A A+ A++

Polacy, nieprzyzwyczajeni do jej smaku, omijają doradę szerokim łukiem. Tymczasem ta ryba jest zdecydowanie najzdrowszą, bijąc na głowę inne gatunki. Co więcej, zaskakuje również jej niewygórowana cena. Regularne spożywanie dorady polecane jest niemal każdemu. Jak ją przyrządzić i jak sprawdzić, czy jest świeża?

Czym dokładnie jest dorada?

Dorada królewska, inaczej sparus złotogłowy, jest gatunkiem niewielkiej ryby morskiej, której charakterystyczną cechą jest złocisty pasek pomiędzy oczami, do złudzenia przypominający kształtem koronę. Stąd też jej polska nazwa.

Dorada żyje w Morzu Śródziemnym oraz przy wschodnim wybrzeżu Oceanu Atlantyckiego, osiągając do siedemdziesięciu centymetrów długości. Głównym rynkiem zbytu dla dorady są Włochy oraz Hiszpania. W Polsce ryba ma już swoich zwolenników, jednak zdecydowana większość wciąż woli sięgać po sprawdzone dotąd gatunki. Jak się jednak okazuje, warto nieco zmienić upodobania. Dorada jest bowiem niezwykle smaczną i cenną rybą, która smakuje doskonale w każdej postaci, zarówno pieczonej, grillowanej, jak i smażonej, duszonej czy gotowanej.

Zobacz również: Jesz banany na śniadanie? Eksperci nie mają dobrych wieści. „Najgorsza rzecz”

Ryba dorada: czy jest zdrowa?

Dorada z uwagi na swoją niską kaloryczność oraz małą zawartość tłuszczy zaliczana jest do ryb chudych. Jest bogatym źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych: omega-3 i omega-6, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu, wykazując działanie przeciwzapalne, przeciwzakrzepowe i przeciwarytmiczne. W doradzie znajdziemy ich dwa razy więcej niż na przykład w okoniu morskim czy tuńczyku.

Dorada jest także nieocenionym źródłem witamin oraz składników mineralnych. W swoim składzie zawiera między innymi witaminę B, witaminę B12 oraz witaminę D, a także fosfor, który odpowiada za mineralizację kości i zębów, uczestniczące w produkcji hemoglobiny żelazo, potas, który utrzymuje odpowiednie ciśnienie krwi w organizmie, biorący udział w przewodzeniu impulsów nerwowych magnez, a także selen, który odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie tarczycy.

Zobacz również: 5 zasad gotowania rosołu, o których nikt dziś nie pamięta. Zupa zachwyci smakiem

Kto powinien jeść doradę?

Dorada jest świetnym wyborem szczególnie dla tych osób, które zmagają się z chorobami układu krążenia, niedokrwistością czy problemami z koncentracją. Sięgać mogą po nią również osoby z nadwagą.

Regularne spożywanie dorady pozytywnie odbije się na naszym zdrowiu. Nienasycone kwasy tłuszczowe wpływają bowiem na poprawne funkcjonowanie układu krwionośnego, zapobiegając powstaniu zakrzepów oraz regulując ciśnienie tętnicze. Co więcej, białe mięso tej ryby obniża poziom trójglicerydów oraz złego cholesterolu. Duże ilości żelaza zawarte w doradzie są szczególnie wskazane w przypadku anemii.

Czy dorada jest droga? Jej cena to około 65 złotych za kilogram.

Jak poznać, że ryba jest najświeższa?

Podstawą zakupu ryby powinno być dokładne sprawdzenie czy jest ona świeża. W tym celu należy zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. Przede wszystkim oczy ryby nie powinny być mętne. Źrenice muszą być wyraziste. Skrzela powinny mieć jasną, czerwoną barwę, a skóra powinna błyszczeć. Świeża ryba ma delikatną warstwę śluzu. Jeśli nieprzyjemnie, ostro pachnie, to znak, że jest nieświeża.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułI znowu oszustwo! Mężczyzna stracił 76 tysięcy złotych…
Następny artykułTrzy tysiące usuniętych usterek w budynkach ZKZL. Co psuje się najczęściej?