Więcej informacji na temat aktualnych wydarzeń znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl
Budowa innowacyjnego terminalu z drewna rozpocznie się w 2030 roku. Jak podaje Lotnisko w Zurychu, szacunkowy koszt wyniesie 700 mln franków szwajcarskich, czyli ponad 3 mld zł. Władze zdecydowały jednak, że po ponad 35 latach eksploatacji konieczne jest odnowienie terminalu A, tak, by wpisywał się we współczesne kanony estetyki i ekologii.
Konkurs rozstrzygnięty
Lotnisko w Zurychu już od 75 lat łączy Szwajcarię z innymi zakątkami świata. Ze względu na to, że wymagania dotyczące architektury stale się zmieniają, a budynki na terenie portów lotniczych powinny być cyklicznie odnawiane — zaplanowano konkurs, do którego zgłoszonych zostało 10 projektów na przebudowę terminalu A. Jury w jedenastoosobowym składzie zadecydowało, że na zwycięstwo zasługuje projekt “Raumfachwerk”, który powstał przy współpracy wielu firm.
Projekt “Raumfachwerk” był najbardziej imponujący, w szczególności pod względem zrównoważenia, działalności i aspektów ekonomicznych, ale także w zakresie urbanistyki i architektury.
– powiedział Andreas Schmid, Prezes Zarządu Flughafen Zürich AG.
W imię ekologii i estetyki
– W przypadku nowego Terminalu A lotniska w Zurychu staraliśmy się sprostać globalnemu wyzwaniu redukcji CO2, za pomocą ramy przestrzennej z drewna litowego będącej strukturą przestrzenną. – stwierdził architekt Bjarke Ingels. Projekt rozbudowy jednego z najpopularniejszych terminali zakłada połączenie innowacyjności z minimalizmem i tradycją szwajcarskiej architektury. Część obiektu będzie się składać z fotowoltaiki; zarówno na dachu jak i podstawach konstrukcji zostaną umieszczone panele słoneczne. Ponadto, jak informuje portal rynek-lotniczy.pl:
Nowy Terminal A zostanie zbudowany w dużej mierze z recyklingowego jak i lokalnie występującego drewna – co jest wyjątkowym pomysłem w przypadku terminalu o tak dużej wielkości.
Inny wymiar oczekiwania
Dzięki dużym oknom, które wpuszczą do środka więcej światła oraz przestronnym pomieszczeniom, oczekiwanie na lot nabierze innego wymiaru. Pasażerowie będą mieli również obszerny widok na płytę lotniska. Planowane jest także rozszerzenie oferty handlowej i gastronomicznej. Ponadto wszystkie aspekty, które obecnie są doceniane przez podróżnych, zostaną nie tylko zachowane, ale i ulepszone, w trosce o komfort i bezpieczeństwo.
Źródła: rynek-lotniczy.pl, geekweek.interia.pl
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS