A A+ A++

Dostępu do unijnego rynku strzegą zezwolenia na wykonywanie transportu międzynarodowego, wymieniane przez kraje na zasadzie wzajemności. Po zawarciu przez UE umowy transportowej z Ukrainą w czerwcu 2022 roku, jej przewoźnicy otrzymali praktycznie nieograniczony dostęp do rynku, ponieważ służby kontrolne krajów unijnych nie mają narzędzi do kontroli umowy. Przewiduje ona jedynie swobodne wykonywanie przewozów dwustronnych i tranzytowych, ale – jak utrzymują polscy przedsiębiorcy – jest nagminnie łamana, a ukraińskie ciężarówki wykonują kabotaż i przerzuty w unijnych krajach. 

Czytaj więcej

Ukraińskie firmy praktycznie wypchnęły polskich przewoźników z przewozów na Ukrainę, konkurują także na rynku wewnętrznym. Na koniec czerwca na polsko-ukraińskiej granicy udział samochodów z rejestracjami ukraińskimi wyniósł 91 proc., a zaledwie 8-9 proc. stanowiły samochody z polskimi rejestracjami, gdy przed wojną 42 proc. 

Skutek Pakietu Mobilności

Tachografy najnowszej generacji G2V1 zostały wprowadzone przez KE dla kontroli stosowania Pakietu Mobilności. Pozwalają one służbom zbadać przewozy i wykryć nielegalny kabotaż lub przerzut. 

W nowych smart tachografach będzie dostępna funkcja automatycznego rejestrowania przekraczania granic. Kierowcy zostaną zobowiązani do rejestrowania załadunków i rozładunków w pamięci tachografu i kart kierowców, co pozwoli na sprawdzenie zgodności zapisów z dokumentami przewozowymi. – Wszystkie te funkcje mogą ułatwić kontrolę kierowcy pod względem przestrzegania zasad dotyczących kabotażu, powrotów kierowcy i pojazdów czy zasad płacy zagranicznej. Co więcej, w najnowszej wersji tachografów inteligentnych pojawi się możliwość określenia rodzaju przewozu z podziałem na przewóz osób lub rzeczy, a także będzie on wyposażony w interfejs bluetooth, który pozwoli na komunikowanie się z zewnętrznymi aplikacjami. Dzięki temu będzie można uzyskać np. informacje o tym, czy kierowca jedzie czy wykonuje inną czynność, a także pojawi się możliwość zdalnego wprowadzania wpisów manualnych za pomocą np. telefonu – opisuje ekspert Inelo Mateusz Włoch. 

Czytaj więcej

Czy Polska włączy się do walki o Talgo?
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułME U18: Biało-czerwoni brązowymi medalistami czempionatu. Niespodziewanie o losach rozstrzygnął tie-break
Następny artykułCo za mecz Polaków na zakończenie ME. Nieprawdopodobne. Pięciosetowy horror