W styczniu rozpoczęły się szczepienia przeciwko COVID-19. W pierwszej grupie byli medycy m.in. doktor Krzysztof Bidas, zastępca dyrektora szpitala wojewódzkiego.
ROZPOCZĘŁY SIĘ SZCZEPIENIA PRZECIW COVID-19. JAKO PIERWSI SENIORZY
Z kolei w szpitalu tymczasowym w Targach Kielce rozpoczęły się szczepienia seniorów.
25.01.2021 Kielce. Świętokrzyski Szpital Tymczasowy. Szczepienia seniorów przeciwko koronawirusowiFot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce
Wojewoda Zbigniew Koniusz przypomniał, że w pierwszej kolejności powinny się zgłaszać osoby powyżej powyżej 70 roku życia. Potem będą mogły z iniekcji korzystać kolejne grupy.
WODZISŁAW ZNÓW MIASTEM
Po 151 latach Wodzisław odzyskał prawa miejskie. Akt nadania wręczył wójtowi 29 grudnia premier Mateusz Morawiecki.
29.12.2020. Warszawa. Wręczenie aktów nadania statusu miast. Na zdjęciu (od lewej): Maciej Wąsik – sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji, Paweł Szefernaker – sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji, premier Mateusz Morawiecki i Dominik Łukasik – wójt gminy WodzisławFot. Kancelaria Premiera
Wójt Wodzisławia Dominik Łukasik podkreślił, że to historyczna chwila. O odzyskanie praw miejskich od 37 lat zabiegało Towarzystwo Przyjaciół Wodzisławia.
JAROSŁAW KACZYŃSKI MODLIŁ SIĘ W STARACHOWICACH W INTENCJI SWOJEJ MAMY
Wicepremier Jarosław Kaczyński apelował w Starachowicach o odrzucenie zła i walkę o polską tożsamość narodową.
16.01.2021. Starachowice. Msza w 8. rocznicę śmierci Jadwigi Kaczyńskiej. Na zdjęciu: Jarosław Kaczyński – prezes PiSFot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce
Prezes PiS jak co roku uczestniczył we mszy świętej w intencji matki Jadwigi Kaczyńskiej. Powiedział, że zło atakuje naszą Ojczyznę, naród oraz Kościół.
Prezes PiS przypomniał, że jego matka Jadwiga urodziła się w Starachowicach i było to dla niej zawsze bardzo ważne miejsce.
MINISTER KULTURY OGLĄDAŁ NOWĄ SIEDZIBĘ MAUZOLEUM W MICHNIOWIE
Naszym obowiązkiem jest dbanie o naszą historię mówił w Michnowie minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński.
22.01.2021. Michniów. Wizyta wicepremiera Piotra Glińskiego w Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskiej. Na zdjęciu (od lewej): Krzysztof Lipiec – poseł, Agata Wojtyszek – poseł, Piotr Gliński – wicepremier; minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu, Krzysztof Słoń – senator, Anna Krupka – wiceminister sportu, Dorota Koczwańska–Kalita – naczelnik kieleckiej delegatury Instytutu Pamięci NarodowejFot. WIktor Taszłow / Radio Kielce
Oglądając nową siedzibę Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich przypomniał, że Michniów jest symbolem losu polskich wsi podczas II wojny.
Budowa nowej placówki, którą w lipcu otworzył prezydent Andrzej Duda kosztowała 40 mln zł.
BISKUP MAREK SOLARCZYK OBJĄŁ DIECEZJĘ RADOMSKĄ
Wszystko jest możliwe dla tego kto wierzy – to pasterskie zawołanie biskupa Marka Solarczyka którego ingres odbył się w bazylice katedralnej w Radomiu.
27.01.2021 Radom. Ingres biskupa Marka Solarczyka do katedry radomskiej. Na zdjęciu: biskup Marek SolarczykFot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce
W homilii biskup wskazał na wielkie dziedzictwa wiary, które w diecezji radomskiej było przekazywane przez całe pokolenia.
Biskup nawiązał także do spotkania papieża Franciszka z młodymi podczas którego papież przypomniał że są oni wezwani już teraz a nie w przyszłości.
NIE ŻYJE PODPUŁKOWNIK TADEUSZ BARAŃSKI PS. TATAR
W wieku 96 lat zmarł podpułkownik Tadeusz Barański ps. Tatar – żołnierz m.in. Ponurego i Nurta. Ostatni raz odwiedził ziemię świętokrzyską we wrześniu 2020 roku podczas uroczystości na Wykusie.
ppłk Tadeusz Barański “Tatar”Fot. Anna Głąb / Radio Kielce
Pogrzeb Tadeusza Barańskiego odbył się w Łodzi.
LAPTOPY OD SŁUCHACZY RADIA KIELCE POWĘDROWAŁY DO DZIECI
14 laptopów kupionych dzięki wpłatom naszych słuchaczy w akcji Radia Kielce “Choinka pod choinkę” trafiło do dzieci.
14.01.2021 Kielce. Akcja Radia Kielce “Choinka pod choinkę”. Laptop dla dzieci państwa Michalskich. Na zdjęciu: Kacper, Filip, Jacek i Agnieszka MichalscyFot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce
Jeden z nich dotarł do rodziny państwa Agnieszki i Jacka z Kielc, którzy mają trzech synów. 15-letniego Kacpra, 10-letniego Filipa i 5-letniego Kamila. Najmłodszy chodzi do przedszkola, a starsi uczą się zdalnie.
DZIECI WRÓCIŁY DO SZKÓŁ
Ponad 30 tysięcy uczniów klas 1-3 w województwie świętokrzyskim po miesiącach przerwy wróciło do nauki stacjonarnej.
18.01.2020. Kielce. Szkoła Podstawowa nr 13. Na zdjęciu: Katarzyna Haba wraz ze swoim synem OskaremFot. Daniel Lenart / Radio Kielce
Rodzice, którzy przyprowadzili maluchy do szkoły byli zadowoleni, że dzieci mogły wrócić do szkoły.
W BAŁTOWIE ZAWALIŁ SIĘ DACH NAD LODOWISKIEM
W Bałtowskim Kompleksie Turystycznym zawalił się dach namiotu nad lodowiskiem. Przyczyna było nagromadzenie się śniegu powiedział brygadier Paweł Borek z Państwowej Straży Pożarnej w Ostrowcu Świętokrzyskim.
30.01.2021. Bałtów. Zawalona część dachu nad lodowiskiemFot. KP PSP Ostrowiec Świętokrzyski
Prokuratura do dzisiaj prowadzi dochodzenie w tej sprawie.
W lutym, w województwie świętokrzyskim, podobnie jak w całej Polsce, rozpoczęły się szczepienia nauczycieli przeciw COVID-19.
W naszym regionie, iniekcji zdecydowało się poddać 8 tys. pedagogów, czyli około 60 proc. wszystkich z tej grupy zawodowej – informował wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz.
Nauczyciele przyjmowali preparat firmy AstraZeneca.
16.02.2021. Kielce. Szczepienie nauczycieli i pracowników żłobkówFot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce
UMOWA PODPISANA. WKRÓTCE BUDOWA KOLEJNEGO ODCINKA S7
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała w Miechowie umowę z wykonawcą projektu budowy kolejnego odcinka ekspresowej „siódemki”, między granica województwa świętokrzyskiego i Miechowem. Zdaniem ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka, ta trasa to jeden z priorytetów na drogowej mapie Polski.
Odcinek Miechów – Szczepanowice ma powstać w ciągu trzech lat.
PIOTR WAWRZYK NIE BĘDZIE RZECZNIKIEM PRAW OBYWATELSKICH
Senat nie wyraził zgody na powołanie świętokrzyskiego posła Piotra Wawrzyka na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich. Parlamentarzysta powiedział po głosowaniu, że prawa obywateli przegrały z prawami partyjnymi.
Decyzja Senatu oznaczała, że procedurę wyboru rzecznika trzeba było rozpocząć od nowa.
Piotr Wawrzyk, wiceminister spraw zagranicznychFot. Robert Felczak / Radio Kielce
PREZYDENCKI ORDER DLA NAJSTARSZEGO MIESZKAŃCA WOJEWÓDZTWA
Prezydent Andrzej Duda przyznał majorowi Leonowi Kalecie Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski. Najstarszy oficer Wojska Polskiego i najstarszy mieszkaniec regionu, obchodził 109. Urodziny. Jubilat podkreślał, że cieszy się z tego, że doczekał pięknej wolnej Polski.
Jubilata odwiedzili przedstawiciele wojska oraz Szlachetnej Paczki.
LUDZIE NIE MOGĄ UWIERZYĆ W TO, CO SIĘ STAŁO
Mieszkańcy Wełnina w gminie Solec-Zdrój wstrząśnięci makabrycznym odkryciem w ich miejscowości. Wśród krzaków i drzew w przysiółku Dąbrówka znaleziono zakopane ciało noworodka.
Postępowanie prowadzono w sprawie nieumyślnego spowodowania śmierci dziecka.
ZMARŁ GRIGOR SZAGINIAN, RADNY SEJMIKU WOJEWÓDZTWA ŚWIĘTORZYSKIEGO
W lutym zmarł Grigor Szaginian, pochodzący z Ostrowca Świętokrzyskiego polityk i lekarz psychiatra. Przez wiele lat był związany z Platformą Obywatelską. Przez trzy kadencje zasiadał w Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego.
Grigor Szaginian miał 63 lata.
Grigor SzaginianFot. Radio Kielce
W marcu w Kielcach otwarto nową siedzibę szpitala MSWiA przy ul. Wojska Polskiego. To największa inwestycja medyczna resortu, budowana od 2017 roku.
Wojewoda Zbigniew Koniusz zwracał uwagę, że znacznie powiększyła ofertę usług medycznych w regionie.
Pierwszych pacjentów z ulicy Ogrodowej przeniesiono w połowie miesiąca
PIERWSI PACJENCI W SZPITALU TYMCZASOWYM
Także w marcu działalność rozpoczął szpital tymczasowy w Targach Kielce.
Początkowo udostępniono 56 łóżek covidowych.
PREZYDENT ANDRZEJ DUDA W RUDZIE STRAWCZYŃSKIEJ
W marcu prezydent Andrzej Duda odwiedził świętokrzyskie i gościł w firmie Defro w Rudzie Strawczyńskiej.
Celem wizyty było docenienie polskiego, nowoczesnego sektora produkcji przyjaznych dla środowiska urządzeń grzewczych
BISKUP MARIAN FLORCZYK WSRÓD LAUREATÓW NAGRODY MIASTA KIELCE
Po raz 26 wręczono Nagrody Miasta Kielce. Wśród laureatów znalazł się m.in. biskup Marian Florczyk.
– To radość i zobowiązanie – mówił o wyróżnieniu
POSEŁ LIPIEC W RADZIE DORADCÓW POLITYCZNYCH PREMIERA
Poseł Krzysztof Lipiec został powołany w skład Rady Doradców Politycznych Prezesa Rady Ministrów.
03.03.2021 Powołanie Rady Doradców Politycznych Prezesa Rady MinistrówFot. Kancelaria Prezesa Rady Ministrów
Celem jest doradzanie premierowi w bieżących sprawach, by wypracować najlepsze dla Polski programy przed wyborami w 2023 roku.
ANDRZEJ PRUŚ REPREZENTANTEM POLSKICH SAMORZĄDOWCÓW W STRASBURGU
Z kolei Andrzej Pruś, przewodniczący sejmiku województwa świętokrzyskiego został członkiem Kongresu Władz Lokalnych i Regionalnych Europy.
Andrzej Pruś – przewodniczący Sejmiku Województwa ŚwiętokrzyskiegoFot. Karol Żak / Radio Kielce
To instytucja doradcza Rady Europy. Kadencja trwa 2 lata.
NAUKOWCY Z KIELC NA PRESTIŻOWEJ LIŚCIE UNIWERSYTETU STANFORDA
Prof. Agnieszka Gałuszka z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego i prof. Marian Gorzałczany z Politechniki Świętokrzyskiej znaleźli się wśród najbardziej wpływowych badaczy na świecie – ich nazwiska znalazły się na liście najczęściej cytowanych naukowców wg Uniwersytetu Stanforda w Stanach Zjednoczonych.
Politechnika Świętokrzyska / UJKFot. Radio Kielce
MAN WYPRODUKUJE AUTOBUSY DLA STARACHOWIC. UMOWA PODPISANA
Starachowice podpisały w marcu umowę z firmą MAN na produkcję 20 ekologicznych autobusów, napędzanych sprężonym gazem ziemnym.
Prezydent Marek Materek podkreślał, że autobusy powstaną w starachowickim zakładzie. Zakup autobusów to część projektu wartego 130 mln zł.
WYRUSZYLI PO RAZ SZÓSTY Z KIELC NA ŚWIĘTY KRZYŻ
Po raz szósty z Kielc na Święty Krzyż wyruszyła Nocna Droga Krzyżowa. Wzięło w niej udział prawie 150 osób – mówił ks. Stanisław Lodziński, asystent diecezjalny Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży.
Rok wcześniej podobne wydarzenia się nie odbyły z uwagi na obostrzenia epidemiczne.
W kwietniu związkowcy starachowickiego MAN-a rozpoczęli akcję protestacyjną, domagając się podwyżek płac i wiążących rozmów z zarządem firmy.
Na terenie zakładu pojawiły się plakaty z żądaniami wyższych pensji. Solidarność nie wykluczyła zaostrzenia akcji – poinformował przewodniczący związku w MAN Bus, Jan Seweryn. Związkowcy od stycznia domagali się podwyżek o 200 zł. O swoich żądaniach poinformowali centralę firmy w Monachium.
07.04.2021. Starachowice. Akcja protestacyjna związków zawodowych w MAN BusFot. Facebook/NSZZ “Solidarność” w MAN BUS
PIERWSZY PUNKT DRIVE-THRU FUNKCJONUJE JUŻ W PODZAMCZU
Przy Regionalnym Centrum Naukowo-Technologicznym w Podzamczu Chęcińskim powstał pierwszy w Polsce punkt szczepień typu drive-thru prowadzony przez żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej. Codziennie szczepionych jest ponad sto osób.
W punkcie w Podzamczu, oprócz żołnierzy pracują także pielęgniarki i ratownicy medyczni.
LUDZKA PRÓŻNOŚĆ I PRZEWROTNOŚĆ KARMIONA PYCHĄ NIE COFNĘŁA SIĘ PRZED NICZYM [HOMILIA]
– Człowiek dokonuje w życiu niejednokrotnie złych wyborów, a wynika to przede wszystkim z jego niedojrzałej wiary w Jezusa Chrystusa – mówił biskup Jan Piotrowski podczas uroczystej rezurekcji w bazylice katedralnej.
Z kolei biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz w homilii wielkanocnej nawiązał do czasów prześladowań Chrystusa i jego uczniów. Mówił, że także w dzisiejszych czasach mamy do czynienia z nieludzką niesprawiedliwością i okrucieństwem. Msze odbywały się w reżimie sanitarnym, ze względu na pandemię.
WIEMY, KTO BĘDZIE DYREKTOREM SANDOMIERSKIEGO MUZEUM
Dr Mikołaj Getka-Kenig, pracownik Polskiej Akademii Nauk wygrał konkurs na stanowisko dyrektora Muzeum Okręgowego w Sandomierzu. Komisja zarekomendowała go burmistrzowi miasta. Nowy dyrektor powiedział, że placówka zaangażuje się w starania o wpisanie królewskiego miasta na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Poprzedni szef sandomierskiego muzeum, Dominik Płaza zrezygnował ze stanowiska, gdy wygrał konkurs na dyrektora Muzeum Archeologicznego w Łodzi.
Na zdjęciu: dr Mikołaj Getka-KenigFot. Urząd Miejski w Sandomierzu
BYŁY WÓJT PIEKOSZOWA SKAZANY. TYM RAZEM ZA ODPADY Z AGROMY
Rok i 10 miesięcy więzienia – to wyrok w sprawie Tadeusza D., byłego wójta Piekoszowa. Został skazany za nieodpowiednie składowanie odpadów na terenie dawnej Agromy w Kielcach. Były samorządowiec musi także wpłacić 50 tysięcy złotych na rzecz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska. Sędzia Bożena Kotwa-Surowska podkreśliła, że na składowisku nagromadzonych było dużo niebezpiecznych odpadów.
Oskarżony nie stawił się na rozprawie. Wyrok nie jest prawomocny.
29.04.2021 Kielce. Ogłoszenie wyroku w sprawie byłego wójta PiekoszowaFot. Monika Miller / Radio Kielce
RÓŻYCKI I KUBIEC NIE SĄ JUŻ ZASTĘPCAMI PREZYDENTA KIELC
Marcin Różycki i Arkadiusz Kubiec odwołani z funkcji wiceprezydentów. Zmiany w ratuszu ogłosił prezydent Bogdan Wenta. Jego decyzja zdziwiła radnych. Zdaniem wiceprzewodniczącego rady, Jarosława Karysia – nic nie wskazywało na takie roszady.
Przewodniczący gremium Kamil Suchański ma wątpliwości, czy te osoby będą mogły realizować swoją wizję rozwoju miasta.
Miejsce odwołanych zastępców zajęli: Agata Wojda, która będzie sprawować nadzór nad komunikacją i transportem oraz gospodarką komunalną i ochroną środowiska, a także Marcin Chłodnicki, który zajmował się będzie edukacją, kulturą, sportem i turystyką.
Kielce. Sesja Rady Miasta Kielce. Na zdjęciu (od lewej): Marcin Różycki i Arkadiusz Kubiec – zastępcy prezydenta KielcFot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce
W maju w Kielcach odbyły się obchody Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.
Przed Świętokrzyskim Urzędem Wojewódzkim uroczyście wciągnięto flagę na maszt, a w Kościele Garnizonowym została odprawiona Msza za ojczyznę.
02.05.2021 Kielce. Święto FlagiFot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce
ROCZNICA UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA
W mijającym roku przypadła też 230. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja.
– Czy bliższe są nam ideały twórców Konstytucji z 1791 roku, czy też tych, którzy poszli drogą Targowicy? – pytał senator Krzysztof Słoń.
Przed pomnikiem Stanisława Staszica w kieleckim Parku Miejskim złożono wieńce i wiązanki kwiatów.
EGZAMIN DOJRZAŁOŚCI
Około 10 tys. absolwentów szkół średnich w regionie przystąpiło do egzaminu dojrzałości. Na abiturientów z gratulacjami czekał wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz.
Na egzaminie z języka polskiego na poziomie podstawowym pojawiły się Lalka Bolesława Prusa i Ziemia Obiecana Władysława Reymonta.
04.05.2021 Kielce. Zespół Szkół Elektrycznych. Matura z języka polskiegoFot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce
GROŹNY WYPADEK
W maju doszło też do groźnego wypadku, spowodowanego na al. Solidarności w Kielcach przez pijanego kierowcę TIR-a. Uszkodzonych zostało pięć samochodów, w tym dwa ciężarowe. Ruch w mieście przez kilka godzin był sparaliżowany. Sprawca miał 3 promile alkoholu w wydychanym powietrzu.
ROCZNICA ZAKOŃCZENIA II WOJNY ŚWIATOWEJ
W maju obchodziliśmy także 76. rocznicę zakończenia II wojny światowej. Przypomniał o tym dźwięk syren, który zabrzmiał w samo południe.
PRZEDSTAWIENIE PROGRAMU POLSKI ŁAD
Prawo i Sprawiedliwość przedstawiło program Polski Ład, który ma wyprowadzić Polskę z trudnej sytuacji po pandemii poprzez zwiększenie nakładów na zdrowie, infrastrukturę i szkoły, a także finansowe wsparcie polskich rodzin i zmiany w systemie podatkowym
– „Polski Ład” to kompleksowy program rozwoju kraju, obejmujący całokształt naszego funkcjonowania – ocenia poseł Krzysztof Lipiec, prezes świętokrzyskich struktur Prawa i Sprawiedliwości.
Program jest podzielony na 10 obszarów tematycznych.
To kamień węgielny pod przyszły dynamiczny rozwój województwa świętokrzyskiego i całej Polski – powiedział w czerwcu wicepremier Jarosław Gowin na placu budowy kampusu Głównego Urzędu Miar w Kielcach.
Minister rozwoju, pracy i technologii uczestniczył w uroczystym wmurowaniu aktu erekcyjnego pod inwestycję.
Profesor Jacek Semaniak, prezes GUM zaznaczył że świętokrzyski kampus to nie tylko mury i nowoczesna aparatura ale również naukowcy. Pierwszy etap inwestycji ma się zakończyć w 2023 roku.
OSTATNI PACJENT OPUŚCIŁ SZPITAL TYMCZASOWY
31.05.2021. Kielce. Ostatni pacjent opuścił szpital tymczasowyFot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce
W czerwcu ostatni pacjent opuścił szpital tymczasowy, który przez kilka miesięcy funkcjonował w halach Targów Kielce. W szczycie zachorowań było tam przygotowanych ponad 100 łóżek – przypomniał Bartosz Stemplewski, dyrektor szpitala wojewódzkiego.
Sprzęt medyczny, który służył chorym został przekazany dla szpitali w całym regionie.
ZMIANA NA STANOWISKU PRZEWODNICZĄCEGO KIELECKIEJ RADY MIASTA
22.04.2021. Kielce. Sesja Rady Miasta Kielce. Na zdjęciu: Kamil Suchański – przewodniczący Rady Miasta KielceFot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce
Kamil Suchański został odwołany z funkcji przewodniczącego kieleckiej rady miasta. Jak stwierdził podczas obrad, radni zamiast zajmować się jego osobą powinni skupić się na rozwiązaniu faktycznych problemów miasta: zadłużeniu, czy braku terenów inwestycyjnych.
16.12.2021. Kielce. Sesja rady miasta. Na zdjęciu: Jarosław Karyś – przewodniczący rady miastaFot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce
Nowym przewodniczącym został Jarosław Karyś z klubu PiS.
Jarosław Karyś zaprzeczył, by możliwa była koalicja PiS z klubem prezydenta Bogdana Wenty, Projekt Wspólne Kielce ze względu na różnice światopoglądowe.
POZNALIŚMY LAUREATÓW KONKURSU “JAWOR – U ŹRÓDEŁ KULTURY”
20.06.2021. Tokarnia. „Jawor u źródeł kultury”. Wręczenie nagród. Na zdjęciu (od lewej): Janusz Knap – prezes Radia Kielce, Dariusz Adamczyk – laureat w kategorii „Solista lub instrumentalista”, Lucyna Gozdek – artystka, Krzysztof Lipiec – poseł PiS, Krzysztof Słoń – senator PiSFot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce
Nagrodzeni zostali laureaci konkursu Radia Kielce “Jawor – u źródeł kultury”. Najlepszym solistą okazał się Dariusz Adamczyk. Nagrodę otrzymała także kapela z Rykoszyna oraz zespół Jaworzanki.
Jak przyznała kierownik grupy Grażyna Grudziecka – ta nagroda potwierdza, że próby i wytrwała praca przynoszą efekty.
Z kolei w kategorii rękodzieło i sztuka ludowa Jawor trafił do Włodzimierza Ciszka, a animatorem kultury 2020 roku została Wiesława Kulińska.
PUŁKOWNIK PIOTR HAŁYS NOWYM DOWÓDCĄ ŚWIĘTOKRZYSKIEJ BRYGADY WOT
21.06.2021. Kielce. Uroczystość przekazania obowiązków na stanowisku dowódcy 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Na zdjęciu: płk. Piotr Hałys – Dowódca ŚBOT,Fot. ppor. Daniel Woś / ŚBOT
Świętokrzyska Brygada WOT ma nowego dowódcę. Pułkownika Grzegorza Motaka zastąpił pułkownik Piotr Hałys. Nowy szef brygady jest absolwentem Wyższej szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych we Wrocławiu. Czterokrotnie pełnił funkcję poza granicami kraju w Iraku i Afganistanie.
GWAŁTOWNE DESZCZE I BURZE NAWIEDZIŁY POŁUDNIE REGIONU
24.06.2021. Skalbmierz. Zalane miastoFot. Urząd Miasta i Gminy w Skalbmierzu
Jedną z miejscowości, które ucierpiały najbardziej był Skalbmierz. Intensywny deszcz spowodował wiele podtopień.
Kataklizm nawiedził także gminę Działoszyce. Mieszkańcy, którzy ponieśli straty otrzymali pomoc finansową w wysokości 6 tys zł.
W lipcu w Michniowie odbyły się centralne obchody Dnia Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy.
Były połączone z otwarciem Mauzoleum upamiętniającego ponad 800 polskich wsi spacyfikowanych przez Niemców.
Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej obchodzony jest w rocznicę pacyfikacji Michniowa, gdzie w ciągu dwóch dni Niemcy wymordowali 204 osoby za pomoc partyzantom
CO CZWARTY MATURZYSTA NIE ZDAŁ EGZAMINU DOJRZAŁOŚCI
Co czwarty maturzysta z naszego województwa nie zdał egzaminu dojrzałości.
04.05.2021 Kielce. Zespół Szkół Elektrycznych. Matura z języka polskiegoFot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce
Katarzyna Nowacka, świętokrzyski wicekurator oświaty mówi, że w naszym regionie zdawalność była zbliżona do średniej krajowej i wyniosła 74.5 proc.
PRZEZ KIELCE PRZESZEDŁ MARSZ PAMIĘCI
Marszem Pamięci uczczono 75. rocznicę pogromu kieleckiego. Michael Schudrich, naczelny rabin Polski podkreślił, że była to tragedia wszystkich mieszkańców Kielc.
W wydarzeniach sprzed 75. lat zginęło 40 osób, a 35 zostało rannych.
FUNDUSZE EUROPEJSKIE DLA ŚWIĘTOKRZYSKIEGO – WIEMY NA CO ZOSTANĄ WYDANE UNIJNE ŚRODKI
Zarząd województwa świętokrzyskiego zatwierdził listę 44 strategicznych projektów, które mają zostać zrealizowane dzięki dofinansowaniu unijnemu w ciągu kolejnych siedmiu lat. Najważniejszym ma być II etap budowy kampusu Głównego Urzędu Miar.
15.09.2020. Kielce. Konferencja podsumowująca posiedzenie komitetu monitorującego RPO. Na zdjęciu (od lewej): Jacek Sułek – dyrektor Departamentu Inwestycji i Rozwoju Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego, Andrzej Bętkowski – marszałek województwa świętokrzyskiegoFot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce
Wśród inwestycji strategicznych są też obwodnice Klimontowa, Nowego Korczyna i Kazimierzy Wielkiej
ELŻBIETA ŚRENIAWSKA W ZARZĄDZIE MESKO
W lipcu nastąpiły zmiany we władzach skarżyskiej spółki MESKO. W skład rady nadzorczej powołano Elżbietę Śreniawską, która została prezesem zarządu.
Kielce. 25.10.2019. Podpisanie umów na projekty edukacyjne i zdrowotne. Na zdjęciu: Elżbieta Śreniawska – Prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji w KielcachFot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce
Elżbieta Średniawska była wcześniej prezesem MPK w Kielcach.
DRUGIE ŻYCIE SZPITALA TYMCZASOWEGO
Sprzęt ze Szpitala Tymczasowego w Targach Kielce oficjalnie przekazany do pozostałych lecznic w regionie.
Dzięki temu, aparatura o wartości 18 mln zł służy pacjentom w całym województwie. W szpitalu tymczasowym zatrudnionych było 329 osób, w tym 60-oro lekarzy.
NIE ŻYJE BYŁY WOJEWODA KIELECKI
W lipcu, w wieku 81 lat, zmarł Zygmunt Szopa, były wojewoda kielecki. Waldemar Pawlak, były premier, prezes Zarządu OSP podkreślił rolę druha, rycerza św. Floriana, jaką pełnił Zygmunt Szopa.
Zygmunt SzopaFot. Józef Szczepańczyk/Facebook
„TARZAN” SPOCZĄŁ WŚRÓD SWOICH ŻOŁNIERZY
Tomasz Wójcik ps. „Tarzan” po 70 latach od pogrzebu w Stanach Zjednoczonych spoczął wśród swoich żołnierzy na cmentarzu w Ćmielowie.
W uroczystości uczestniczył Szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.
RODZINA I NAJBLIŻSZI POŻEGNALI „RADOSKÓRA”
W lipcu pożegnaliśmy też znanego kieleckiego rapera Radosława „Radoskóra” Kobusa.
01.07.2021. Kielce. Pogrzeb Radosława Kobusa „Radoskóra”Fot. Piotr Kwaśniewski / Radio Kielce
Był jednym z pionierów hiphopu w Polsce, współzałożycielem kieleckiego zespołu Wzgórze Ya-Pa-3. Miał 45 lat.
NAGRODY NA FINAŁ SEZONU. PLEBISCYT „O DZIKĄ RÓŻĘ” ROZSTRZYGNIĘTY
Anna Antoniewicz, Wojciech Niemczyk i „Klątwa rodziny Kennedych” w reżyserii Wiktora Rubina – zwyciężyli w 29. Plebiscycie Publiczności „O Dziką Różę” Teatru im. Stefana Żeromskiego.
Z kolei dziennikarze za najlepszy spektakl uznali „Lorettę”.
KONCERT CHOPINOWSKI OTWORZYŁ 27. EDYCJĘ FESTIWALU KRYSTYNY JAMROZ
W lipcu odbył się też 27. Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz w Busku Zdroju. Na koncercie inauguracyjnym byli bliscy patronki festiwalu: mąż – Sergiusz Mikulicz, a także córka Krystyna z mężem Henrykiem Kuźniakiem.
Koncert inauguracyjny był poświęcony Chopinowi.
W sierpniu, nasz region odwiedził minister finansów Tadeusz Kościński. Podczas spotkania w Ostrowcu Świętokrzyskim stwierdził, że polski budżet łagodnie przechodzi przez okres recesji, spowodowany pandemią koronawirusa.
Rząd wprowadził zerowy PIT dla osób do 26. roku życia, a także obniżył podatek CIT dla przedsiębiorców. Minister dodał, że korzystne rozwiązania podatkowe niesie za sobą także Polski Ład.
Rząd przyjął projekt ustawy o rodzinnym kapitale opiekuńczym. Nowe świadczenie zakłada wypłatę w sumie 12 tys. zł, na drugie i kolejne dziecko.
18.08.2021. Ostrowiec Św. Na zdjęciu: Tadeusz Kościński – minister finansówFot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce
TO BYŁ DOBRY DZIEŃ DLA STADNINY KONI W MICHAŁOWIE
Około 5 mln zł osiągnęła stadnina w Michałowie za siedem sprzedanych koni podczas aukcji Pride of Poland w Janowie Podlaskim. Najwyższą cenę uzyskała klacz Emandorrisa sprzedana do Kataru oraz ogier Equator, który trafi do Arabii Saudyjskiej. Za oba konie zapłacono po 450 tys. euro.
Tomasz Chalimoniuk, prezes Polskiego Klubu Wyścigów Konnych podkreśla, że w sumie za wszystkie polskie konie wystawione podczas aukcji uzyskano 1,6 mln euro, co jest świetnym wynikiem.
Także niedzielny czempionat przyniósł michałowskiej stadninie wiele sukcesów. Zaprezentowane konie zdobyły 7 medali. Triumfowała klacz Palanga, która została Najlepszym Koniem Pokazu oraz Narodową Czempionką klaczy starszych.
W Pride of Poland 2021 prawdziwą gwiazdą jest ogier z Michałowa Equator (na zdjęciu)Fot. Glenn Jacobs / facebook.com/skmichalow
KADRÓWKA DOTARŁA DO CELU. W TYM ROKU BYŁO WYJĄTKOWO TRUDNO
Uczestnicy 56. Marszu Szlakiem I Kompanii Kadrowej zakończyli tygodniową wędrówkę na Placu Wolności w Kielcach. Piechurzy wyszli z krakowskich Oleandrów 6 sierpnia. Coroczny marsz upamiętnia oddziały Józefa Piłsudskiego, które w 1914 roku wyruszyły do zaboru rosyjskiego.
Dionizy Krawczyński, komendant marszu przyznał, że trud wyprawy nie przysłonił idei kadrówki.
Piechurom towarzyszył Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, który przez wiele lat dowodził kadrówką.
Marsz oficjalnie zakończył się przed Pałacem Biskupów Krakowskich. Tam uczestnicy usłyszeli ostatni w tym roku rozkaz.
SANDOMIERZANIE POŻEGNALI PROFESORA ANDRZEJA SCHINZLA
W sandomierskiej bazylice katedralnej pożegnano wybitnego naukowca i absolwenta Collegium Gostomianum prof. Andrzeja Schinzla. Mszę żałobną odprawił biskup Edward Frankowski. Przypomniał, że profesor był człowiekiem oddanym zarówno nauce, jak i Bogu.
Andrzej Schinzel był znany w środowisku matematyków na całym świecie. Opublikował ponad 200 prac naukowych, zajmował się teorią liczb. Był Członkiem Polskiej Akademii Nauk, Honorowym Obywatelem Sandomierza.
OSTATNIE POŻEGNANIE MIRY BIELECKIEJ
Rodzina i przyjaciele pożegnali Mirę Bielecką. Dziennikarka i była prezes Radia Kielce zmarła w wieku 75 lat. Z rozgłośnią związana była od 1969 do 2002 roku.
Maria Bednarska, wieloletnia dziennikarka Radia Kielce wspomina Mirę Bielecką jako życzliwego człowieka i dobrą szefową.
W imieniu naszej rozgłośni, wieniec złożył prezes Janusz Knap. Mira Bielecka została pochowana na Cmentarzu Komunalnym w Cedzynie.
SOLEC-ZDRÓJ POD WODĄ
Dwie, przepływające przez Solec-Zdrój rzeki: Rzoska i Struga Zborowska wystąpiły z brzegów. Woda wdarła się do części gospodarstw, domów, a także do uzdrowiska – mówi wójt Adam Pałys.
Po kilku dniach woda opadła i nie zagrażała już mieszkańcom Solca-Zdroju. Jednak w przypadku obfitych opadów, niebezpieczeństwo może powrócić.
NOWA PREZES MPK RENATA GRUSZCZYŃSKA: TO POWAŻNA ŻYCIOWA ZMIANA
Renata Gruszczyńska została nową prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji w Kielcach. Dotychczasowa komendant Straży Miejskiej podkreśla, że wybór na to stanowisko to dla niej najważniejsze wyzwanie w zawodowej karierze.
Głównymi zadaniami dla nowej prezes MPK będą m.in. poprawa jakości świadczonych usług, sukcesywna wymiana taboru i obchody 70. rocznicy istnienia spółki.
Wybór prezesa miejskiego przewoźnika był konieczny po tym, gdy ze stanowiska zrezygnowała Elżbieta Śreniawska, która tę funkcję pełniła przez 14 ostatnich lat.
18.08.2021. Kielce. Renata Gruszczyńska – nowa prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji w KielcachFot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce
We wrześniu wyjątkowe uroczystości rocznicy wybuchu II wojny światowej zorganizowało Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych „Jodła”.
Jego członkowie o godzinie 4.47, w godzinę rozpoczęcia wojny spotkali się na Cmentarzu Wojsk Polskich w Kielcach, przy pomniku Żołnierzy Września 1939 roku. Senator Krzysztof Słoń przypomniał, jak straszliwe były konsekwencje niemieckiej agresji.
TARGI OBRONNE W KIELCACH
W halach Targów Kielce odbył się Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego. Polska Grupa Zbrojeniowa podpisała umowę na dostarczenie wojsku zestawów rakietowe krótkiego zasięgu w ramach programu NAREW. Przy podpisaniu umowy był obecny prezydent Andrzej Duda.
Na targach podpisano też umowy na dostarczenie systemu symulacji pola walki oraz wozów bojowych Rosomak dla wojsk chemicznych.
TRAGEDIA W MESKO
W skarżyskim zakładzie MESKO doszło we wrześniu do tragicznego wypadku. W wyniku wybuchu w suszarni spłonek do amunicji zginęła 41-letnia kobieta. W MESKO powołano wewnętrzną komisję techniczną, mającą wyjaśnić przyczyny tragicznego zdarzenia.
08.09.2021. Skarżysko-Kamienna. Zakłady MESKOFot. Anna Głąb / Radio Kielce
OSTATNIE POŻEGNANIE WIESŁAWA GOŁASA
Również w tym miesiącu pożegnaliśmy pochodzącego z Kielc Wiesława Gołasa, jednego z najbardziej lubianych polskich aktorów, odtwórcy ponad 120 ról filmowych, teatralnych i telewizyjnych. Marek Maciągowski, dyrektor Ośrodka Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej przypomniał, że aktor w młodości, jako harcerz Szarych Szeregów, był jednym z tych, którzy dawali się okupantowi we znaki.
Wiesław Gołas spoczął na Starych Powązkach w Warszawie.
ROCZNICA SOWIECKIEJ NAPAŚCI NA POLSKĘ
Z kolei w 82. rocznicę sowieckiej agresji na Polskę kieleckie środowiska patriotyczne zorganizowały uroczystości upamiętniające tragiczne zdarzenia które zapoczątkowały „Golgotę Wschodu” dla mieszkańców II Rzeczpospolitej. Przed pomnikiem Sybiraków na Cmentarzu Starym w Kielcach oraz przed Pomnikiem Katyńskim złożono wieńce i zapalono znicze.
W październiku premier Mateusz Morawiecki ogłosił wyniki pierwszego naboru wniosków o dofinansowanie inwestycji samorządowych w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład – Programu Inwestycji Strategicznych. Prawie 980 milionów złotych trafi do regionu świętokrzyskiego.
MILIARD ZŁOTYCH DLA ŚWIĘTOKRZYSKIEGO Z POLSKIEGO ŁADU
Wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz podkreśla, że pieniądze zostały rozdzielone bez patrzenia na barwy polityczne i szyldy partyjne.
Zbigniew Koniusz porównał wsparcie Polskiego Ładu do planu odbudowy gospodarki europejskiej po II wojnie światowej, czyli Planu Marshalla.
KRZYŻ MOROWY STANĄŁ NA ŚWIĘTYM KRZYŻU
24.10.2021. Święty Krzyż. Krzyż morowy stanął u stóp bazyliki. Na zdjęciu: Krzysztof Nitkiewicz – biskup sandomierskiFot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce
6-metrowy krzyż morowy stanął po prawej stronie od głównego wejścia do klasztoru na świętym Krzyżu. W wydarzeniu udział wzięli przedstawiciele władz samorządowych oraz państwowych.
Szef świętokrzyskich struktur Prawa i Sprawiedliwości, poseł Krzysztof Lipiec stwierdził, że krzyż morowy może być przestrogą i przykładem na to, że potrafimy stawiać czoła wyzwaniom.
Homilię podczas uroczystej Mszy Świętej wygłosił biskup sandomierski, Krzysztof Nitkiewicz. Podkreślił w niej rolę krzyża, który oświetla nasze życie.
JUBILEUSZ 850-LECIA KIELECKIEJ KATEDRY
02.10.2021. Kielce. Msza św. z okazji 850-lecia Bazyliki Katedralnej. Na zdjęciu (w środku): abp Salvatore Penacchio – nuncjusz apostolskiFot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce
Nuncjusz Apostolski, arcybiskup Salvatore Penacchio przewodniczył mszy świętej na zakończenie jubileuszu 850-lecia kieleckiej bazyliki katedralnej. Przesłanie do zgromadzonych skierował także papież Franciszek. Jego słowa odczytał biskup Marian Florczyk. Niech to wydarzenie które upamiętnia dzieje katedry ożywi w wiernych pragnienie trwania w wierze ojców – cytował list papieża.
Uroczystościom towarzyszyło także otwarcie wystawy “Splendor Cathedralis”, na której zaprezentowano m.in. eksponaty ze skarbca katedry. Biskup kielecki, Jan Piotrowski mówi, że wystawa jest pokazaniem prawdy historycznej i ludzi, którzy mieli duży wpływ na to jak dziś wygląda świątynia.
W bazylice Najświętszej Marii Panny w Kielcach znajduje się miedzy innymi kielecki antyfonarz z roku 1372, jeden z najstarszych liturgicznych rękopisów, z tekstem pierwszego hymnu Polski, czyli Gaude Mater Polonia.
SZYBCIEJ DOJEDZIEMY DO KRAKOWA
04.10.2021. Widoma. Uroczyste otwarcie kolejnego odcinka trasy S7. Na zdjęciu (od lewej): Andrzej Duda – prezydent RP, Andrzej Adamczyk – minister infrastrukturyFot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce
Otwarto ponad 13-kilometrowy odcinek drogi S7 ze Szczepanowic do Widomej w województwie małopolskim. Prezydent Andrzej Duda wyraził nadzieję, że do końca 2023 roku będziemy mogli przejechać ekspresową siódemką z Krakowa do Warszawy i dalej w kierunku Gdańska.
Budowa drogi S7 na odcinku Widoma – Szczepanowice trwała dwa lata.
NIE ŻYJE ZBIGNIEW PACELT
Na zdjęciu: Zbigniew PaceltFot. Wojciech Habdas / Radio Kielce
W wieku 70 lat, zmarł nagle ostrowczanin Zbigniew Pacelt, znakomity polski sportowiec, olimpijczyk i polityk, poseł na Sejm trzech kadencji. Ze Zbigniewem Paceltem, często spotykał się duszpasterz polskich sportowców, biskup Marian Florczyk.
Zbigniew Pacelt w latach 2007- 2008 był wiceministrem sportu i turystyki.
ŚWIĘTY JAN PAWEŁ II PATRONEM STASZOWA
16.10.2021. Staszów. Uroczysta sesja rady miasta. Na zdjęciu (od lewej): biskup Krzysztof Nitkiewicz – ordynariusz diecezji sandomierskiej i Leszek Kopeć – burmistrz StaszowaFot. Grażyna Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce
Uchwałę w tej sprawie przyjęła Rada Miasta. W uroczystej sesji uczestniczyli m.in. świętokrzyscy parlamentarzyści, władze województwa, duchowieństwo oraz przedstawiciele różnych instytucji i organizacji. Minister Michał Cieślak powiedział, że to szczególne wydarzenie dla staszowian.
Po uroczystej sesji zebrani przeszli do Sanktuarium św. Jana Pawła II na mszę świętą pod przewodnictwem biskupa Krzysztofa Nitkiewicza.
ANNA KRUPKA CZŁONKIEM ZARZĄDU ŚWIATOWEJ AGENCJI ANTYDOPINGOWEJ
22.06.2020. Kielce. Na zdjęciu: poseł Anna Krupka – wiceminister sportuFot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce
Wiceminister kultury dziedzictwa narodowego i sportu, Anna Krupka została członkiem zarządu Światowej Agencji Antydopingowej. Świętokrzyska parlamentarzystka została wybrana przez Radę Unii Europejskiej. Anna Krupka podkreśla, że obecność w światowych strukturach instytucji dbającej o czystość w sporcie jest dla niej wielkim wyróżnieniem.
Anna Krupka objęta także funkcję sekretarza stanu w reaktywowanym Ministerstwie Sportu. Do tej pory pełniła ona podobną funkcję w Ministerstwie Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.
LEKARZE Z SOR SZPITALA KIELECKIEGO GROŻĄ ZŁOŻENIEM WYPOWIEDZEŃ
Szpital Kielecki św. Aleksandra. Szpitalny Oddział RatunkowyKielce / Fot. Patryk Cudzik / Radio Kielce
Lekarze ze szpitalnego oddziału ratunkowego w Szpitalu Kieleckim zapowiedzieli złożenie wypowiedzeń z pracy, jeżeli nie będą zarabiać tyle samo, co ich koledzy z SOR-u w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym. Agnieszka Nawrot, pełnomocnik zarządu Szpitala Kieleckiego informuje, że na razie oddział pracuje bez zmian i przyjmuje pacjentów.
W Szpitalu Kieleckim stawka godzinowa na SOR to 150 złotych.
POMNIK MATKI POLKI SYBIRACZKI STANĄŁ W KIELCACH
23.10.2021 Kielce. Skwer Pamięci Ofiar Katynia. Uroczystości na odsłonięcia pomnika Matki Polki Sybiraczki. Na zdjęciu od lewej: sybiracy – Halina Rutecka, Stanisław Wierzbicki, wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk i sybirak Jan MasternakFot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce
Na Skwerze Pamięci Ofiar Katynia został odsłonięty pomnik Matki Polki Sybiraczki.
Wykonana z brązu rzeźba Matki Polki Sybiraczki, autorstwa Sławomira Micka, przedstawia matkę z małym dzieckiem na ręku oraz stojącym, przytulonym do niej kilkuletnim synem trzymającym tobołek w ręku.
W uroczystość Wszystkich Świętych na cmentarzu na Piaskach w Kielcach biskup kielecki Jan Piotrowski apelował, aby nie obawiać się świętości.
Zauważył, że charakter święta obchodzonego 1 listopada ulega zmianie.
W tych dniach na wielu nekropoliach w regionie zorganizowano zbiórki na ratowanie cennych nagrobków. Po raz 29. Odbyła się ona także w Kielcach
ZBIGNIEW KONIUSZ: POLSKA JEST JEDNA I TO OD NAS ZALEŻY, CZY USZANUJEMY TĘ MATKĘ
Podczas obchodów Święta Niepodległości wojewoda Zbigniew Koniusz pozdrowił wszystkich żołnierzy i przedstawicieli innych służb mundurowych broniących wschodniej granicy naszego kraju.
11.11.2021. Kielce. Obchody 103. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Na zdjęciu: Zbigniew Koniusz – wojewoda świętokrzyskiFot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce
– Możemy dziś podziękować tym, którzy wywalczyli nam wolność i tym, którzy teraz o nią walczą – mówił.
Z kolei Biskup Jan Piotrowski podkreślał, że tam gdzie ze szkół, rodzin, uniwersytetów i instytucji wyrzuca się Boga, pojawia się niebywały chaos, czego dziś jesteśmy świadkami.
MESKO. PIP PRZEDSTAWIŁ PRZYCZYNY ŚMIERTELNEGO WYPADKU
Rutyna, zaniedbania techniczno-organizacyjne i niedotrzymanie parametrów procesów technologicznych – Państwowa Inspekcja Pracy wskazała przyczyny śmiertelnego wypadku, do jakiego doszło we wrześniu w skarżyskich zakładach Mesko.
08.09.2021. Skarżysko-Kamienna. Zakłady MESKOFot. Anna Głąb / Radio Kielce
Zginęła 41-letnia kobieta.
TRAGICZNY W SKUTKACH POŻAR. NIE ŻYJE DWÓJKA DZIECI
Dwoje dzieci straciło życie w pożarze, do którego doszło przy ulicy 1 Maja we Włoszczowie. To niewyobrażalna tragedia – mówili o śmierci 6-letniego Alana i 5-letniego Szymona mieszkańcy miasta.
Przyczyną śmierci chłopców było ostre zatrucie tlenkiem węgla.
POŻEGNALIŚMY LEGENDY RADIA KIELCE – WIESŁAWA WÓJCIKIEWICZA I ROBERTA KAŁUŻĘ
W listopadzie pożegnaliśmy naszych dwóch radiowych kolegów – Wiesława Wójcikiewicza, wieloletniego dyrektora technicznego w Polskim Radiu Kielce oraz Roberta Kałużę, znakomitego dziennikarza.
Prezes Radia Kielce Janusz Knap mówił, że Wiesław Wójciewicz, był dla wielu radiowców w Polsce legendą.
Robert Kałuża pracował w Radiu Kielce ponad 25 lat. Jego żona Ania w czasie uroczystości pogrzebowych dziękowała „Armii Aniołów Stróżów”, którzy wspierali rodzinę w walce z chorobą Roberta.
TO BYŁ WYBITNY SAMORZĄDOWIEC. TŁUMY POŻEGNAŁY BURMISTRZA POŁAŃCA
Z kolei w Połańcu tłumy mieszkańców żegnały nagle zmarłego burmistrza Jacka Tarnowskiego. Całym życiem potwierdzał swoje przywiązanie do Połańca – wspominał marszałek województwa Andrzej Bętkowski
Jacek Tarnowski miał 54 lata.
TO JUŻ PEWNE, WZROSNĄ PODATKI
Kielecka Rada Miasta przyjęła projekt uchwały o podwyżce podatków od nieruchomości, przedstawiony przez prezydenta Bogdana Wentę. To oznacza, że od początku nowego roku stawki wzrosną średnio o 7 proc.
04.11.2021. Kielce. Sesja rady miastaFot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce
Kamil Suchański, przewodniczący klubu Bezpartyjni i Niezależni mówił, że ta decyzja obciąży przede wszystkim kieleckich przedsiębiorców.
OJCIEC MATEUSZ ROZWIĄZUJE KOLEJNĄ KRYMINALNĄ ZAGADKĘ
Ekipa serialu „Ojciec Mateusz” kręciła w Sandomierzu ujęcia do nowych odcinków. Michał Piela, odtwórca roli policjanta Nocula, zapewnia, że warto będzie je obejrzeć, ponieważ mają dynamiczną i ciekawą akcję.
Nowe odcinki „Ojca Mateusza” zobaczymy w telewizji wiosną.
W grudniu, w związku z coraz większą liczbą zakażeń koronawirusem, do 50 proc. ograniczona została liczba osób przebywających m.in. w hotelach, instytucjach kultury czy obiektach sportowych. Rozpoczęły się też szczepienia dzieci od 5. roku życia.
17.12.2021. Kielce. Szczepienie dzieci przeciw COVID-19Fot. Iwona Murawska / Radio Kielce
MINISTER CZARNEK W KIELCACH
Przemysław Czarnek, minister edukacji i nauki przekazał Uniwersytetowi Jana Kochanowskiego w Kielcach symboliczne czeki, dzięki którym uczelnia będzie miała więcej pieniędzy.
06.12.2021. Kielce. Przekazanie symbolicznych czeków z ministerstwa dla UJK. Na zdjęciu (od lewej): prof. dr hab. Stanisław Głuszek – rektor UJK i Przemysław Czarnek – minister edukacji i naukiFot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce
ADWENT W KOŚCIELE KATOLICKIM
W Kościele Katolickim rozpoczął się adwent – czterotygodniowy okres radosnego przygotowania do świąt Bożego Narodzenia. To także początek nowego roku liturgicznego. Jego hasło brzmi: Posłani w pokoju Chrystusa.
KOMENDANT „NIEBIESKICH BERETÓW”
Pułkownik Adam Włoczewski został komendantem Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach. Ostatnio służył w Centrum Operacji Lądowych w Krakowie. Do 2012 roku, przez osiem lat służył na kieleckiej Bukówce.
21.12.2021. Kielce. Obchody Dnia Pamięci Poległych na Misjach na kieleckiej Bukówce. Na zdjęciu: Adam Włoczewski – komendant Centrum Przygotowań do Misji ZagranicznychFot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce
NOWA STARA LINIA KOLEJOWA
Również w grudniu, po 12 latach przerwy ze stacji kolejowej w Końskich odjechał pierwszy pasażerski pociąg do Łodzi. Powrót połączeń pasażerskich był możliwy dzięki modernizacji linii kolejowej numer 25 na odcinku Skarżysko-Kamienna – Tomaszów Mazowiecki – Łódź.
ROCZNICA WPROWADZENIA STANU WOJENNEGO
W Kielcach odbyły się uroczystości upamiętniające 40. rocznicę wprowadzenia w Polsce stanu wojennego. Rozpoczęły się złożeniem kwiatów przed tablicą na budynku Aresztu Śledczego.
Wieczorem, w bazylice katedralnej odbyła się Msza Święta pod przewodnictwem biskupa Jana Piotrowskiego.
CHOINKA POD CHOINKĘ
W grudniu Radio Kielce zorganizowało kolejną edycję akcji Choinka pod Choinkę. Udało się nam zebrać dokładnie 27 tysięcy 793 złote i 17. Prezes Polskiego Radia Kielce, Janusz Knap podziękował wszystkim darczyńcom za okazane serca. Za zebraną kwotę stworzymy dla mieszkańców Domu Seniora w Czyżowicach przytulne miejsce spotkań.
WIGILIJNE SPOTKANIE Z BISKUPEM
Bezdomni, samotni i ubodzy spotkali się w Wigilię z biskupem Janem Piotrowskim. Przed Wojewódzkim Domem Kultury w Kielcach nie zabrakło wspólnego śpiewania kolęd, rozmów i życzeń.
PASTERKA W MÓJCZY-ZAGÓRZU
Do troski o każde życie wzywał podczas pasterki odprawionej w kościele Matki Bożej Częstochowskiej w Mójczy-Zagórzu biskup kielecki Jan Piotrowski. Biskup przypomniał, że naszym zadaniem jest ochrona życia poczętego ale także tego, które naturalnie zmierza do swojego końca.
TRZY NOWE OBWODNICE
Dodatkowe 103 mln zł trafią do województwa świętokrzyskiego z rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Dzięki temu zbudowane zostaną trzy ważne obwodnice – poinformował lider świętokrzyskich struktur Prawa i Sprawiedliwości, poseł Krzysztof Lipiec.
22.12.2021. Kielce. Konferencja prasowa w sprawie dofinansowania realizacji budowy trzech obwodnic na drogach wojewódzkichFot. Krzysztof Lipiec/Facebook
ODWOŁANIE PREZESA
Duże zmiany zaszły w grudniu największej w regionie firmie przewozowej. Z funkcji prezesa Kieleckich Autobusów Spółki Pracowniczej, która jest większościowym udziałowcem MPK Kielce odwołany został Waldemar Wiedeński.
24.08.2017 Kielce. Świętokrzyski Wojewódzki Inspektor Transportu Drogowego Waldemar WiedeńskiFot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce /
SYLWESTER W PANDEMII
Rok 2021 zakończyliśmy bez hucznego świętowania. W większości miast i miejscowości nie odbyły się zabawy Sylwestrowe pod gwiazdami. Wszystko przez trwającą czwartą falę pandemii koronawirusa.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS