A A+ A++

Jak wygląda obecny herb, ustanowiony w 1999 roku uchwałą radnych powiatowych pierwszej kadencji, każdy zapewne wie. Wystarczy zajrzeć na stronę internetową Starostwa Powiatowego w Kętrzynie. Obecny herb powiatu jest „bardzo młody”, bo ma dopiero dwadzieścia. Ale jeszcze młodszy był herb powiatu sprzed 1945 r. Obowiązywał niecałe 9 lat.

Początek krótkiej historii herbu to 11 październik 1935 r. Tego dnia zarząd powiatu zatwierdził projekt herbu opracowany przez prof. Feista z Uniwersytetu im. Księcia Albrechta („Albertina”) w Królewcu/Königsberg. Cztery miesiące później, 24 lutego 1936 r. ówczesny starosta, Wilhelm Friedrich (Fritz) Schulz (pełnił funkcje starosty w latach 1934-1945) poinformował prezydenta prowincji w Królewcu, że wzór projektu został sporządzony w porozumieniu i uzgodnieniu z królewieckim archiwum państwowym. Dwa miesiące później, 28 kwietnia 1936 r. herb powiatu został przyjęty uchwałą rady powiatu (niem. Kreistag) i zatwierdzony przez Tajne Archiwum Państwowe (Geheimes Staatsarchiv) w Berlinie. Tadeusz Korowaj

Krótki opis dawnego herbu

Na czerwonym polu tarczy wkomponowana jest biała 8-listna róża, a na niej czarno-żółta/złota pszczoła. Pszczoła była symbolem pierwszych osadników zasiedlających te tereny, a także symbolem ich pracowitości. Róża zaś symbolizowała wiarę chrześcijańską, a w okresie średniowiecza róża znajdowała się w herbie urzędnika zakonnego – prokuratora (niem. Pfleger) miasta Rastenburg.

Zdjęcie: Wzór herbu z 1936 r. udostępnił Kulturzentrum Ostpreussen w Ellingen (Bawaria). Fot. cbk-starostwo.ketrzyn.pl


Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPolscy strażacy z pomocą. Wyjechali do Niemiec, Turcji, wkrótce także do Grecji
Następny artykułSzefowie polskich lotnisk apelują do rządu: nie dajemy rady