Raport o pracach podkomisji smoleńskiej, która kierował Antoni Macierewicz, zawiera m.in. informacje o ekspertyzach, opiniach ekspertów. które nigdy nie ujrzały światła dziennego. Wcześniej o tym, że podkomisja nie publikowała wszystkich ekspertyz, jakie zlecała, informował dziennikarz TVN24 Piotr Świerczek. Po publikacji jego reportażu “Siła kłamstwa” w styczniu 2023 roku, Macierewicz domagał się ukarania przez KRRiT stacji za publikację reportażu.
– Nagrałem wiele osób, które potwierdzały manipulacje Antoniego Macierewicza. Więc mam jakąś satysfakcję – mówił w TOK FM dziennikarz.
Raport o podkomisji smoleńskiej. Możliwe przestępstwo urzędnicze
Ministerstwo po opublikowaniu raportu zapowiedziało, że do prokuratury trafi 41 zawiadomień o możliwości popełnienia przestępstw. Z zaprezentowanych ustaleń wynikało, że prace podkomisji smoleńskiej były nierzetelne, a członkowie nie mieli kwalifikacji do badania wypadków lotniczych.
– Dla mnie ważne jest to, że organ administracji publicznej to w końcu powiedział – komentował Świerczek w “Popołudniu Radia TOK FM”. – Padła jasna deklaracja co do tego, że Antoni Macierewicz oszukiwał Polaków, manipulował opinią publiczną, nie pokazując jej całej prawdy. W zasadzie mamy tutaj do czynienia – te słowa też wczoraj padły, z możliwym przestępstwem urzędniczym, czyli poświadczeniem nieprawdy w dokumentach. I to jest najważniejsze – podkreślił.
Zdaniem rozmówcy Macieja Głogowskiego ważny był również fragment prezentacji wiceministra Cezarego Tomczyka, który dokonał porównania maili. – To dekompozycja tego, w jaki sposób manipulacja się odbywała. “Wybierzmy coś z pracy NIAR (National Institute for Aviation Research – red.), dodamy do tego własną analizę, Kazika, Tadzika, jakoś to skompilujemy. I będzie dobrze” – ironizował.
To nie wszystko, co mamy dla Ciebie w TOK FM Premium. Spróbuj, posłuchaj i skorzystaj ze specjalnej oferty. Wejdź tutaj, by znaleźć szczegóły >>
Dziennikarz przypomniał, że członek komisji Wiesław Binienda pisał do Macierewicza, dając do zrozumienia wprost, iż komisja ma problem z dowodami stojącymi w sprzeczności z tezą o zamachu. – Pisze o tym, że ta brzoza im cały czas przeszkadza. Że nie wiadomo, jak tego wampira zatłuc. Innymi słowy, przeszkadzają nam te dowody, które mogą świadczyć o tym, że w Smoleńsku mieliśmy czynienia ze zwykłą katastrofą – dodał Świerczek.
– To jest clou tego wszystkiego. Nikomu nigdy nie chodziło, żebyśmy doszli do tych wniosków, spróbowali je wysnuć, przeczytali dokumenty, obejrzeli prezentację. Tylko żebyśmy uwierzyli, że był zamach – ocenił prowadzący “Popołudnie Radia TOK FM” Maciej Głogowski.
– Teraz powinniśmy zacząć wierzyć w fakty, suche dane i raporty. Powinniśmy je przejrzeć, a niektórzy z nas być może powinni zrewidować swoje podejście do tego, co wydarzyło się 10 kwietnia 2020 roku – podsumował Piotr Świerczek.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS