A A+ A++

W Chinach ceny wysokiej jakości lotek do badmintona wzrosły w ostatnim czasie o ok. 40 proc. z powodu niskich cen wieprzowiny – pisze portal CNA. Takie lotki robione są z piór gęsich i kaczych, a ich cena powiązana jest z popytem na wieprzowinę.

Tańsza wieprzowina w Chinach spowodowała ogromny wzrost ceny lotek do badmintona
fot. New Africa / / Shutterstock

Jeszcze pół roku temu ceny opakowania 12 lotek kształtowały się na poziomie 210 juanów (ok. 112 złotych), a obecnie zaczynają się od 275 juanów wzwyż, co ostatnim czasie wywołało szereg dyskusji w kraju, gdzie badminton postrzegany jako sport narodowy i jest drugą najczęściej uprawianą dyscypliną.

Wysokiej klasy lotka jest zazwyczaj wykonana z 16 nachodzących na siebie piór, zwykle gęsich lub kaczych, i korka pokrytego warstwą skóry.

Głównym czynnikiem skoku cen jest wzrost kosztów takich piór, ale nie tylko – pisze singapurski nadawca CNA, przytaczając wypowiedzi kilku ekspertów rynkowych. Jest on powiązany ze spadkiem cen wieprzowiny, co podkreśla wzajemne powiązania łańcuchów dostaw i efekt domina.

Jeśli cena mięsa wieprzowego jest niższa niż kaczki lub gęsi, będzie miało ono większy popyt wśród konsumentów, co powoduje, że mniej rolników będzie chciało hodować kaczki i gęsi, więc pióra stają się droższe – wyjaśnia tę zależność szanghajski dziennik “Jiefang Ribao”, który jako jeden z pierwszych odnotował to zjawisko.

CNA przypomina, że Chiny są największym na świecie producentem, konsumentem i importerem wieprzowiny. Oficjalne statystyki mówią, że w kraju konsumuje się ok. 700 mln świń rocznie.

Według danych chińskiego rządu cena żywca wieprzowego spada nieprzerwanie od listopada 2022 r., osiągając najniższy poziom 14,95 juana (ok. 8,2 zł) za kilogram w marcu br. To prawie połowa z 28 juanów (17,6 zł) za kilogram tuż przed rozpoczęciem spadku.

Cytowana przez CNA zbieraczka piór powiedział, że kacze kosztują obecnie ok. 20 juanów (ok. 10,7 zł) za 500 gramów, podczas gdy pióra gęsie są wyceniane na 40 juanów (ok. 21 zł). Ich ceny w skupie wzrosły odpowiednio o 10 i 20 juanów rok do roku, a to z kolei oznacza, że sprzedawcy prawdopodobnie będą pobierać większe opłaty od fabryk, co będzie miało wpływ na koszt produktu końcowego.

“Jiefang Ribao” zwraca jednak uwagę, że to nie jedyny powód wzrostu cen lotek, ponieważ ich podaż przewyższa popyt, co jest spowodowane także włączeniem badmintona w zakres egzaminu z wychowania fizycznego dla szkolnictwa wyższego, a to oznacza, że jeszcze więcej osób uprawia ten sport.

Z Pekinu Krzysztof Pawliszak

Źródło:PAP
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWieruszów: już jutro koncert w ramach Wędrownego Festiwalu Filharmonii Łódzkiej „Kolory Polski”
Następny artykułPielgrzymi gotowi do drogi