośląskie Centrum Hurtu Rolno-Spożywczego przy ul. Giełdowej, tzw. targowisko na Młynie przy ul. Poprzecznej, słynny plac na Świebodzkim przy ul. Robotniczej i targ przy ul. Bacciarel­lego na Bartoszowicach.

Legenda

Place na terenach gminnych

1. Komandorska/ul. Radosna 38

2. Ptasia

3. Legnicka/ul. Niedźwiedzia 1

4. Lotnicza 20

5. Żmigrodzka/ ul. W. Broniewskiego

6. W. Skoczylasa

7. Grochowa 13

Place na terenach pozagminnych

8. Obornicka 235–237

9. Giełdowa 12

10. Poprzeczna 33–35

11. Robotnicza 2

12. M. Baciarellego 54

Komandorska, godz. 8.00-16.00

Targowisko na Komandorskiej poleca przede wszystkim dekoracje do domu i stołu, koszyczki na święconkę i tradycyjne kartki świąteczne. Można tu kupić kwiaty do domu i na cmentarz oraz palmy świąteczne. Ze specjałów na wielkanocny stół dostaniemy: pyszne ciasta, wędliny z Doliny Baryczy oraz innych producentów, m.in. specjalną białą kiełbasę i szynkę, jaja na pisanki. Stoisko nabiałowe oferuje biały ser na serniki i pierogi. Można tu także kupić odzież i wiele produktów przemysłowych. Jak podkreślają kupcy – specjalnością bazaru są najlepszej jakości owoce i warzywa z całego świata. Zakupy można tu zrobić od poniedziałku do soboty w godz. 8.00-16.00.

Ptasia, godz. 8.00-15.00

Targowisko Ptasia ma największy wybór owoców i warzyw. Część pochodzi z pól i sadów kupców handlujących na placu, część jest kupowana od hurtowników z naszego regionu. Można tu kupić też swojskie jajka, pieczywo z małej piekarenki, ryby i przetwory rybne (smakowita wędzona makrela), wyroby wędliniarskie i mięsne, nabiał, artykuły ogólnospożywcze. Znajdziemy tu również popularne stoisko 1001 drobiazgów i stoisko odzieżowe. Jeszcze obowiązują godziny otwarcia targowiska jak w sezonie zimowym (8.00-15.00). Czynny jest od poniedziałku do soboty. Bywalcy podkreślają, że atutem tego targowiska jest jego miła atmosfera.

Niedźwiedzia, godz. 9.00-16.00

Targowisko Niedźwiedzia zaprasza na pyszne jedzenie z food trucków i stoisk spożywczych, na których można zakupić świeże owoce i warzywa, pieczywo oraz dobre wędliny, a także kwiaty i dekoracje świąteczne. Podobnie na minitargowiskach przy ulicach: Lotniczej, Skoczylasa i Żmigrodzkiej znajdziemy asortyment świąteczny, przemysłowy, świeże warzywa i owoce, jajka, a także bibeloty, które można wykorzystać na święta. Wszystkie te place są czynne w tygodniu w godz. 9.00-16.00, a w sobotę do 14.00.

– Małe targowiska mają swój klimat, którego brakuje dużym sklepom – uważa pan Łukasz, który mieszka w sąsiedztwie Targowiska Niedźwiedzia i przychodzi tu na zakupy niemal codziennie. – Czuję się lepiej w takim miejscu. To miłe, gdy sprzedawca kojarzy mnie z twarzy. Przed Wielkanocą na pewno też zrobię tu większą część zakupów – zapowiada.

Jemiołowa, godz. 8.00-16.00

Ryneczek Jemiołowa zachęca szczególnie do zakupu świeżych warzyw, owoców, miodów, jajek, soków i miodów. Szeroki jest wybór wyrobów góralskich, jak bunc z czosnkiem niedźwiedzim, oscypki i inne sery. Przy okazji można zjeść dobrą pizzę, zapiekankę i zaopatrzyć się w mięsa i wędliny i wiele innych artykułów, nie tylko spożywczych, bo na ryneczku są też stoiska ze starociami czy z serii 1001 drobiazgów. Tu można zrobić zakupy od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-16.00, a w sobotę o godzinę krócej.

– Klienci już zaczynają pytać o produkty na święta wielkanocne, zamawiają większe ilości jajek, aby przygotować świąteczne dania – opowiada Gabriela Radtke, sprzedająca miody naturalne i jaja na Ryneczku Jemiołowa. Dodaje, że zwracają uwagę na to, czy jajka są z wolnego wybiegu, bo takie wybierają najchętniej. Wiele osób przyznaje, że wybiera targ Jemiołowa zamiast dużych marketów, bo na świeżym powietrzu czują się bezpieczniej. – Zachowujemy wszystkie zasady reżimu sanitarnego, a klienci mogą zapłacić kartą – zapewnia sprzedawczyni.

Stoisko z jajkami i miodami ryneczek Jemiołowa, fot. J.Leja

Czekając na nowalijki

– W tygodniu ruch na targowisku jest znacznie mniejszy, ale to widać też na ulicach – mówi Kinga Maliszewska, sprzedawczyni ze stoiska z warzywami i owocami przy Jemiołowej. Jej zdaniem widać, że w obecnej sytuacji pandemicznej ludzie wychodzą z domu po większe zakupy w weekendy. – Przychodzą stali klienci, którzy wiedzą, że dostaną u nas produkty lepszej jakości niż w dużych sieciówkach – wyjaśnia. Nie kryje nadziei, że gdy poprawi się pogoda, wrocławianie chętniej przyjdą na ryneczek na zakupy. – Z doświadczenia wiem, że jak tylko pojawią się nowalijki, zaraz będziemy mieli więcej klientów – podkreśla.

Hurtowo i detalicznie

Pozostałe targowiska także mają ciekawą ofertę. Targpiast czynny jest 24 godziny na dobę – tu kupuje się głównie hurtowo, ale w detalu też można coś nabyć, np. owoce, warzywa, jajka, ciasta, mięsa i ozdoby świąteczne. Zalecane są tam jednak wizyty wczesnym rankiem, do godz. 9.00. Przy ul. Giełdowej zakupy zrobią tylko hurtownicy, ale już na Bacciarellego kupimy w detalu. Tak jak inne place, ten także dysponuje ofertą artykułów świątecznych i przemysłowych.

Sporą ofertę świąteczną znajdziemy na dwóch najsłynniejszych targowiskach niedzielnych – na Młynie i na Świebodzkim. Młyn oferuje m.in. produkty lokalne, ryby, wędliny, mięsa, ciasta, ale przede wszystkim kupimy tu antyki i przedmioty z tzw. duszą na giełdzie staroci, które świetnie nadadzą się na prezent od zajączka. Na Świebodzkim – jak dobrze w całym Wrocławiu wiemy – zawsze można zaopatrzyć się praktycznie we wszystko do domu.

Za kontakt z operatorami targowisk odpowiada Biuro Rozwoju Gospodarczego. Stała współpraca z przedsiębiorcami i starania biura sprawiają, że targowiska cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem lokalnych społeczności.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł26 marca: ryzyko przekroczenia poziomu informowania dla pyłu PM10
Następny artykułPo przebudowie to będzie już zupełnie inna „Urania”