A A+ A++

To będzie nie tyle odwaga, co konieczność. Nie ma wyjścia. Musimy podejść do tego, co obserwujemy, odpowiedzialnie. Nie chodzi zresztą tylko o to jedno zdarzenie, ale o to, jakie zmiany klimatu w Polsce prognozują naukowcy w kolejnych dekadach.

Rozmowa z Małgorzatą Hajto, kierowniczką Zakładu Ocen Środowiskowych, Ochrony Przyrody i Krajobrazu w Instytucie Ochrony Przyrody – Państwowym Instytucie Badawczym. Brała udział w pracach zespołu ekspertów, który opracował „Plan adaptacji do zmian klimatu miasta Kielce do roku 2030″.

Grzegorz Walczak: Nawet najstarsi kielczanie nie pamiętają takiej burzy, jaka w nocy z soboty na niedzielę przeszła nad miastem. Kule gradu waliły w okna, huraganowy wiatr wyrywał drzewa z korzeniami. Mieszkańcy zgłosili ponad 400 przypadków zniszczeń. Zalanych zostało wiele ulic, studzienki kanalizacyjne nie wytrzymywały. Jeszcze w niedzielne południe część ulic była nieprzejezdna. W parku miejskim, nieopodal Silnicy, osunęła się ziemia. Kilkaset ptaków zostało rannych. Lista zniszczeń jest długa, a pytanie proste: czy to powinno nas jeszcze dziwić?

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułResort klimatu nie wyklucza interwencji na rynku uzupełniającym dostawy energii
Następny artykułBodnar chce dyscyplinarki dla Sopińskiego