A A+ A++

Dekret czyni egzekutorami upokarzającego prawa krewnych kobiet i ich pracodawców. Za odsłanianie przez kobiety twarzy ich męskim „opiekunom” będzie grozić grzywa albo więzienie. W przypadku, w którym kobieta z odkrytą twarzą lub jej krewni pracowaliby dla rządu, zostaliby zwolnieni.

Dekret sugeruje kobietom, aby w ogóle nie opuszczały swoich domów, przekonując, że jest to „najlepsza opcja przestrzegania prawa szariatu dotyczącego hidżabu”. Jak podkreśla „Guardian”, to rozciągnięcie na cały kraj skrajnie konserwatywnych przekonań, panujących na afgańskiej wsi.

Czytaj też: Afgańska dziennikarka: „Wszystko, co udało nam się przez ostatnie 20 lat zdobyć, przestaje istnieć”

– Wszystkie szanujące się afgańskie kobiety powinny nosić hidżab, a najlepszym hidżabem jest burka, która jest częścią naszej tradycji – powiedział Shir Mohammad z Ministerstwa Promocji Cnoty i Zapobiegania Występkom na konferencji w Kabulu. – Kobiety, które nie są zbyt stare lub młode, muszą zakrywać twarz, za wyjątkiem oczu.

Okrywająca wszystko afgańska burka szczelnie zakrywa całe ciało, poza małą kratką na oczy. Alternatywą jest nikab, który zakrywa twarz, ale odsłania oczy. Prawie wszystkie dorosłe kobiety w Afganistanie noszą jakąś formę hidżabu, choć dziś wiele kobiet w miastach zakrywa tylko włosy.

Płciowy apartheid w Afganistanie

Ostatnie restrykcje wobec kobiet, nazywane przez aktywistki „płciowym apartheidem”, prawdopodobnie utrudnią talibom uzyskanie międzynarodowego uznania i wsparcia. Kraj zmaga się z kryzysem gospodarczym i klęską głodu.

„Świat jest świadkiem naszego bólu, apartheidu i tyranii” – napisał na Twitterze Shaharzad Akhbar, były szef afganistańskiej Niezależnej Komisji Praw Człowieka, obecnie przebywający na emigracji. „Kobiety w moim kraju cierpią tyle bólu, że serce pęka”.

Zachód utrzymuje, że talibowie nie mogą liczyć na międzynarodowe uznanie lub zniesienie nałożonych sankcji, jeśli nie wywiązują się ze zobowiązań dotyczących ochrony kobiet.

Czytaj też: Wracają krwawe egzekucje. Talibowie powiesili ciało człowieka na dźwigu

Talibowie przekonywali, że w ciągu dwóch dekad walki partyzanckiej się zmienili. Ostatni raz rządzili Afganistanem pod koniec lat 90., utrzymując brutalne, teokratyczne rządy, w których kobiety były pozbawione niemal wszelkich praw.

Ale od czasu przejęcia władzy w sierpniu zeszłego roku coraz ostrzejsze ograniczenia praw kobiet sugerują, że były to jedynie czcze obietnice, mające skłonić Amerykanów od opuszczenia Afganistanu, jak ostrzegało wówczas wielu aktywistów.

Być może najbardziej bolesny był nagły zwrot o 180 stopni w marcu, gdy po półrocznej przerwie w działalności szkół średnich dla dziewcząt ponownie je otwarto. Niestety kilka godzin po powrocie uczennic do biurek kazano im wrócić do domów. Wiele z nich odeszło z płaczem.

Świat milczy w sprawie Afganistanu

– To powinno w końcu położyć kres spekulacjom na temat „Talibów 2.0” – mówi w rozmowie z „Guardianem” Heather Barr, zastępczyni dyrektora ds. praw kobiet w Human Rights Watch. – Strategia zmuszania mężczyzn do egzekwowania prawa na własnej rodzinie jest szczególnie niepokojąca, ponieważ oznacza to, że kobiety nie mogą nawet samodzielnie ponieść konsekwencji za podjęte ryzyko.

– Jedno z najważniejszych pytań brzmi: jak zareaguje na to świat? Od sierpnia zeszłego roku nie doczekaliśmy się poważnej ani spójnej reakcji społeczności międzynarodowej. To szczególnie frustrujące w przypadku kilku krajów, które chwalą się swoją „feministyczną polityką zagraniczną”.

Czytaj też: „Smutna prawda jest taka, że cywilizowany świat zostawił nas samych z bandą terrorystów”

Talibowie zakazali również kobietom udziału w publicznych zgromadzeniach. Po kilku atakach i morderstwach dokonanych na kobietach wiele byłych działaczek, dziennikarek, członkiń sił bezpieczeństwa i innych znanych kobiet ukrywało się przez wiele miesięcy.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułTo będzie hit. Wirujący seks ponownie rozpali emocje
Następny artykułPamiętacie Isis Gee? Teraz trudno ją rozpoznać