Badacze z Uniwersytetu Pensylwanii i Rensselaer Polytechnic Institute w Stanach Zjednoczonych dokonali zaskakującego odkrycia dotyczącego historii naszej galaktyki – Drogi Mlecznej. Okazuje się, że nasza macierzysta galaktyka doświadczyła niedawnego połączenia z nieznaną dotąd galaktyką, które miało miejsce około 2-3 miliardów lat temu. Dowody na to wydarzenie zostały odnalezione w danych z misji kosmicznej Gaia.
Badania opublikowane w czasopiśmie “Monthly Notices of the Royal Astronomical Society” (MNRAS) wskazują, że Droga Mleczna posiada wyraźne zmarszczki w swoim halo – kulistym obszarze gwiazd i rozrzedzonego gazu otaczającym dysk galaktyki. Naukowcy twierdzą, że te zmarszczki najprawdopodobniej powstały w wyniku interakcji międzygalaktycznej, gdy Droga Mleczna zderzyła się z innym obiektem kosmicznym.
Do tej pory uważano, że ostatnie większe połączenie Drogi Mlecznej z inną galaktyką miało miejsce 8-11 miliardów lat temu, kiedy to doszło do fuzji z galaktyką karłowatą Gaia-Enceladus. Jednak odkrycie wyraźnych zmarszczek w halo galaktycznym sugeruje, że stosunkowo niedawno, bo około 2-3 miliardów lat temu, doszło do kolejnego takiego wydarzenia.
Naukowcy nazwali to wydarzenie “Fuzją Radialną Panny”, ponieważ powstałe w jego wyniku gwiazdy i pozostałości z halo wewnętrznej Drogi Mlecznej poruszają się po bardzo ekscentrycznych orbitach, które przechodzą przez konstelację Panny.
Autorzy badania sugerują również, że w tym samym czasie mogło dojść do wielu innych fuzji galaktycznych, których ślady być może uda się odkryć w przyszłości. Dlatego też odkrycie zmarszczek w halo Drogi Mlecznej otwiera nowy rozdział w badaniach nad historią i ewolucją naszej macierzystej galaktyki.
Dane z misji Gaia dostarczyły nam niezwykle szczegółowych informacji na temat ruchu gwiazd w Drodze Mlecznej. Dzięki temu możemy zacząć lepiej rozumieć, jak nasza galaktyka kształtowała się na przestrzeni miliardów lat.
Odkrycie to z pewnością będzie stanowić ważny wkład w nasze zrozumienie złożonej historii Drogi Mlecznej i jej relacji z innymi obiektami kosmicznymi. Być może w przyszłości uda się nawet zidentyfikować tożsamość nieznanej galaktyki, która połączyła się z naszą macierzystą galaktyką.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS