Łazienka to jedno z takich pomieszczeń, które musi być doskonale dopasowane do rytmu życia, przyzwyczajeń i upodobań domowników. Dobrze zaprojektowana, funkcjonalna i praktyczna łazienka pomoże z energią rozpocząć nowy dzień oraz umożliwi oddanie się błogiemu relaksowi w wolnej chwili.
Podział na strefy
Projekt łazienki, tak jak każdego innego pomieszczenia w domu, należy rozpocząć od zaplanowania układu funkcjonalnego. Dlatego warto podzielić łazienkę na strefy i zastanowić się, co w każdej z nich jest niezbędne. Pierwszą taką strefą jest wanna lub kabina prysznicowa (ewentualnie i jedno, i drugie, jeśli metraż na to pozwala), drugą – umywalka i przestrzeń wokół niej, natomiast trzecią – toaleta.
Podstawa to zapewnienie wygodnego dostępu do każdej ze stref oraz zaplanowanie w nich miejsca do przechowywania niezbędnych akcesoriów. Przy wannie i kabinie prysznicowej powinny znaleźć się wygodne półki lub wnęki na kosmetyki, a także, w zasięgu ręki, wieszak na ręczniki. Przy umywalce warto zaplanować zamknięte szafki i szuflady na kosmetyki i przybory do pielęgnacji. Warto zadbać o to, aby każdy z domowników miał swoją półkę lub przegródkę w szufladzie.
– Aby uniknąć wrażenia bałaganu polecam szafki podumywalkowe z szufladami o pełnym wysuwie i zróżnicowanej głębokości. To doskonałe miejsce zarówno na przechowywanie drobnych kosmetyków, jak i większych akcesoriów, takich jak suszarka do włosów czy maszynka do golenia. Z kolei nad umywalką świetnie sprawdzają się płytkie szafki (o głębokości 15-20 cm). Zmieszczą się w nich drobne kosmetyki, szczoteczki do zębów itp. W takiej zabudowie można też gniazdko, do którego podłączymy np. bazę do szczoteczek elektrycznych – mówi arch. wnętrz Joanna Kulczyńska-Dołowy z pracowni Kulczyński Architekt.
Z kolei okolice toalety to najlepsze miejsce do przechowywania środków czystości – tu najlepiej sprawdza się pojemna szafa, np. nad zabudowanym stelażem wc.
Odpowiednie oświetlenie
Niezwykle istotnym elementem w łazience jest światło w każdej ze stref. Najważniejsze jest to przy lustrze, dobrze oświetlające twarz z każdej strony, tak aby nie tworzyły się na niej cienie. Lampę można zainstalować nad lustrem (ale nie za wysoko!) lub symetrycznie po jego bokach.
– Preferuję to drugie rozwiązanie lub wokół całego lustra montuję oświetlenie LED-owe w postaci zamaskowanej listwy lub taśmy. Wybieram źródła światła o neutralnej barwie 3000 Kelwinów. Do wykonywania makijażu lepsze jest nieco mocniejsze oświetlenie, o barwie 4000 Kelwinów, dobrze oddające kolory i nie zmieniające ich, dlatego polecam praktyczne lusterko ze zintegrowaną lampą. Wygodne i praktyczne są modele na ruchomym ramieniu – po pierwsze można je ustawić pod odpowiednim kątem, po drugie, kiedy nie są używane, przylegają do ściany i nie zakłócają przestrzeni – radzi Joanna Kulczyńska.
Górne źródło światła w łazience powinno być na tyle jasne, aby dokładnie oświetlać całe wnętrze, np. w trakcie sprzątania. Warto zdecydować się na oprawy ukrywające żarówki i przyjemnie rozpraszające światło, które odbija się od ścian, nie świeci bezpośrednio. Nie zapominajmy o tym, że odpowiednie oświetlenie może podkreślić także walory estetyczne naszej łazienki.
– Przeważnie używam naturalnych materiałów, takich jak kamień czy drewno, lubię także ściany z surowej cegły albo betonu. Dobrze dobrane i umiejscowione oświetlenie pomaga wydobyć ich piękno, podkreślić barwę czy nierówną fakturę – opowiada architektka.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS