A A+ A++

Wyreżyserowany przez torunianina Ryszarda Kruka film „Taksiarz” z Janem Nowickim w roli głównej reprezentuje Toruń na festiwalach filmowych.

“Taksiarz” to zrealizowana w Toruniu fabularna etiuda inspirowana filmem dokumentalnym “Taksówkarz”. Tytułowym bohaterem jest toruński taksówkarz, w którego rolę wcielił się Jan Nowicki. To opowieść o fikcyjnej postaci – panu Staszku, który pracuje i mieszka w Toruniu. Jego życie jest na pozór zwyczajne. Jako taksówkarz z kilkudziesięcioletnim stażem jest dobrze znany mieszkańcom miasta i ma wielu stałych klientów. Na co dzień jego czas wypełnia praca. Ma również starego przyjaciela, z którym często się spotyka. Mimo to doskwiera mu samotność.

Film zdobył już nominacje na trzy festiwale:

27. Ogólnopolski Festiwal Sztuki Filmowej „Prowincjonalia 2022”

19. Neiße-Nysa-Nisa Film Festival

68. Ogólnopolski Konkurs Filmów Niezależnych Imienia Profesora Henryka Kluby.

Toruń planem filmowym

W sierpniu 2021 roku województwo kujawsko-pomorskie ponownie stało się planem zdjęciowym. Toruń przez tydzień gościł ekipę filmową z Janem Nowickim w roli głównej. Toruńska starówka po raz kolejny zachwyci widzów pięknem nocnych ujęć w zabytkowej gotyckiej scenerii. Rodowity torunianin, mieszkający w Toruniu i związany z nim zawodowo filmowiec Ryszard Kruk wyreżyserował film „Taksiarz” do własnego scenariusza. Teatr Baj Pomorski w Toruniu był miejscem prób i główną lokacją. Janowi Nowickiemu w drugoplanowych rolach towarzyszyli aktorzy związani z toruńskim teatrem.

Produkcja powstała dzięki wsparciu Gminy Miasta Toruń, Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego, firmie Weyna Invest oraz we współpracy z AMA Film Academy i Teatrem Baj Pomorski.


Jan Nowicki to wybitny polski aktor teatralny, filmowy i telewizyjny, reżyser teatralny, pedagog, felietonista, pisarz i poeta. W ubiegłym roku zapowiedział, że zakończył karierę aktorską i chce skoncentrować się na pisarstwie. Jednak ku radości widzów i reżysera przyjął główną rolę w debiucie fabularnym Ryszarda Kruka.

Ryszard Kruk dotychczas koncentrował się na autorskim kinie dokumentalnym. Opowiadając o mieszkańcach Torunia i województwa kujawsko-pomorskiego poruszał uniwersalne tematy – samotności, sukcesu i porażki, przyjaźni i miłości, zdrowia psychicznego. Na jego filmografię składają się m.in. obsypany nagrodami „Taksówkarz”, „Ziggy Dust”, „Republika. Narodziny legendy”, „Czarne Błoto”.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułCzwarty czas Grzyba i Kozdronia
Następny artykułNowe autobusy już na ulicach Starachowic