A A+ A++

Trybunał Sprawiedliwości UE w dzisiejszym wyroku uchylił „Tarczę prywatności” – instrument ułatwiający przesyłanie danych z Unii do USA, a jednocześnie zwiększył kontrolę organów ochrony danych osobowych nad transferami danych opartych na tzw. standardowych klauzulach umownych.

Max Schrems z zaprzyjaźnionej z Panoptykonem organizacji NOYB, która doprowadziła do wydania wyroku, uważa, że Stany Zjednoczone będą musiały zmienić swoje przepisy dotyczące masowej inwigilacji, jeśli amerykańskie firmy będą chciały wciąż odgrywać dotychczasową rolę na europejskim rynku.

Wyrok może doprowadzić do zakończenia przymykania przez Unię oczu na to, że dane Europejczyków nie są poza granicami UE bezpieczne. Zwiększy też kompetencje i obowiązki organów ochrony danych (np. polskiego UODO), ponieważ będą one weryfikować, czy dane Europejczyków przesyłane poza Unię są w państwach trzecich bezpieczne przede wszystkim z perspektywy tego, czy dostęp do nich mają lokalne służby. Co ważne, wyrok zwiększy też presje na państwa poza UE, by dostosowywały się do europejskich standardów – będzie to istotne już nie tylko z perspektyw tamtejszych obywateli, ale też firm, które chcą świadczyć usługi w Europie, a jednocześnie przechowywać dane poza Unią.

Wbrew obawom niektórych komentatorów, wyrok nie oznacza też „końca” Internetu: nie ma problemu z przekazywaniem do USA danych niezbędnych do świadczenia usługi lub tych, które nie są objęte amerykańskimi przepisami pozwalające na szerokie działanie amerykańskiej Agencji Bezpieczeństwa Narodowego. Natomiast powstrzymany powinien być outsourcing danych, które równie dobrze mogą być przetwarzane na terenie UE lub innego państwa zapewniającego odpowiedni standard ochrony danych. W praktyce wyrok wymusi na firmach np. powierzających przetwarzanie danych amerykańskim firmom weryfikację, czy dane przechowywane są w Europie, czy poza nią. W tym drugim wypadku konieczne może się okazać wstrzymanie takiego transferu danych i przechowywanie ich w Unii. Z perspektywy obywateli oznacza to zwiększenie nie tylko bezpieczeństwa ich danych, ale także możliwości łatwiejszego dochodzenia swoich praw.

Źródło: Panoptykon.org

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWisła pozyskała Bartosza Klockowskiego
Następny artykułOświęcim. Raport o sytuacji epidemiologicznej w Oświęcimiu, powiecie i Małopolsce