A A+ A++

Powstaje rekordowo dużo nowych magazynów, popyt jest wyjątkowo wysoki.

Do końca czerwca deweloperzy ukończyli inwestycje o łącznej powierzchni ok. 1,16 mln mkw., o 100 tys. mkw. więcej niż w analogicznym okresie 2020 r. Z kolei popyt brutto na koniec czerwca wyniósł ponad 3,41 mln mkw. – to najwyższa półroczna wartość w historii polskiego rynku magazynowego, wylicza Colliers.

Już 22 mln metrów

Całkowita podaż nowoczesnej powierzchni magazynowej w Polsce na koniec I poł. 2021 r. osiągnęła poziom 21,85 mln mkw. Biorąc pod uwagę fakt, że w budowie znajduje się 3,35 mln mkw. nowoczesnej powierzchni magazynowej, z czego część zostanie oddana do użytku jeszcze w tym roku, w najbliższych miesiącach możemy spodziewać się przełamania granicy 22 mln mkw.

Czytaj więcej w: Takich pensji w magazynach jeszcze nie było

Cushman & Wakefield podsumowuje, że do najbardziej aktywnych firm deweloperskich zaliczają się: Panattoni (51% wolumenu inwestycji), Hillwood (12%), 7R SA (10%) a także P3 Logistic Parks (4%), GLP (4%) i SEGRO (3%).

Regionami z największą podażą powierzchni magazynowej są: Warszawa (trzy strefy), Górny Śląsk oraz Polska Centralna z wynikami: 5,05 mln mkw., 3,98 mln mkw. oraz 3,29 mln mkw. – Pod względem nowej podaży w pierwszej połowie roku prym wiodły Górny Śląsk (258,8 tys. mkw.), trzy warszawskie strefy (214,6 tys. mkw.) oraz Trójmiasto (183,4 tys. mkw.). Górny Śląsk prowadzi także pod względem powierzchni w budowie z wynikiem prawie 590 tys. mkw., kolejne pozycje na podium zajmują Polska Zachodnia (522 tys. mkw.) oraz Poznań (478,2 tys. mkw.) – wymienia dyrektor Działu Doradztwa i Badań Rynku w Colliers Dominika Jędrak.

Czytaj więcej w: Drugie życie magazynów

Do największych obiektów w budowie należą: Panattoni BTS Amazon Świebodzin (203,5 tys. mkw.), Hillwood Rokitno (112,5 tys. mkw.), Hillwood Bydgoszcz (111,7 tys. mkw.), GLP Lędziny Logistics Centre (111,5 tys. mkw.) oraz Panattoni Park Poznań XI (107,9 tys. mkw.).

Potężne magazyny w Poznaniu

Wzrost całkowitych zasobów rynku jest napędzany poprzez wzmożoną aktywność najemców. Najwięcej powierzchni wynajęto w: Poznaniu (662,3 tys. mkw.), Górnym Śląsku (643,4 tys. mkw.) oraz warszawskiej strefie II (456,6 tys. mkw.). – Znaczące ożywienie najemców zaobserwowaliśmy na rynu poznańskim, gdzie doszło do podpisania dwóch największych umów w I poł. 2021 roku. Był to najem 109 tys. mkw. przez DHL w ramach magazynu BTS oraz najem prawie 82,5 tys. mkw. w P3 Poznań II przez firmę Westwing. W rezultacie półroczny popyt w tym regionie był o ponad 100 tys. mkw. wyższy niż wynik za cały 2020 r. – mówi analityk w Dziale Doradztwa i Badań Rynku w Colliers Antoni Szwech.

Czytaj więcej w: E-handel i nearshoring napędzają rynek magazynowy

Wysoka aktywność najemców przyczyniła się do spadku wskaźnika powierzchni niewynajętej do 5,6%, o 1,1% w stosunku do analogicznego okresu poprzedniego roku.

Relokalizacja i e-handel napędzą rynek

Eksperci Colliers przewidują dalszy stabilny wzrost popytu na rynku magazynowym, co wiąże się z rozwojem branży e-commerce oraz spodziewanym zjawiskiem „nearshoringu”. – Do 2025 roku udział handlu internetowego powinien stanowić ponad 30% całej sprzedaży konsumenckiej. Zwiększony popyt na rynku krajowym obserwujemy również od partnerów spoza Polski, którzy relokują centra dystrybucji do naszego regionu – strategiczna lokalizacja Polski na przecięciu głównych szlaków handlowych, a także dalsze inwestycje w infrastrukturę transportową w powiązaniu z rozwojem logistyki miejskiej i cross-border, pozwalają z optymizmem patrzeć na kondycję rynku w kolejnych latach – uważa Associate eCommerce, Industrial & Logistics Agency, Cushman & Wakefield Michał Brzeziński.

Czytaj więcej w: Europejski ranking deweloperów

W ubiegłym kwartale Cushman & Wakefield nie zaobserwował istotnych zmian w poziomie czynszów na większości rynkówregionalnych w Polsce. Czynsze efektywne nadal wahają się w zakresie od 2,00 do 3,10 euro/mkw./miesiąc w zależności od lokalizacji. Zachęty finansowe oferowane przez deweloperów sięgają zazwyczaj 10-30% czynszu bazowego w zależności od warunków najmu. – W perspektywie kolejnych kwartałów spodziewamy się nieznacznego wzrostu czynszów i mniejszej skłonności deweloperów do negocjacji ze względu na wpływ takich czynników jak wysoki popyt, niski wskaźnik powierzchni niewynajętej, a także wyraźny wzrost kosztów budowy i rosnące ceny gruntów inwestycyjnych w najlepszych lokalizacjach logistycznych – wskazuje Senior Research Consultant, Cushman & Wakefield Adrian Semaan.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułCzynności sprawdzające nie służą do załatwiania sporu
Następny artykułPolecimy na skrzydłach