A A+ A++

Była to jedna z ostatnich epidemii ospy na świecie. Chorobę prawdopodobnie przywlókł do Polski w maju 1963 roku wracający z Indii (według innych źródeł z Birmy i Wietnamu) oficer Służby Bezpieczeństwa. Stan epidemii ogłoszono 17 lipca, odwołano go 19 września.

W sumie zachorowało 99 osób, z których siedem zmarło. Pierwszą śmiertelną ofiarą była pielęgniarka, córka salowej, która miała styczność z zakażonym. Najmłodszy pacjent miał 5 miesięcy, najstarszy 83 lata. Miasto zostało na kilka tygodni sparaliżowane i odcięte od reszty kraju.

Osoby z podejrzeniem ospy i te, które miały kontakt z chorymi, umieszczono izolatoriach, między innymi na Praczach Odrzańskich i Psim Polu. W miejscowości Szczodre powstał specjalny szpital.

Zdjęcia z epidemii ospy we Wrocławiu

Zarazę we Wrocławiu udało się opanować dość szybko, bo po 97 dniach. Wydarzenia te fotografował ówczesny fotoreporter „Gazety Robotniczej” – Mieczysław Dołęga. Jego zdjęcia w ubiegłym roku można było oglądać na wystawie „Odizolowani 1963. Epidemia ospy we Wrocławiu” w Pałacu Królewskim.

– Najciekawsze na tych zdjęciach są momenty z życia codziennego w mieście ogarniętym epidemią. Izolatoria na Praczach Odrzańskich i Psim Polu, sceny ze szpitala ospowego, wakacje w odizolowanym Wrocławiu i mieszkańcy, którzy mimo trudnej sytuacji, nie tracili pogody ducha.

Mateusz Magda z Muzeum Historycznego, kurator wystawy


Zobacz również

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSzacunkowe wykonanie budżetu państwa w okresie styczeń – czerwiec 2024 r.
Następny artykułGminne Zawody Sportowo-Pożarnicze jednostek OSP Gminy Dębica