Bukowno to mała miejscowość położona w połowie drogi między Krakowem a Katowicami. Na co dzień żyje w niej ok. 10 tysięcy mieszkańców, którzy pewnie już przywykli do tego, że nieopodal ich domów znajduje się unikat na światową skalę i ważny znak nawigacyjny dla pilotów i nawigatorów, zwany Kompasem z Bukowna. Ten gigantyczny marker o długości 520 i szerokości 100 metrów i w kształcie litery N oraz strzałki zaintrygował w ostatnich dniach internautów. Co znaczy ta litera? Skąd się wzięła? Kto stoi za tymi nietypowymi oznaczeniami?
Tajemniczy znak N Facebook / screen
22 lata podczas rekultywacji dawnej kopalni odkrywkowej piasku “Szczakowa” w gminie Bukowno, nieopodal Boru Biskupiego leśniczy Jacek Chmura z Nadleśnictwa Chrzanów zaproponował, aby drzewa zalesić w specjalny sposób. W ten sposób powstała wielka litera N z jeszcze większą strzałką, czyli oznaczenie kierunku północnego. Stąd też drugie określenie na Kompas z Bukowna – Strzałka Północy. Dokładne współrzędne wynoszą 50°14’46.6″ N oraz 19°24’59.4″ E.
Na cześć św. Jana Pawła II
Sześć lat później Jacek Chmura postanowił uczcić pierwszą rocznicę śmierci papieża z Polski i w 2006 roku powstał nowy marker z napisem JPII. Można go znaleźć 2,5 km na wschód od “Kompasu z Bukowna”. Znak będzie widoczny przez kilkadziesiąt lat, ponieważ brzozy otoczono olchami.
Harcerze też mają dendroglify
Poza Bukowną również można znaleźć oryginalne wzory z drzew. W marcu 2014 roku harcerze w zielonogórskich lasach posadzili drzewa na wzór lilijki harcerskiej. W ten sposób powstał dendroglif, czyli znak graficzny wykonany przy użyciu drzew. Znak powstał z okazji 25. lecia powstania Związku Harcerstwa Rzeczpospolitej i jubileuszu 90-lecia istnienia Lasów Państwowych.
Trzy lata później w Nadleśnictwie Lipusz harcerze wraz z leśnikami zasadzili drzewa w kształcie orła. To pomysł na uczczenie 100. rocznicy odzyskania niepodległości. Miejsce na wykonanie dendroglifu wybrano nieprzypadkowe. W 2017 roku pomorskie lasy zostały dotknięte nawałnicą.
Gdańscy leśnicy razem z harcerzami Chorągwi Gdańskiej uznali wówczas, że takie połączenie procesu odbudowy zniszczonych przez huragan drzewostanów z obchodami rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości i rozpoczęcia procesu odbudowy polskiej państwowości będzie godnym upamiętnieniem tych wydarzeń.
Źródła: przeglad.olkuski.pl / polsatnews.pl
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS