A A+ A++

Z 63 chińskich maszyn wojskowych, które prowadziły działania w pobliżu Tajwanu, 31 naruszyło tajwańską strefę identyfikacyjną obrony powietrznej (ADIZ). Wśród nich znalazły się 24 myśliwce Shenyang J-16, dwa myśliwce Shenyang J-11, dwa myśliwce Chengdu J-10, dwa samoloty Shaanxi Y-8 ASW, i jeden samolot wczesnego ostrzegania Shaanxi KJ-500.

Jak podkreślono w oświadczeniu resortu obrony, w odpowiedzi na te naruszenia strona tajwańska wysłała własne samoloty bojowe i okręty wojenne, by monitorowały sytuację. Włączone zostały systemy obrony przeciwrakietowej, wysłano również ostrzeżenia radiowe.

Wojska chińskie regularnie – choć rzadko na taką skalę – naruszają strefę identyfikacyjną obrony powietrznej Tajwanu. W październiku i listopadzie naruszenia takie miały miejsce niemal codziennie – ostatni raz w niedzielę ADIZ naruszyło 21 samolotów ChRL.

Jak podała tajwańska Centralna Agencja Informacyjna (CNA), w poniedziałek tajwańskie siły powietrzne rozpoczęły doroczne ćwiczenia Tien Lung (“niebiański smok” – PAP), które będą obejmować zarówno ćwiczenia z powietrza, jak i operacje wsparcia naziemnego. Ćwiczenia mają potrwać sześć dni. Według informacji przekazanych przez armię, wezmą w nich udział lokalnie wyprodukowane myśliwce AIDC F-CK-1 Ching-Kuo, a także F-16Vs i Mirage 2000.

Jak przekazała CNA, coroczne ćwiczenia są organizowane na tle rosnących napięć w Cieśninie Tajwańskiej i rutynowych wtargnięć samolotów bojowych chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej do strefy identyfikacyjnej obrony powietrznej Tajwanu.

W poniedziałek na Tajwanie otworzono handlowe biuro przedstawicielskie Litwy. W tym samym czasie strona tajwańska ogłosiła pierwszy projekt inwestycyjny w tym kraju o wartości 3,5 mln dolarów. Tajwańczycy planują również kolejne dwie inwestycje, które mają zostać ogłoszone w tym roku, w późniejszym terminie. Wcześniej Tajwan informował o utworzeniu tajwańskiego funduszu inwestycyjnego Europy Środkowowschodniej o wartości 200 mln dolarów, ukierunkowanego na inwestycje w przemysł, których priorytetem ma być Litwa.

W ciągu ostatnich dwóch lat relacje Tajwanu z Litwą uległy znacznemu ociepleniu. W zeszłym roku w Wilnie otworzono Tajwańskie Biuro Reprezentacyjne, które stało się jednocześnie pierwszą placówką przedstawicielską Tajwanu w Europie, która w swojej oficjalnej nazwie zawarła słowo “Tajwan” – do tej pory wszystkie podobne placówki, ze względu na brak oficjalnych relacji dyplomatycznych i naciski ze strony Chin, musiały używać nazwy stolicy Tajwanu, “Tajpej”. Decyzja ta spotkała się z ostrym sprzeciwem Pekinu, który obniżył rangę stosunków dyplomatycznych z Litwą.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPolicja Gdynia: Jubileusz 25-lecia Fundacji Pomocy Wdowom i Sierotom po Poległych Policjantach
Następny artykułGod of War w rzeczywistości. Maul Cosplay jako Kratos robi ogromne wrażenie