A A+ A++

Nowe badanie przeprowadzone przez Woodwell Climate Research Center zidentyfikowało trzy nowe kratery na Syberii, a według zdjęć zrobionych przez drony, modelowania 3D i sztucznej inteligencji mogą być one silnie powiązane ze zmianami klimatycznymi.

Jak dotąd udokumentowano 17 tych dziwnych kraterów. W sierpniu 2020 roku rosyjscy naukowcy po raz pierwszy mogli użyć drona do dokładnego zbadania krateru. Teraz ich odkrycia zostały opublikowane w czasopiśmie Geosciences.

Aby w ogóle dotrzeć do kraterów, naukowcy musieli skorzystać z pomocy sztucznej inteligencji za pomocą platformy Google Earth Engine. Algorytm wykorzystał dane satelitarne obszaru, dzięki czemu był w stanie pokazać wszystkie kratery zgłoszone do 2017 roku oraz odkrył trzy nowe.

Opierając się na SI, naukowcy zauważyli, że kratery zaczynają formować się głęboko pod ziemią w “kieszeniach” rozmrożonej ziemi, które tworzą się pod arktycznymi jeziorami, gdy woda w nich się nagrzewa. Poziom metanu może w nich wzrastać, co prowadzi do eksplozji.

– Te kratery reprezentują procesy zachodzące na Ziemi, które nigdy wcześniej nie były znane naukowcom – powiedziała Sue Natali, dyrektor programu ds. Arktyki w Woodwell Climate Research Center i współautorka badania w oświadczeniu przesłanym Gizmodo.

Zobacz: Wielkie wichury. Czy staną się naszą codziennością? [Wideo]

Ponadto sztuczna inteligencja ujawniła wcześniej niezauważalne zmiany w regionie. W latach 1984–2017 około 5 proc. badanego obszaru przeszło zmiany ekosystemu, takie jak “przesunięcia roślinności, wzrosty temperatury czy zwiększenie poziomu wody”. Obszar stał się również bardziej zielony, a topnienie lodu powoduje, że niektóre części regionu zatonęły.

Jak wyjaśnił Natali, “Kratery i inne nagłe zmiany zachodzące w krajobrazie Arktyki wskazują na gwałtowne ocieplenie i topnienie Arktyki, co może mieć poważne konsekwencje dla mieszkańców całego świata”.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZyska: Polityka energetyczna jest zachowawcza w obszarze OZE
Następny artykułPO za “wolnością wyboru kobiety”. Kierwiński: Ciągle jesteśmy partią chrześcijańsko-demokratyczną