A A+ A++

Od kilku dni głośnym tematem jest tajemnicza choroba wśród kotów. Z całej Polski docierają sygnały o znacznym wzroście nagłych, zagadkowych zachorowań i zgonów tych zwierząt. Powiatowy Lekarz Weterynarii w Kaliszu jak na razie nie ma sygnałów, by choroba wystąpiła w naszym mieście.

Przypadki nagłych zgonów kotów odnotowano m.in. w Poznaniu, Trójmieście czy Warszawie. Przychodnie weterynaryjne zaczęły nagłaśniać ten temat. Sprawą zajął się Główny Inspektorat Weterynarii.

Głównymi objawami choroby wśród kotów to:

  • otępienie
  • brak apetytu
  • sztywność kończyn,
  • duszność,
  • źrenice niereagujące na światło,
  • drgawki,
  • ataki padaczkowe,
  • spadek saturacji,

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Kaliszu, dr Miłosz Bąkowski na ten moment nie ma informacji, by choroba pojawiła się na naszym terenie.

Sprawa zbiega się z martwymi kotami znalezionymi na działkach w Szałem. W ostatnim czasie ujawniono tam około 20 zmarłych czworonogów. Wszystko wskazuje jednak na to, że koty zostały celowo otrute…

Ostatniego z żyjących kotów o imieniu Cwaniak znaleziono w stanie agonalnym w dniu 13.06.2023r . Kot został zawieziony do lecznicy weterynaryjnej Canisia. Niestety nie przeżył. Lekarze podejrzewają , że mógł zostać otruty wolno działającą trucizną, o czym świadczy totalne wyniszczenie organizmu. Brak krwawych wybroczyn wyklucza truciznę na szczury – przekazuje Kaliskie Stowarzyszenie Pomocy dla Zwierząt, Help Animals.

Wszystkie osoby, które mogą pomóc w ustaleniu sprawcy mogą kontaktować się z Help Animals pod nr tel. 530 065 206 lub poprzez mail. [email protected] Stowarzyszenie zapewnia pełną dyskrecję. Za pomoc w zidentyfikowaniu sprawcy lub sprawców czeka nagroda w wysokości 1000 zł.

Wracając do choroby kotów, dziś – w poniedziałek Główny Inspektorat Weterynarii powiadomił o wstępnych wynikach badań próbek pobranych od kotów z Lublina oraz Poznania.

Do 26 czerwca do godz. 11:00 przebadano 11 próbek w Państwowym Instytucie Weterynaryjnym w Puławach z czego 9 dało wynik dodatni w kierunku grypy H5N1 (ptasia grypa – przyp. aut.). Dodatnie próbki pochodzą z Poznania, Trójmiasta oraz Lublina. Trwają dalsze szczegółowe badania materiału genetycznego wirusów. Wstępne badania wykluczają pochodzenie wirusa grypy, który powodował w ostatnich tygodniach zachorowania u mew – czytamy w komunikacie. 

Na chwilę obecną nie udało się ustalić źródła zakażeń.

CZYTAJ  Do 15 lat m.in. za niepłacenie alimentów

Analizując dane pochodzące z innych krajów ustalono, że zasady zapobiegania możliwemu kontaktowi kotów z wirusem powinny polegać na:

  1. Utrzymywaniu, jeśli to możliwe, kotów w domach. Ewentualne wypuszczenie zwierzęcia na balkon, taras powinno być poprzedzone myciem podłoży z użyciem standardowych detergentów;
  2. Zapobieganie kontaktów kotów z innymi dzikimi zwierzętami, w tym ptakami;

    3. Zapobieganie kontaktów kotów z obuwiem, które używane jest poza domem;

    4. Karmienie kotów pożywieniem pochodzącym wyłącznie ze znanych źródeł;

    5. Mycie rąk po kontakcie ze zwierzętami (zachowanie standardowych zasad higieny po przyjściu z dworu).


Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułВ лимане возле Одессы массово гибнет рыба и креветки
Następny artykułMakabryczny proceder sprzed ponad 50 000 lat. Kanibalizm neandertalczyków