A A+ A++

Budzące wątpliwości ustawienie, asymetria i powrót do udanego eksperymentu Adama Nawałki – Paulo Sousa na swój debiut w roli selekcjonera reprezentacji Polski szykuje rewolucję w składzie. Mecz eliminacji MŚ 2022 z Węgrami w czwartek o godz. 20:45.

Maciej Kmita

Maciej Kmita

Robert Lewandowski i Arkadiusz Milik doskonale rozumieją się na boisku

Getty Images

/ Robert Lewandowski i Arkadiusz Milik doskonale rozumieją się na boisku

Paulo Sousa podczas expose zapewniał, że w piłce nie chodzi o system, rysunek taktyczny, lecz o wykonawców, ich elastyczność taktyczną i nastawienie, ale już pierwszymi powołaniami krzyknął: przechodzimy na grę trzema środkowymi obrońcami.

To bardzo popularne w ostatnich latach ustawienie z powodzeniem wykorzystują czołowe drużyny klubowe i reprezentacyjne Starego Kontynentu, ale w Polsce nadal (błędnie) kojarzy się z piłkarskim archaizmem. Gdy Adam Nawałka zaczął z nim eksperymentować tuż przed MŚ 2018, posypały się na niego gromy. Nie byli też do niego przekonani sami piłkarze. Z Sousą podobnych prób dyskusji nie ma.

Zresztą, zespół Portugalczyka będzie elastyczny. Ma bronić czwórką w linii, a w fazie ataku przechodzić na trzech środkowych obrońców i dwóch wahadłowych. Asymetria ustawienia sprawi, że w momencie posiadania piłki jednym wahadłowym będzie nominalny lewy obrońca (w Budapeszcie – Maciej Rybus), a drugim – prawy skrzydłowy (Kamil Jóźwiak). Prawy obrońca (Bartosz Bereszyński) natomiast wtedy ma być trzecim stoperem obok Kamila Glika i Jana Bednarka. Tak funkcjonowały drużyny klubowe Sousy i tak samo ma grać reprezentacja Polski.

ZOBACZ WIDEO: Piłka nożna. Michał Listkiewicz: Minęły czasy, gdy baliśmy się Węgrów. Teraz to oni się nas obawiają

Jeśli chodzi o kolejne personalia, to jedną niewiadomą Sousa odkrył już przed zgrupowaniem – numerem jeden w bramce Biało-Czerwonych będzie Wojciech Szczęsny. W drugiej linii, wobec absencji kontuzjowanych Krystiana Bielika i Jacka Góralskiego – na pozycję defensywnego pomocnika ma zostać cofnięty grający ostatnio w kadrze wyżej Grzegorz Krychowiak.

Obok niego, jako “8”, operować ma Jakub Moder, który ma zastąpić nieobecnego w Budapeszcie przez pozytywny wynik testu na COVID-19 Mateusza Klicha. Z kolei Robert Lewandowski ma zostać obudowany Arkadiuszem Milikiem i Piotrem Zielińskim. Takie wsparcie “Lewego” ma gwarantować “nakarmienie” – jak nazwał to sam Sousa – kapitana drużyny narodowej.

Zieliński jest ostatnio w wybornej formie, a Sousa zdaje sobie sprawę z tego, że wykorzystanie jego możliwości dla reprezentacji to jedno z jego głównych zadań. A postawienie na Milika to powrót do eksperymentu Adama Nawałki, który przyniósł reprezentacji dużo dobrego w pierwszym etapie pracy tego selekcjonera.

Podczas el. Euro 2016 i samych finałów duet Milik-Lewandowski, który wymyślił Nawałka, był postrachem Europy. Milik asystował wtedy aż przy 5 golach “Lewego”. Potem, w czasie el. MŚ 2018 długo pauzował z powodu urazów kolan. Brzęczek natomiast tej współpracy w ogóle nie widział. Za jego kadencji najlepsi polscy napastnicy przebywali na boisku razem łącznie raptem przez 226 minut, czyli przez 10 proc. Sousa chce odbudować tę współpracę, by wykorzystać ofensywny potencjał zespołu.

Zmienić ma się nie tylko ustawienie, ale też sposób gry Biało-Czerwonych. Nowy selekcjoner chce, by jego drużyna dążyła do dominacji i broniła wysoko. Jak pomysły Portugalczyka sprawdzą się w praktyce, przekonamy się w czwartek. Mecz 1. kolejki eliminacji MŚ 2022 Węgry – Polska o godz. 20:45. Transmisja w TVP 1 i TVP Sport.

Przewidywany skład Polski na mecz z Węgrami:
Wojciech Szczęsny – Bartosz Bereszyński, Kamil Glik, Jan Bednarek – Kamil Jóźwiak, Grzegorz Krychowiak, Jakub Moder, Maciej Rybus – Piotr Zieliński, Arkadiusz Milik – Robert Lewandowski.

Czy podobają ci się decyzje Paulo Sousy?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki


Skomentuj

8

Zgłoś błąd

WP SportoweFakty


Komentarze (8)

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułUsługi religijne?
Następny artykuł“UE musi wykorzystać wszelkie prawne narzędzia”. Morawiecki o szczepionkach