A A+ A++

Zasłonak fioletowy to rzadki grzyb niejadalny z rodziny zasłonakowatych. Naszemu redaktorowi naczelnemu — Maciejowi Mazurowi udało się wypatrzyć młody okaz tego unikalnego grzyba w lasach w okolicy Zakliczyna.

W Polsce zasłonak fioletowy to gatunek rzadki. Znajduje się na Czerwonej liście roślin i grzybów Polski. Ma status V, czyli narażony na wyginięcie. Czerwona lista roślin i grzybów Polski to lista gatunków zagrożonych na terenie Polski wyginięciem, a także tych, które już wyginęły.

Zasłonak fioletowy – charakterystyka

Zasłonak fioletowy wyrasta w grupach lub pojedynczo w lasach mieszanych i liściastych na glebie zasadowej i kwaśnej. Spotkać go można głównie pod brzozami i bukami. Najczęściej rośnie w rejonach górskich. Występuje od sierpnia do października. Kapelusz zasłonaka fioletowego osiąga średnicę od 4 do 15 cm i ma półkolisty kształt, który wraz z wiekiem zmienia się w płaski. Młode okazy są niebieskofioletowe z metalicznym połyskiem, później stają się ciemnofioletowe lub czarnobrązowe. Na powierzchni jest suchy i gładki. Posiada tępy garbek. U młodych okazów brzeg połączony jest z trzonem zasnówką w kolorze jasnego fioletu. Trzon osiąga wysokość od 6 do 12 cm i grubość od 1 do 3 cm. Ma pałkowaty kształt, przy podstawie jest zgrubiały, bulwiasty. U młodych okazów jest pełny, wraz z wiekiem staje się pusty w środku. Obrośnięty jest niebieskawą grzybnią. Zasnówka występuje jedynie u młodych okazów i szybko zanika. Miąższ ma barwę od jasnofioletowej do ciemnofioletowej. Wyróżnia się cedrowym zapachem. Ma łagodny, słabo charakterystyczny smak. Zasłonak fioletowy jest grzybem jadalnym, jednak nie jest smaczny, ponieważ po ugotowaniu staje się gorzki. W Polsce uznawany za grzyb niejadalny.

Zasłonak fioletowy to nie jedyny ciekaw okaz grzyba jaki można napotkać w lasach regionu. Jak informują nasi czytelnicy okratka australijskiego zwanego też „palcami diabła” można spotkać w Łysej Górze (Gmina Dębno), Przyborowie (Gmina Borzęcin) oraz Iwkowej.

Pisaliśmy o tym w materiale:

Przyborów / Znaleziono „palce diabła”. Czy są niebezpieczne? <==


foto: Maciej Mazur
IB / ekologia.pl / wikipedia

Galeria zdjęć

blank
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułLepiej nie podawać numeru PESEL w aptece. To niebezpieczne
Następny artykułSpotkanie ze Zbigniewem Pikułą i promocja tomiku wierszy „Piórem w zeszycie” w bocheńskiej książnicy