A A+ A++

Na ścianie budynku ratusza od strony placu 3-go Maja znajduje się tablica upamiętniająca 90. rocznicę powstania harcerstwa w Radomsku.

Luty 2021 r., fot. Paweł Dudek

Radomszczańskie harcerstwo powstało w 1915 roku. O tych okolicznościach pisałem w tym wpisie. W 2005 roku hucznie obchodzono 90-lecie tego wydarzenia, stąd już nieco wcześniej pojawił się pomysł, aby upamiętnić to wydarzenie tablicą lub obeliskiem. Pierwszym pomysłodawcą był Władysław Szleng. Pod koniec 2004 roku Komisja Historyczna Hufca Radomsko rozpoczęła działanie. Rozmowy z radomszczańskim zakładem Wtórmex prowadził wówczas hm. Marian Stalka. Firma zapewniła nieodpłatne wykonanie tego upamiętnienia. Model tablicy wykonał hm. Zdzisław Gebauer w marcu 2005 roku, a po poprawkach technologicznych zaproponowanych przez hm. Stalkę w maju 2005 roku wykonano próbny odlew z żeliwa. 29 maja 2005 roku nastąpiło uroczyste odsłonięcie tablicy na murze ratusza. Ta forma tablicy znajdowała się tam do maja 2012 roku, ponieważ prowadzone były rozmowy na temat wykonania jej z innego materiału, tak aby odlew był kolorowy. Nowy odlew w 2012 roku wykonała Odlewnia „Zawiercie”, dzięki pomocy Stanisława Gajka z tego zakładu. Za tę pomoc otrzymał o Srebrną Odznakę Ruchu Przyjaciół Harcerstwa. Wkrótce potem nowa tablica została umieszczona w miejsce starej na ścianie ratusza. Ta stara nie odeszła w zapomnienie – umieszczono ją na ścianie stołówki w stanicy harcerskiej Biały Brzeg.

Luty 2021 r., fot. Paweł Dudek

Luty 2021 r., fot. Paweł Dudek

Podczas pisania artykułu korzystałem z Zeszytu nr 86, wydanego przez Komisję Historyczną Hufca Radomsko w 2012 roku, tytuł Zeszytu: „Harcerskie Ścieżki Historyczne /Tablica 90-lecia Radomszczańskiego Harcerstwa/”, autorstwa: phm. Zbigniew Sąciński, hm. Sławomir Jagła oraz współpraca: hm. Stefan Bebłociński, hm. Marian Stalka.

21 razy oglądano od początku 6 razy oglądano dzisiaj

Zobacz podobne artykuły:

Ważne informacje

Jestem autorem wszystkich artykułów i zdjęć (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku). Czasami korzystam ze starych zdjęć znalezionych w internecie, prasie, książkach, przesłanych przez Czytelników. Staram się pytać o zgodę na wykorzystanie takiego zdjęcia, ale nie zawsze to jest możliwe, a czasem niepotrzebne. Jeśli jednak naruszyłem czyjeś prawa autorskie, proszę o kontakt. Zdjęcia w artykułach są mniej więcej aktualne w stosunku do daty opublikowania artykułu, chyba, że zaznaczyłem inaczej. Jeśli znalazłaś/-eś błąd, chcesz coś zasugerować, skrytykować, pochwalić, napisz na [email protected] – wychodzę z założenia, że nie jestem nieomylny i mogłem coś przegapić, o czymś zapomnieć albo po prostu czegoś nie wiem. Pamiętaj także, że możesz sobie do woli i za darmo czytać, oglądać, ale nie wolno Ci kopiować żadnych moich tekstów oraz żadnych zdjęć. Jeśli jednak bardzo chcesz wykorzystać coś mojego, napisz na [email protected] – na pewno się dogadamy i tu niekoniecznie chodzi o pieniądze 🙂

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułJan Taratajcio i Grzegorz – ofiara choroby Morgellona (SZOK!)
Następny artykułCzołówka coraz mocniej spłaszczona. Rzut karny w samej końcówce przesądził o porażce ŁKS-u Łódź