A A+ A++

W świecie linuksowych dystrybucji istnieją takie, których zadaniem jest zapewnienie jak największej prywatności swoim użytkownikom — szczególnie podczas przeglądania internetu. Do tej kategorii zalicza się system Tails, który właśnie otrzymał kolejną aktualizację — nowe funkcje przełożą się na wzmocnione zabezpieczenia. Dystrybucja pozwoli nam korzystać z internetu poprzez połączenie z siecią TOR, a dodatkowo nasze działania nie będą nigdzie zapisywane.

System operacyjny Tails będący jedną z dystrybucji Linuksa właśnie otrzymał kolejną aktualizację. Wersja 6.4 skupia się na zapewnieniu jeszcze większego bezpieczeństwa, a przy tym naprawia kilka błędów.

Tails 6.4 - nowa wersja dystrybucji Linux, która stawia na nasze bezpieczeństwo i anonimowość w internecie  [1]

Fedora 40 Beta – testowa wersja popularnej dystrybucji Linuksa już dostępna. Znamy datę oficjalnej premiery i listę nowości

Tails (The Amnesic Incognito Live System) jest obecny na rynku od 2009 roku (choć gdyby wziąć pod uwagę projekt, z którego powstał, czyli Incognito LiveCD, to od 2008 roku). Ta dystrybucja systemu Linux od samego początku miała pomagać użytkownikom w bezpiecznym korzystaniu z internetu poprzez zapewnienie częściowej anonimowości. Oprogramowanie instalujemy bowiem na przenośnym nośniku danych, z którego później uruchamiany jest cały system. Każda kolejna sesja resetuje wszystko, czego dokonaliśmy wcześniej i nie zostawia śladów na nośnikach, które są umieszczone w danym komputerze. Za naszą prywatność w internecie ma odpowiadać nie tylko połączenie z siecią TOR, ale także możliwość skorzystania z wirtualnego adresu MAC naszej karty sieciowej oraz inne funkcje, które są wbudowane w system.

Tails 6.4 - nowa wersja dystrybucji Linux, która stawia na nasze bezpieczeństwo i anonimowość w internecie  [2]

Najbezpieczniejsze przeglądarki internetowe, które stawiają na prywatność. Na podium znalazł się nowy gracz

Tails 6.4 dodaje losowe ziarno na nośniku danych, na którym jest przechowywany, co ma sprzyjać np. bezpieczeństwu danych w zaszyfrowanym schowku (ang. Persistent Storage). Mimo że każda aktywność jest usuwana po wyłączeniu komputera, to część danych może być zachowana właśnie w tej przestrzeni, która jest dodatkowo szyfrowana (można w niej przechować hasła do sieci, zakładki, dokumenty itd.). Zaktualizowano również pakiety, takie jak Tor Browser, Tor client oraz Thunderbird. Od teraz dla repozytoriów dla Debiana i Tailsa (system jest oparty na Debianie 12 i korzysta ze środowiska graficznego GNOME 43) będzie używany protokół HTTPS, a nie adresy onion. Poprawki błędów i inne zmiany znajdziemy pod tym adresem. Jeśli natomiast chcemy się dowiedzieć nieco więcej o tym systemie, to możemy zapoznać się z poniższym materiałem wideo.

Źródło: Tails

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNIK o żywieniu pacjentów w opolskich szpitalach.
Następny artykułBKS pokonał BAP Piast Gol 16:1, dzięki czemu awansował do V ligi