A A+ A++

Archeolodzy odkryli zdumiewające znalezisko w prehistorycznym miejscu Ubeidiya w Izraelu: wapienne sferoidy sprzed 1,4 miliona lat, które celowo uformowano w idealną kulę. Kamienie, które stanowią wczesną próbę uzyskania doskonałej geometrii, wykazują oznaki poprawy w miarę większej pracy. Sugeruje to, że rzeźbiąc kulki ich twórcom przyświecał konkretny cel, którym było osiągnięcie wysokiego stopnia okrągłości. Badanie opublikowano w czasopiśmie Royal Society Open Science

Według archeologa Antoine’a Mullera i jego współpracowników z Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie (Izrael) celowe wykonanie tych kulistych obiektów w Ubaidiya sugeruje, że tamtejsi hominini poszukiwali geometrii i symetrii w kamieniu oraz ją osiągali.

Sferoidy od dawna intrygują badaczy: pojawiły się w różnych miejscach Afryki, Azji i Bliskiego Wschodu około 2 milionów lat temu. Pomimo szeroko zakrojonych badań ich cel pozostaje niejasny. Niektóre teorie sugerują, że pierwsi ludzie używali ich jako pocisków lub do wybijania szpiku z kości. Wyjaśnienia te nie zostały jednak dotychczas ostatecznie potwierdzone.

Próbując rzucić światło na celowe tworzenie takich obiektów, Müller i jego współpracownicy skupili się na 150 sferoidach znalezionych w Ubaidiya. Korzystając z technologii skanowania 3D o wysokiej rozdzielczości, byli w stanie przeanalizować kąty na powierzchniach sferoid, określić ich środki masy i obliczyć krzywiznę powierzchni bez szkody dla oryginalnych artefaktów.

Naukowcy odkryli, że sferoidy zostały celowo wybite, a ich twórcy ostrożnie usuwali materię z precyzyjnych punktów na powierzchni obiektu. Co ciekawe, w miarę usuwania materiału z powierzchni kulki stawały się bardziej okrągłe. Kamienie nie uległy jednak wygładzeniu, co świadczy o tym, że rzemieślnicy z Ubaidiya nie dążyli do uzyskania gładkiego, w przybliżeniu okrągłego przedmiotu.

Odkrycie rodzi nowe pytania dotyczące przeznaczenia tych starożytnych sferoid. Choć nie daje jednoznacznej odpowiedzi, sugeruje, że istniał powód ich powstania w ten sposób. Aby rozwikłać zagadkę tych tajemniczych obiektów, konieczne będą dalsze badania i analizy. Według Antoine’a Müllera: „W procesie produkcyjnym sferoidy nie stają się gładsze, ale stają się zauważalnie bardziej kuliste. Zbliżają się do idealnej kuli, co najprawdopodobniej wymaga umiejętnego przycięcia i przemyślanego przeznaczenia”.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułMa 31 lat. Choroba spowodowała, że wygląda jak mała dziewczynka
Następny artykułPapszun, Skorża, a może ktoś inny? Potencjalni następcy Fernando Santosa