A A+ A++

Mural został właśnie namalowany na budynku przy ul. Oboźnej 11, tuż obok szpitala dziecięcego. Zaprojektowała go znana rysowniczka Marta Frej. Na przechodniów i kierowców spogląda mały chłopiec o jasnych włosach i ciemnych płucach. Gdy dokładniej się przyjrzeć, płuca tworzą gęsto zaparkowane samochody. „Twoje auto – mój oddech. Zostaw samochód w domu” – głosi napis.

Smog z samochodów groźny w Warszawie

„Mural pokazuje problem zanieczyszczenia powietrza z rur samochodowych i naszego zdrowia, zwłaszcza naszych dzieci. Wystarczy raz w tygodniu zrezygnować z samochodu i przesiąść się do komunikacji miejskiej lub na rower. Wystarczy nie nadużywać samochodu. Na odcinku do 5 km wybrać rower lub komunikację zbiorową. Wtedy ruch w mieście będzie jak w wakacje i odczyty stężeń szkodliwych dla zdrowia tlenków azotu (NOx, NO2) w warszawskim powietrzu niższe” – komentuje na swoim profilu organizacja Warszawa bez Smogu.

Aktywiści przypominają, że większość stacji pomiarowych w Warszawie mierzy jakość powietrza z dala od ulic. Smog komunikacyjny mierzy tylko stacja w al. Niepodległości, która niemal codziennie pokazuje przekroczenia średniej rocznej normy dwutlenku azotu (NO2). W latach 2011–2019 średnia oscylowała pomiędzy 45 a 60 mikrogr/m3 (norma to 40). Wyjątek mieliśmy podczas lockdownu w zeszłym roku, gdy kierowcy zostali w domach, a średnia spadła lekko poniżej 40 mikrogr/m3.

Smog. Unia Europejska wszczęła postępowanie

Za przekroczenia NO2 Komisja Europejska wszczęła już wobec Polski procedurę naruszeniową za łamanie dyrektywy dotyczącej jakości powietrza.

Podobne jak w al. Niepodległości wyniki są zapewne przy większości ruchliwych warszawskich ulic. Ratusz od dawna zapowiada uruchomienie kolejnych dwóch stacji pomiarowych komunikacyjnych: przy al. Solidarności obok ratusza i na ul. Grochowskiej.

Mural antysmogowy na Oboźnej 11 powstał dzięki wsparciu Clean Air Fund, Polskiego i Krakowskiego Alarmu Smogowego oraz telewizji TVN, a przygotowało go Good Looking Studio.


Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułMCK Gorzów Wielkopolski: 24-25 lipca – zapraszamy na Dobry Wieczór Gorzów
Następny artykuł“Wydarzenia”: Czołowe zderzenie. Zginęli kierowcy oraz dwoje dzieci