Nowe odkrycie archeologów: tajemnicza konstrukcja niedaleko piramidy Cheopsa w Gizie
Podczas wznowionych wykopalisk, zespół japońsko-egipskich archeologów i geologów przy pomocy radaru dokonał nowego odkrycia. To kilkumetrowa, tajemnicza konstrukcja niedaleko piramidy Cheopsa w Gizie.
W poszukiwaniu grobowca faraona
Piramida Cheopsa (z egipskiego Chufu) od wieków budziła podziw i ciekawość. Już sam Napoleon miał być zafascynowany tą monumentalną konstrukcją. Stąd nie dziwi fakt, że obiekt ciągle przyciąga wielu egiptologów.
Badania prowadzone w latach 2017-2023 przez japońsko-egipski zespół pod przewodnictwem Sakuji Yoshimury zainteresował się tzw. cmentarzem zachodnim, znajdującym się w sąsiedztwie piramidy i będącym mniej okazałym niż ona miejscem pochówku członków rodziny faraona i jego najważniejszych urzędników.
Wykopaliska wznowiono w tym roku po otrzymaniu raportu z georadaru – w miejscu, w którym do tej pory nie znaleziono niczego, odkryto podłużną konstrukcję zasypaną głęboko pod ziemią. Sam Yoshimura twierdzi, że to właśnie tam w rzeczywistości spoczął słynny faraon Cheops.
Był on faraonem IV dynastii w okresie Starego Państwa w XXVI wieku p.n.e. Przez brak źródeł z epoki dotyczących jego panowania, egiptolodzy muszą opierać się przede wszystkim na inskrypcjach i archeologii. Nowe światło na jego postać może rzucić najnowsze odkrycie archeologów.
Badania z użyciem georadaru
Nowoczesne techniki geolokalizacyjne zostały zastosowane w Gizie już w 2017 roku, jednak tym razem powtórzono je w dużo dokładniejszy sposób. Mimo to, dopiero teraz wiadomo, dlaczego archeolodzy otrzymali zgodę na wznowienie wykopalisk.
Otóż po północnej stronie cmentarzyska odkryto konstrukcję w kształcie litery ,,L”. Znajduje się on nieco ponad 2 metry pod ziemią. Jej dłuższa część liczy 15, a krótsza 10 metrów długości.
Co skrywa przed nami piasek?
Sądząc po kształcie, zakopana konstrukcja jest rzędem wapiennych bloków. Może to być część mastaby, a więc na wpół podziemnego grobowca w kształcie prostokąta, będącej niejako protoplastą słynnych piramid, ale z reguły dużo mniejszą i tańszą w budowie.
Skoro to prostokąt, to czemu odkryto zaledwie 2 ściany? Bardzo często bywa tak, że duża część budowli albo zapada się pod ciężarem ziemi, albo pokrywa ją tak duża warstwa piasku, że odczyty nie wykrywają pozostałych bloków.
Co ciekawe, w warstwach poniżej 3 metrów odkryto kolejną, 10 metrową linię bloków. Mastaby dość często bywały wielopoziomowe, więc odkrycie może wskazywać na właśnie ten rodzaj konstrukcji.
Niemniej, badacze jasno stwierdzili, że nie są pewni, co dokładnie wykrył georadar, ale może to być konstrukcja z czasów samego faraona Cheopsa.
We wcześniejszym artykule sprzed 7 lat, Yoshimura stwierdzał, że szuka grobowca Cheopsa i to jest właściwy cel wykopalisk. W najnowszym raporcie (z 5 maja 2024 roku) nie ma jednak żadnej spekulatywnej wzmianki czym może być tajemnicza konstrukcja.
Tajemnicza konstrukcja niedaleko piramidy Cheopsa: badania trwają
W trakcie wykopalisk zespół znalazł część trumny, prawdopodobnie należącej do kogoś wpływowego, żyjącego właśnie w czasach Cheopsa. Nie wiadomo, czy trumnę znaleziono na obszarze, który mogła obejmować mastaba.
Czy Yoshimura znalazł grobowiec Cheopsa? Niestety, na odpowiedź na to pytanie będzie trzeba poczekać, kolejne aktualizacje otrzymamy prawdopodobnie już w 2025 roku.
Źródło:
Yoshimura Sakuji, GPR and ERT Exploration in the Western Cemetery in Giza, Egypt, Wiley Online Library [dostęp 12.05.2024].
Fot. Obszar badań, widok na południe od mastaby G4000. Czerwony prostokąt pokazuje przybliżoną lokalizację początkowego obszaru pomiaru, źródło: Wiley Online Library
Czytaj również:
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS