A A+ A++

Liczba wyświetleń: 231

Niedawne badania naukowe przyniosły zaskakujące odkrycie w kraterze Rainer-K na Księżycu. Zespół europejskich i arabskich planetologów odkrył duże głazy o niezwykłych właściwościach magnetycznych, które zdają się wpływać na ruch pyłu księżycowego w ich bezpośrednim sąsiedztwie. Odkrycie to, opublikowane przez niemiecki Uniwersytet w Münster, rzuca nowe światło na złożoność geologiczną naszego naturalnego satelity.

Te unikalne głazy zostały zauważone po raz pierwszy na wysokiej jakości zdjęciach Oceanu Burz, wykonanych przez sondę orbitalną LRO. „Odkryliśmy te głazy natychmiast po obejrzeniu pierwszego zdjęcia tego rejonu Księżyca. Różnią się one znacznie od wszystkich innych pobliskich głazów” – wyjaśnił Ottaviano Ruesch, badacz z Uniwersytetu w Münster.

Naukowcy pierwotnie szukali dużych skał księżycowych, które zostały rozbite pod wpływem ciepła i innych czynników naturalnych, gdyż mogą one dostarczać cennych informacji o starożytnej skorupie i płaszczu Księżyca. Podczas badania krateru Rainer-K odkryto jednak głazy, które pod pewnymi kątami wydawały się znacznie ciemniejsze niż inne, co wskazywało na nietypowe właściwości w zakresie rozpraszania światła.

Dalsze badania ujawniły, że te księżycowe głazy są pokryte grubą warstwą pyłu o niezwykłych właściwościach. Rozmiary cząstek pyłu, ich układ i właściwości fizyczne różniły się znacząco od tych, które pokrywały inne, zwykłe głazy księżycowe. Badacze doszli do wniosku, że te różnice są wynikiem anomalnych właściwości magnetycznych głazów.

Naukowcy podkreślają, że w kraterze Reiner-K występuje jedna z księżycowych anomalii magnetycznych, która od dawna jest przedmiotem zainteresowania naukowego. Planowane przez NASA wysłanie łazika księżycowego do tego regionu może dostarczyć więcej informacji na temat natury „namagnesowania” tych głazów.

To odkrycie ma znaczące implikacje dla naszego zrozumienia geologii Księżyca. Pokazuje, że powierzchnia naszego naturalnego satelity kryje w sobie znacznie więcej tajemnic, niż dotychczas sądzono. Zrozumienie unikalnych właściwości tych głazów może pomóc w lepszym zrozumieniu historii Księżyca, a także w planowaniu przyszłych misji badawczych.

Źródło: InneMedium.pl

TAGI: Księżyc

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć “Wolne Media” finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji “Wolnych Mediów”. Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPodróż zakończyła w rowie
Następny artykułNowy sprzęt medyczny dla bielskiego “pediatryka”