A A+ A++

Jednocześnie wprowadza szereg istotnych zmian w innych ustawach, które mają na celu wydłużenie terminów na wypełnienie obowiązków ciążących na spółkach i ograniczenie odpowiedzialności członków organów spółek w wyjątkowych okolicznościach spowodowanych chorobą zakaźną COVID -19.

Posiedzenia zarządu i rady nadzorczej z wykorzystaniem nowych technologii

W zakresie przepisów dotyczących zarządu, Ustawa COVID-19 wprowadza możliwość odbywania posiedzeń zarządu spółki z o.o., spółki akcyjnej, spółki komandytowo-akcyjnej z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej tj. w szczególności w trybie telekonferencji albo wideokonferencji (np. Skype, WhatsApp czy Signal). Zmiany dopuszczają także podjęcie uchwał zarządu w trybie pisemnym lub poprzez środki komunikacji elektronicznej, bez konieczności zawarcia w umowie spółki/statucie odpowiedniego upoważnienia, co jest zgodne nie tylko z aktualnymi potrzebami w czasie epidemii, ale także odpowiada na rozwój prawa spółek w dobie nowych technologii i cyfryzacji gospodarki.

Proponowane rozwiązania dopuszczają również:

  • odbycie posiedzenia rady nadzorczej spółki z o.o, spółki akcyjnej, spółki komandytowo-akcyjnej online – z wykorzystaniem środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość.
  • domniemanie możliwości wzięcia udziału w podejmowaniu uchwał rady nadzorczej poprzez oddanie głosu na piśmie, w trybie pisemnym i za pośrednictwem środków porozumiewania się na odległość w miejsce dotychczasowych regulacji dopuszczających tego typu rozwiązania jedynie pod warunkiem wprowadzenia odpowiednich postanowień w umowie spółki (statucie).
  • wykorzystanie w/w sposobów podjęcia uchwał w zakresie, w którym było to dotychczas niedozwolone – przy wyborze przewodniczącego i wiceprzewodniczącego rady nadzorczej, powołaniu członka zarządu oraz zawieszaniu i odwoływaniu tych osób.

Należy jednak pamiętać, że nadal utrzymano zakaz oddania głosu na piśmie w odniesieniu do spraw wprowadzonych do porządku obrad dopiero na posiedzeniu rady nadzorczej. Pewnym utrudnieniem może być również utrzymanie dotychczasowego sposobu obliczania kworum. Bowiem przyjmuje się, że uchwała jest ważnie podjęta, gdy wszyscy członkowie rady zostali powiadomieni o treści projektu uchwały przed posiedzeniem rady oraz gdy co najmniej połowa członków rady wzięła udział w podjęciu uchwały.

zobacz także:

Zdalne odbywanie zgromadzeń wspólników i walnych zgromadzeń

W uchwalonej treści Ustawy COVID-19 uwzględniono postulat dotyczący możliwości odbywania zgromadzeń wspólników i walnych zgromadzeń przy wykorzystaniu środków komunikacji elektronicznej bez konieczności uwzględnienia dopuszczalności tego trybu odpowiednio w spółce z o.o. – umowie spółki albo w spółce akcyjnej i spółce komandytowo-akcyjnej- statucie. O sposobie udziału w zgromadzeniu wspólników albo walnym zgromadzeniu przy wykorzystaniu środków komunikacji elektronicznej postanawia zwołujący to zgromadzenie.

Ze względu na konieczność zapewnienia podstawowych zasad odbywan … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułCodziennie śpiewa na balkonie. Osobliwa akcja polskiego muzyka [WIDEO]
Następny artykułOsiem nowych przypadków zakażenia koronawirusem w Podlaskiem. Pierwsza ofiara epidemii w województwie warmińsko-mazurskim