Jak liczyć stan zatrudnienia? Na ilu pracowników może dostać subwencję mikrofirma? Czy jak pracownik sam odejdzie z pracy to pracodawca będzie musiał oddać pieniądze, które dostał w ramach programu Tarcza Finansowa PFR dla mikro, małych i średnich firm? Czy można poprawić odrzucony wniosek? Przedsiębiorcy wciąż pytają i do Polskiego Funduszu Rozwoju płyną kolejne wnioski o wsparcie. Otrzymało jej już grubo ponad 150 tys. podmiotów, na których konta trafiło 31 mld zł.
Przypominamy, że wątpliwości i zapytania można kierować do banków, które pośredniczą w udzielaniu subwencji dla mikrofirm oraz przedsiębiorstw zaliczanych do sektora MSP.
Duże firmy będą mogły skorzystać z kilku rodzajów finansowania dostępnego bezpośrednio w Polskim Funduszu Rozwoju.
A oto kolejna seria spośród najczęściej zadawanych pytań oraz odpowiedzi specjalistów z Polskiego Funduszu Rozwoju:
1. Jak obliczać stan zatrudnienia, który należy podać we wniosku o przyznanie subwencji ?
PFR: Kwota subwencji finansowej dla mikroprzedsiębiorcy obliczana jest jako iloczyn liczby pracowników zatrudnianych na ostatni dzień miesiąca poprzedzającego miesiąc złożenia wniosku oraz bazowej kwoty subwencji (uzależnionej od wysokości spadku przychodów ze sprzedaży).
Liczba pracowników na ostatni dzień miesiąca poprzedzającego miesiąc złożenia wniosku nie może być większa niż liczba pracowników:
1. na koniec miesiąca odpowiadającego nazwie miesiąca złożenia wniosku w 2019 r. – jeżeli przedsiębiorca zaznaczy pole: „Oświadczam, że przedsiębiorca wnioskujący o udzielenie subwencji finansowej wskazuje maksymalną liczbę pracowników na koniec miesiąca odpowiadającego nazwie miesiąca złożenia wniosku w roku poprzednim (miesiąc referencyjny)”; albo
2. na dzień 31 grudnia 2019 r. – jeżeli przedsiębiorca nie zaznaczy pola z powyższym oświadczeniem (w takiej sytuacji miesiącem referencyjnym będzie 31 grudnia 2019 r.).
Mikroprzedsiębiorca może wybrać datę wskazującą limit liczby pracowników, która jest dla niego korzystniejsza – dla przykładu mikroprzedsiębiorca prowadzący działalność sezonową szczyt zatrudnienia odnotowuje w miesiącach maj-sierpień. Pozostałe miesiące są dla niego sezonem „martwym” – z tego względu, jeżeli składa on wniosek o subwencję w maju, korzystniejsze będzie dla niego wybranie limitu zatrudnienia z opcji 1 (mi … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS