A A+ A++


Muzeum Okręgowe w Sieradzu próbuje rozwiązać zagadkę pałasza, znalezionego w ubiegłym roku w nurtach rzecznych Warty na terenie Sieradza. Eksponat przeszedł już ekspertyzę, która jednak nie odpowiedziała na wszystkie wątpliwości. Co więcej, pojawiły się nowe.

Latem 2019 r. pewien mieszkaniec Sieradza przyniósł do muzeum zardzewiałą pozostałość po dawnej broni białej, przypominającej szablę, znalezioną podczas kąpieli w Warcie. – Eksponat przekazaliśmy Instytutowi Archeologii Uniwersytetu Łódzkiego do ekspertyzy i konserwacji. Efekty tych prac są tyle ciekawe, co zaskakujące – mówi Piotr Gutbier, dyrektor muzeum w Sieradzu.

Znalezisko zostało oczyszczone z resztek skórzanej pochwy, przywartej do głowni, oczyszczone i zakonserwowane. To pozwoliło konserwatorom na określenie zabytku mianem „pałasza kościuszkowskiego”, a więc pochodzącego z końca XVIII wieku. Jest jednak jeszcze coś.

Wykonując czynności konserwatorskie, specjaliści z Instytutu Archeologii odkryli tajemnicze znaki, wybite na głowni. – Ponieważ nie występują one na innej znanej nam tego typu broni, nie wiemy, co oznaczają i do czego się odnoszą. Dlatego chcemy zainteresować pałaszem fachowców od broni białej i pasjonatów zajmującym się tym tematem, być może wspólnie uda nam się rozwikłać zagadkę – stwierdza Piotr Gutbier.

Jest to układ graficzny, składający się z trzech elementów. Największy z nich to serce z mieczem (krzyżem?). Z jego prawej i lewej strony (lub, jak kto woli, od góry i od dołu) wybite lub wygrawerowane są półokrągłe elementy ozdobne z gwiazdkami, skierowane wierzchołkami do wewnątrz, czyli w kierunku serca i miecza. Cóż to takiego? Herb? Znak rodowy? Punca cechu rzemieślniczego? Jeszcze coś innego? Zagadkowe jest również pochodzenie broni. Nie wiadomo, jak znalazła się ona w Sieradzu, na dodatek w rzece.

Kiedy uda się już odpowiedzieć na te wszystkie pytania, pałasz stanie się temat opracowania naukowego. Artykuł o nim znajdzie się w jednym z kolejnych numerów rocznika, wydawanego przez sieradzkie muzeum.

T.O.

1  2

3  4

5  6

7  8

9  11

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułW pierwszym sparingu łowicki Pelikan-2008 pokonany
Następny artykułWirus atakuje w kolejnej szkole, tym razem w Lublinie. "60 proc. uczniów nie przyszło na lekcje"