A A+ A++

oprac. red.

Bez  progu przychodu przy świadczeniu postojowym dla samozatrudnionych, możliwość ponownej wypłaty tego świadczenia oraz zwolnienie z 50 proc. składek dla firm ubezpieczających od 10 do 49 osób – to najważniejsze uzupełnienia w tzw. tarczy antykryzysowej.


Przepisy rozszerzające tarczę antykryzysową weszły w życie 18 kwietnia. – Nowe rozwiązania przewidują, że ze zwolnienia ze składek mogą skorzystać firmy zgłaszające do ubezpieczeń od 10 do 49 osób. Zwolnieniem w przypadku tych firm zostanie objęte 50 proc. kwoty składek wykazanej w deklaracjach rozliczeniowych – informuje Krzysztof Cieszyński rzecznik prasowy pomorskiego ZUS-u.

Krąg podmiotów uprawnionych do zwolnienia ze składek poszerzył się o spółdzielnie socjalne. W ich przypadku nie ma limitu osób zgłaszanych do ubezpieczeń, a zwolnienie jest całkowite.
Ze zwolnienia mogą skorzystać również firmy założone w lutym i marcu, a przy ustalaniu liczby ubezpieczonych zgłaszanych przez firmę nie będą brani pod uwagę pracownicy młodociani.

Nowa odsłona tarczy antykryzysowej umożliwia ponowną wypłatę postojowego, ale nie więcej niż trzy razy. Warunkiem będzie oświadczenie przedsiębiorcy lub osoby wykonującej umowę cywilnoprawną, że sytuacja materialna wykazana we wcześniejszym wniosku nie uległa poprawie.

W przypadku świadczeń postojowych dla osób samozatrudnionych nie będzie obowiązywał warunek granicznej kwoty przychodu. Ze świadczenia postojowego mogą teraz skorzystać również zleceniobiorcy, którzy zawarli umowy w lutym lub marcu. Wcześniej obowiązywał warunek zawarcia umowy przed 1 lutego. Data ta pozostaje bez zmian dla samozatrudnionych – mówi rzecznik prasowy.

Przedsiębiorcy będą mogli również skorzystać z odstąpienia od pobierania odsetek za zwłokę przy opłacaniu składek. Rozwiązanie to będzie przeznaczone dla osób, które mają trudności w terminowym opłaceniu składek z powodu sytuacji wywołanej przez pandemię. Będą oni mogli skorzystać z tego odstąpienia za okres od stycznia 2020 r. Ulga ta będzie dotyczyła wszystkich płatników składek – nie ma znaczenia wielkość przedsiębiorstwa.

Podobne tematy:

Najnowsze:

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułCzy to było morderstwo? Sprawę bada prokuratura
Następny artykułKoronawirus w Polsce. Od 20 kwietnia nowe zasady bezpieczeństwa