A A+ A++

Dolny Śląsk skrywa w sobie miejsce pełne zagadek, które od lat przyciąga zarówno miłośników historii, poszukiwaczy przygód jak i zwykłych turystów. Podziemne miasto Osówka, położone w Górach Sowich, to jedno z najbardziej fascynujących i tajemniczych miejsc w Europie.

Zarys historyczny

Historia Osówki sięga czasów II wojny światowej, kiedy to w 1943 roku, pod nadzorem III Rzeszy, rozpoczęto tutaj budowę jednego z największych i najbardziej tajemniczych kompleksów podziemnych na terenie Polski. Projekt znany jako “Riese” (olbrzym) miał być prawdziwym cudem techniki i inżynierii wojskowej. Według planów, miało to być ogromne podziemne miasto, które mogło pomieścić setki żołnierzy, sztab dowodzenia, a być może nawet fabryki zbrojeniowe.

Nieodłącznie związane z kompleksem Riese są tajemnice dotyczące samego Adolfa Hitlera i jego najbliższego otoczenia. Wielu historyków i badaczy zastanawia się, czy podziemne miasto Osówka miało służyć jako tajna kwatera Hitlera, schronienie dla najważniejszych członków III Rzeszy, czy też może miejsce prowadzenia zaawansowanych prac nad bronią masowego rażenia. Wiele wskazuje na to, że nazistowski przywódca miał w planach uczynienie z Gór Sowich strategicznego centrum swojej władzy.

Podziemne miasto Osówka fot. Lilly M / wikimedia.org

Budowa pełna tajemnic

Prace nad budową kompleksu były niezwykle intensywne, a mimo to były prowadzone w tajemnicy. Do ich realizacji wykorzystano tysiące więźniów z obozów koncentracyjnych, którzy pracowali w nieludzkich warunkach. Wielu z nich nie przeżyło, a ich los do dziś pozostaje jedną z największych tajemnic Osówki. Śmierć i cierpienie tych ludzi sprawiają, że miejsce to jest naznaczone smutkiem i grozą, co dodaje mu jeszcze więcej tajemniczości.

Zobacz wideo Jest czysty i zadbany? To tylko pozory. 7 najbrudniejszych rzeczy w pokoju hotelowym

Gigantyczne hale, tunele i korytarze budzą podziw i zdumienie. Niektórzy badacze sugerują, że Osówka mogła być miejscem eksperymentów z bronią atomową lub innymi nowoczesnymi technologiami wojennymi. Wciąż nie odnaleziono także pełnej dokumentacji dotyczącej budowy, co jeszcze bardziej podsyca wyobraźnię poszukiwaczy przygód.

Podziemne miasto dzisiaj

Obecnie Osówka jest dostępna dla turystów, którzy mogą zwiedzać ten niezwykły kompleks podziemnych budowli. Trasy turystyczne prowadzą przez najważniejsze i najbardziej imponujące części kompleksu, pozwalając poczuć atmosferę tego miejsca. Przewodnicy opowiadają o historii Osówki, jej tajemnicach oraz o losach ludzi, którzy pracowali przy jej budowie.

Osówka to miejsce, które przyciąga nie tylko miłośników historii, ale także poszukiwaczy mocnych wrażeń. Organizowane są tu również wyprawy eksploracyjne. Dla tych, którzy pragną poczuć dreszczyk emocji, organizowane są także nocne zwiedzania, podczas których tajemniczość tego miejsca staje się jeszcze bardziej odczuwalna.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułMisje w Kazachstanie – wyzwania dla wiernych Kościoła katolickiego
Następny artykułNocna pielgrzymka kobiet z Radomia do MB Pocieszenia