35 proc. mieszkańców Sopotu to osoby powyżej 60. roku życia. Miasto od wielu lat podejmuje różne działania na ich rzecz, realizując systematycznie założenia polityki senioralnej. W Sopockich Domach Sąsiedzkich seniorzy uczestniczą w bezpłatnych zajęciach. Miasto wydało też biuletyn informacyjny „Sopocianie 60+” z informacjami o formach wsparcia i adresami oraz telefonami do różnych miejsc i instytucji, które mogą być przydatne dla seniorów. Organizuje od 9 lat Targi Seniora, prężnie działa Sopockie Centrum Seniora, a pod koniec ubiegłego roku otwarto w Sopocie Centrum Opieki Geriatrycznej – wielospecjalistyczny ośrodek geriatryczno-rehabilitacyjny.
Tablety i opaski
Teraz miasto stawia na rozwój teleopieki. Sopoccy seniorzy otrzymają specjalne tablety, które pomogą im wcześniej wykryć objawy choroby i ograniczą poczucie samotności. Za ich pośrednictwem będzie też można wezwać pomoc w sytuacjach awaryjnych. Do tego będzie opaska monitorująca stan zdrowia i aktywność fizyczną. Znajdzie się na niej również przycisk, który szybko połączy seniora z lekarzem lub opiekunem dzięki rozmowie wideo „na żywo”.
– Zdajemy sobie sprawę, że część seniorów zmaga się z samotnością i nie czuje się bezpiecznie – boją się, że gdy upadną lub zasłabną, nie będą w stanie dojść do telefonu, żeby powiadomić bliskich lub wezwać lekarza. W takich sytuacjach, nawet jeśli dobrze się czują, niejako prewencyjnie, przenoszą się do domów opieki albo przestają wychodzić z domu. A przecież nadal mogliby być aktywni. Wystarczy narzędzie, które pozwoli im szybko skontaktować się z bliskimi lub lekarzem. I tu z pomocą przychodzi nam technologia – mówi Magdalena Czarzyńska-Jachim, wiceprezydent Sopotu.
100 seniorów
W tym roku do programu ma przystąpić 30 seniorów. Rekrutacja rozpocznie się w marcu, a pod koniec kwietnia program już zacznie działać. – Kiedy ogłosiliśmy, że niedługo ruszymy z tym projektem, dostaliśmy wiele telefonów w tej sprawie. Stąd przypuszczenie, że zainteresowanie będzie duże. Kompleksowo przeanalizujemy sytuację życiową seniorów, którzy będą zainteresowani projektem. Wybierzemy tych, którym taka pomoc będzie najbardziej potrzebna. Docelowo do programu ma przystąpić 100 osób – mówi wiceprezydent.
Zasady rekrutacji będą wkrótce dostępne na stronach internetowych: miasta (sopot.pl) i MOPS-u (mopssopot.pl). Zgłoszenia będzie przyjmował Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Sopocie. Informacje pod numerem telefonu tel. 58 551 17 10.
Projekt dofinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Wartość dofinansowania: 2 541 093,09 zł, w tym ze środków europejskich 2 470 099,67 zł.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS