A A+ A++

Z końcem lutego 2021 r. weszły w życie rozszerzone przepisy o wsparciu kryzysowym. Na ich mocy przedsiębiorcy z kilkudziesięciu branż mogą wystąpić o zwolnienie z opłacania składek za luty 2021 r, można też wnioskować o maksymalnie trzykrotną wypłatę świadczenia postojowego.

Najnowsze zmiany, które wynikają rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie wsparcia przedsiębiorców poszkodowanych wskutek pandemii COVID-19 weszły w życie 28 lutego 2021 r. 

 

  • zwolnienie z opłacania składek za luty 2021 r

  •  trzykrotna wypłata świadczenia postojowego

  • warunek : spadek przychodu z działalności o co najmniej 40 proc.

 

Dzięki nim, przedsiębiorcy z niemal 50. różnych branż mogą wystąpić o zwolnienie ze składek za styczeń 2021 r., grudzień 2020 r. i styczeń 2021 r. lub za luty 2021 r. Tym samym, kolejny raz zostały poszerzone formy wsparcia dla branż najbardziej dotkniętych pandemią koronawirusa.

Zakres i forma wsparcia zależy od rodzaju przeważającej działalności gospodarczej określonej odpowiednim kodem PKD wymienionym w rozporządzeniu.  O umorzenie składek za luty oraz świadczenie postojowe (maksymalnie trzy razy) będą mogli wnioskować między innymi przedsiębiorcy z branży fitness, gastronomicznej, turystycznej, obiekty noclegowe, uzdrowiska, obiekty kultury i rozrywki, firmy zajmujące się fotografią, produkcją lub dystrybucją filmów i muzyki i fizjoterapeuci. Ze zwolnienia ze składek za grudzień i styczeń skorzystają taksówkarze i prowadzący usługi wspomagające transport.

W myśl nowego rozporządzenia, przedsiębiorcy mogą otrzymać świadczenie postojowe jednokrotnie, dwukrotnie albo trzykrotnie. Należy jednak pamiętać, że uwzględnia się świadczenia już pobrane. Wniosek o postojowe przedsiębiorcy mogą złożyć najpóźniej w ciągu 3 miesięcy zniesienia stanu epidemii.

Zwolnienie ze składek i postojowe obejmuje płatników zgłoszonych przed 1 listopada 2020 r., którzy 30 listopada 2020 r. prowadzili przeważającą działalność oznaczoną kodami PDK wymienionymi w rozporządzeniu. Decyduje wpis w rejestrze REGON na ten dzień. Wsparcie otrzymają przedsiębiorcy, których przychód z działalności spadł o co najmniej 40 proc. Należy porównać sytuację w jednym z dwóch miesięcy przed złożeniem wniosku do ZUS z poprzednim miesiącem lub analogicznym miesiącem poprzedniego roku, albo też, co jest nowością, we wrześniu 2020 r.

Nowe rozporządzenie przesunęło termin złożenia wniosku o zwolnienie ze składek – RDZ-B7 o miesiąc, czyli do 30 kwietnia. Zmienił się również termin na przekazanie dokumentów rozliczeniowych (deklaracji rozliczeniowej i imiennych raportów) za objęty zwolnieniem okres. Przedsiębiorca musi to zrobić do 31 marca, chyba że jest zwolniony z takiego obowiązku.

Co ważne, wnioski o wsparcie z „Tarczy antykryzysowej 7.0” złożone do 27 lutego włącznie, ZUS będzie rozpatrywał na podstawie rozporządzenia z 19 stycznia 2021 r. Jednak przedsiębiorców, którzy występują o zwolnienie ze składek obowiązuje nowy, wydłużony termin przesyłania dokumentów rozliczeniowych – do 31 marca 2021 r.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZwiązek lekarzy: strajk lub grupowa rezygnacja z pracy
Następny artykułZamówiła iPhone za blisko 3 tys. zł a dostała dwa pomidory