A A+ A++

Obecnie wiele osób praktykuje leśne wędrówki, a wszystko to m.in. przez wysyp grzybów. Trudno więc nie zauważyć widocznych niemal z daleka kolorowych oznaczeń na drzewach. Lasy Państwowe właśnie wyjaśniły, co oznacza żółty numer wraz z grubą opaską, ale to niejedyny malunek wykorzystywany przez leśników. Co trzeba o nich wiedzieć?

Co oznacza żółty numer na drzewach?

Spacerując po lesie, można natrafić na drzewa oznaczone namalowaną żółtą farbą opaską o szerokości pięciu cm oraz numerem. Jak się okazuje, w ten sposób znakowane są drzewa mateczne, czyli takie, które wyróżniają się najlepszymi cechami fenotypowymi. Są one uznawane przez Krajową Komisję na zaakceptowany przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych wniosek nadleśnictwa.

Ciekawostką dotyczącą drzew matecznych podzielili się leśnicy za pośrednictwem facebookowego profilu. -Drzewa doborowe (mateczne) to awangarda wśród wszystkich drzew w polskich lasach. Cechują się absolutnie najwyższą jakością techniczną i zdrowotnością. Wyróżniają się również ponadprzeciętnymi parametrami wzrostowymi – wysokością i grubością – czytamy na Facebooku.

Leśnicy dodali, że z drzew matecznych są pozyskiwane nasiona oraz pędy. To właśnie z nich wiosną wyrastają drzewa potomne na plantacjach nasiennych oraz rodowych uprawach pochodnych. Namalowany żółtą farbą numer jest unikatowy. To właśnie pod nim drzewo jest wpisane do Krajowego Rejestru Leśnego Materiału Podstawowego. By zostało ono uznane za doborowe, musi przejść przez bardzo długą procedurę. W pobliżu drzewa matecznego znajdują się również cztery inne drzewa porównawcze, które są oznaczane jasnożółtymi cyframi od 1 do 4. 

Zobacz także: Niecodzienny widok w Tatrach. Zwierzę było wielkości psa

Zagadkowe litery w lesie. Jak je odczytywać?

Żółte numery to niejedyne oznaczenie stosowane w polskich lasach. Na drzewach można również spotkać namalowaną czerwoną farbą literę “E”, której wielkość wynosi 20 cm. W ten sposób są oznaczane drzewa, które są siedliskiem dla organizmów mających wpływ na trwałość lasu. Znak ten sygnalizuje, że drzewo ma pozostać na powierzchni do biologicznej śmierci i naturalnego rozkładu. Dzięki temu zwiększa się różnorodność biologiczną. 

Takie oznaczenie można spotkać m.in. na drzewach zawierających dziuple lub gniazda ptaków o średnicy gniazd powyżej 25 cm oraz będących siedliskiem chronionych gatunków grzybów, roślin i zwierząt. Poza tym litera “E” widnieje na drzewach charakteryzujących się nietypowym pokrojem i formami morfologicznymi, a także tych, które w porównaniu z innymi drzewami na tym samym terenie wyróżniają się pod względem wieku oraz rozmiaru. 

Warto podkreślić, że na drzewach pojawiają się również litery “A”, “B”, “C” i “D”. Symbolizują one klasę jakości, ale stosowane są także oznaczenie mówiące o przeznaczeniu drewna. “F” to okleina, a “S” oznacza sklejkę. Poza tym podczas leśnej wędrówki można zobaczyć “K” bądź “KE”. W ten sposób przekazywana jest informacja o granicy kępy ekologicznej – fragmentu starodrzewu pozostawionego do naturalnego rozkładu. Widząc na drzewach żółte opaski o szerokości 10 cm oraz literę “N” (na drzewach narożnych) trzeba mieć świadomość znajdowania się na granicy wyłączon … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułBudują punkt selektywnej zbiórki odpadów w Lublińcu. Ma być gotowy w styczniu
Następny artykułRosyjska śpiewaczka jest wściekła. Żąda setek tysięcy dolarów