Tarcza Antykryzysowa to pakiet rozwiązań przygotowanych przez rząd, który ma ochronić polskie państwo i obywateli przed kryzysem wywołanym pandemią koronawirusa. Tworzy ją pięć filarów – to bezpieczeństwo pracowników, finansowanie przedsiębiorstw, ochrona zdrowia, wzmocnienie systemu finansowego oraz program inwestycji publicznych.
Są to przede wszystkim rozwiązania, które mają odciążyć budżet, odciążyć konieczne wydatki związane ze składkami ZUS, również KRUS z kosztami pracy – wyjaśnia Paweł Rychlik, poseł na Sejm RP. – W tej sytuacji kryzysowej najważniejsze jest to, żeby nie zwalniać pracowników, żeby jak najmniej ludzi straciło miejsca pracy, żeby w najbliższej przyszłości, kiedy już ten okropny dla nas okres minie, żeby gospodarka wróciła do pracy na poprzednich obrotach. W firmach, które mają problemy państwo przejmie 40% finansowania wynagrodzenia, a pracodawca w ten sposób obniży koszty osobowe o 60%, pod warunkiem, że nie będzie prowadził zwolnień pracowników. Dotyczy to, nie tylko, małych przedsiębiorstw, ale także dużych firm, których działalność w wyniku epidemii została zamrożona. Państwo również pokryje firmie, która jest w kłopotach, blisko połowę pensji pracownika w okresie postojowym, a jego wynagrodzenie nie będzie niższe, niż płaca minimalna. To jest wsparcie dla pracowników, żeby w tym trudnym okresie mieli minimum do życia. Samozatrudnieni, małe firmy, osoby na umowach zlecenie, umowach o dzieło, w przypadku spadku dochodów otrzymają jednorazowe świadczenie w wysokości 2 tysięcy złotych (…). Ważna informacja, jeśli chodzi o składanie PIT’ów, tutaj ten termin został wydłużony do końca czerwca. W ostatnim czasie również Urząd Ochrony Konkurencji rozpoczął intensywne działania w celu ochronienia rynku, przede wszystkim konsumentów, przed nieuzasadnionym wzrostem cen. Tutaj chodzi głównie o rynek pożyczek gotówkowych, rynek spożywczy, medyczny czy farmaceutyczny (…). Bardzo ważne to, co zostało przyjęte, propozycja Prezydenta RP Andrzeja Dudy o zawieszeniu na okres trzech miesięcy składek ZUS dla wszystkich samozatrudnionych, mikroprzedsiębiorców zatrudniających do 9 pracowników w momencie, kiedy przychody spadną o połowę w stosunku do lutego (…).
Koszty umorzenia ZUS-u na okres 3 miesięcy miesięcznie budżet państwa będzie kosztowało 13 miliardów złotych.
W przewidzianych trzech miesiącach to prawie 40 miliardów złotych – dopowiada poseł Rychlik. -To tyle, ile państwo polskie kosztuje rocznie Program 500+ po rozszerzeniu na wszystkich małych, młodych Polaków. Możemy sobie wyobrazić skalę i jakie są to koszty.
Posłuchaj:
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS