A A+ A++

IS-K, zaprzysiężony wróg talibów, jest odpowiedzialne m.in. za sierpniowy zamach bombowy na lotnisko w Kabulu, w wyniku którego zginęło 170 osób.

Podczas swojego środowego wystąpienia przed Radą Bezpieczeństwa ONZ Lyons wskazała, że talibowie w swoich działaniach przeciwko podejrzanym członkom IS-K “zdają się w dużym stopniu polegać na pozasądowych zatrzymaniach i zabójstwach”.

“Kolejnym negatywnym aspektem była niezdolność talibów do powstrzymania ekspansji Państwa Islamskiego (…). Kiedyś ograniczone do kilku prowincji i Kabulu, teraz (…) zdaje się być obecne niemal w każdej prowincji i być coraz bardziej aktywne” – zaznaczyła.

Wysłanniczka ONZ dodała, że wysiłki talibów, by reprezentować kraj jako rząd są częściowo ograniczane przez “brak zasobów i zdolności” oraz “ideologię polityczną sprzeczną ze współczesnymi międzynarodowymi normami zarządzania”. Zwróciła też uwagę na “poważny wewnętrzny podział” wśród talibów, będący przeszkodą w budowaniu pełnego zaufania do siebie w społeczeństwie afgańskim.

Powodem do niepokoju, zauważyła, jest też fakt, że w rządzie uformowanym przez talibów znaleźli się przede wszystkim sunniccy Pasztuni, choć społeczność międzynarodową wielokrotnie wzywała, by zapewniono odpowiednią reprezentację kobiet i przedstawicieli innych grup etnicznych. “Talibowie muszą ostatecznie zdecydować, czy będą rządzili zgodnie z potrzebami i prawami zróżnicowanej populacji afgańskiej, czy też w oparciu o wąską ideologię i jeszcze węższą bazę etniczną” – podkreśliła Lyons.


PAP - mini

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułW regionie nadal grasują oszuści. Podają się za pracowników banków
Następny artykułBank stracił ponad 2,2 mln zł. Cztery osoby z zarzutami